ÚvodAktualitySoos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu
Příroda

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

  • 27. března 2024
Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Rezervace SoosPřírodní rezervace Soos leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní. Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí tvoří národní přírodní rezervaci Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v roce 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhá naučná stezka, která vede po dně vyschlého jezera, jež mělo slanou (minerální) vodu.

rezervace SoosDnes zde najdete evropskou raritu – tzv. křemelinový štít – nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. V rašeliništi Soos rostou mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných bublá voda a bahno. Nalezena zde byla i nová řasa Percursaria percursa.

Kromě naučné stezky v Soosu návštěvníci najdou záchrannou stanici pro zraněné živočichy, která je součástí Národní sítě stanic pro handicapované živočichy. Prohlédnout si lze také muzejní expozice o přírodě rezervace a jejího okolí, rozsáhlou expozici „Ptačí svět Chebska“ a paleontologickou expozici „Dějiny země“, jejíž součástí jsou modely prehistorických ještěrů v životní velikosti a reprodukce obrazů Zdeňka Buriana. Rezervace je všem zájemcům otevřena denně od března do listopadu (v prosinci do 15. 12. pouze během víkendů). Vstupné je 130 korun, senioři, studenti a ZTP zaplatí 110 Kč a děti 6-15 let 80 Kč..
 

Prozkoumejte také Geopark Soos

Geopark SoosGeopark Soos představuje venkovní expozici se zaměřením na Chebskou pánev a její bezprostřední okolí. Pro návštěvníky, kteří se zajímají o geologii více do hloubky, jsou zde k dispozici nábrusy jednotlivých horninh. Detailní popis a historii horniny zájemci získají přes QR kód. Dále zde najdou nové informační tabule, kterí vysvětlují jak samotné horniny vznikají. Nejedná se přitom o pouhý výklad zaměřený na konkrétní horninu. Milovníci výletů najdou na každé tabuli i odkaz na místo, kde ji v okolí mohou uvidět. Mezi lokalitami se objevuje například na hrad Vildštejn, Chebský hrad nebo Komorní hůrka.
Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
19. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
13. červenec 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
2. červenec 2024 8:36
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.
24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj