ÚvodAktualityKdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?
Kultura

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Poslechněte si audio verzi článku
Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Zámek FrýdlantPři povstání českých stavů proti Habsburkům se Albrecht z Valdštejna přidal na stranu císaře, čímž získal jeho důvěru. Po porážce povstání na Bílé hoře roku 1620 byl povýšen na knížete a později na vévodu. Jeho Frýdlantské vévodství bylo jakýmsi státem ve státě. Vrcholem Valdštejnovy moci byl titul vrchního velitele císařských vojsk. S obrovskou armádou sklízel úspěchy v mnoha bitvách třicetileté války – v roce 1625 postavil pro císaře Ferdinanda II. velkou armádu, kterou poslal do bojů v severním Německu a proti dánskému králi Kristiánovi IV. Již jako Generalissimus zbavil zemi Sasů a vydal se do boje s armádou švédského krále Gustava II. Adolfa, který padl v bitvě u Lützenu (1632).

Valdštejský palácPo Albrechtovi z Valdštejna zůstalo v Čechách mnoho památek – v Praze výstavní Valdštejnská zahrada a Valdštejnský palác (kde dnes sídlí Senát ČR), Valdštejnské domky v Liberci, Valdštejnská lodžie u Jičína a v Chebu, kde došlo k Valdštejnově vraždě se dnes nachází muzeum s autentickým úmrtním pokojem. Vystavená je zde řada osobních předmětů vévody – jeho kord, ostruhy, sedla i vycpaný kůň, který byl zastřelen 16. 11. 1632 v již zmíněné bitvě u Lützenu. Součástí drobnějších předmětů v expozici, která prošla roku 2020 výraznou rekonstrukcí, je Valdštejnova mycí souprava cestovní a polní výbavy, jedná se o měděná kamínka, umyvadlo a vaničku.
 

Nepohodlný generál

Albrecht z ValdštejnaCtižádostivý vojevůdce však sklízel nejen úspěchy, ale také všelijaké intriky a pomluvy. Mezi všemi v těchto taktikách vynikal trojlístek ambiciózních důstojníků – Jan Matyáš Gallas, Ottavius Piccolomini a Jan Aldringen. Začátkem roku 1634 přišel Albrecht z Valdštejna sám s tím, že se vzdá generalátu. To by však pro císaře znamenalo vyplacení vysokého odstupného, na které se ve válkou zruinované královské pokladně nedostávalo. Proto byl vymyšlen plán, jak se již nepohodlného vévody zbavit a zkonfiskovat jeho majetek. Na základě falešných obvinění byl Albrecht z Valdštejna nařčen z toho, že se údajně spojil s nepřítelem a chtěl zavraždit císaře s jeho rodinou.

Večerní ChebCísař 24. ledna roku 1634 podepsal patent, kterým Albrechta z Valdštejna zbavoval vrchního velení císařské armády. Tímto dekretem učinil císař z Valdštejna a jeho společníků štvanou zvěř, vydanou na milost a nemilost útočníkům, kteří mohli udeřit kdykoliv a odkudkoliv. Valdštejn se pokusil uprchnout z dosahu císaře do Chebu, odkud chtěl kontaktovat nepřátele habsburské monarchie operující na říšském území. Malebné město se však všem stalo osudným. Na jeho fyzickou likvidaci se zde domluvil velitel města Chebu John Gordon, podplukovník Walter Leslie a plukovník dragounů Walter Butler.
 

Zločin a trest

Valdštejnova smrtJako první přišli na řadu Valdštenovi poslední spojenci – ti byli nalákáni na slavnostní banket, který pořádal v chebském hradu podplukovník Gordon. 25. února kolem osmnácté hodiny dorazili hosté na místo činu. Za hodinu již však nebyli mezi živými – všechny do jednoho je pobili Butlerovi dragouni.

Zbývalo se jen postarat o hlavní postavu tohoto dramatu – Albrechta z Valdštejna, který přebýval v centru města, Pachelbelově domě. Mezi osmou a devátou večer dorazili dragouni pod vedením Irčana Deverouxe, i sem. Těžce zranili sluhu, který nesl pohár s vínem a probodli i páže před Valdštejnovým pokojem. Tam nalezli vévodu beze zbraně, jen v noční košili. S výkřikem „Ty špatná, křivopřísežná, stará, odbojná šelmo!“ se Deveroux na starého muže vrhnul, až dlouhé ostří jeho partyzány (halapartny) projelo Valdštejnovým hrudníkem a vystoupilo mezi lopatkami. Vévoda z Frýdlantu byl na místě mrtev.

pachelbův dům – ložnice ValdštejnovaCísař Ferdinand II. nechal, poté co do Vídně dorazily první věrohodné zprávy o Valdštejnově smrti, sloužit za duše zemřelých tři tisíce mší. Jeho vrahy odměnil doposud nevídanými odměnami. Jan Matyáš Gallas dostal bohaté panství Frýdlant s Libercem a Smiřicemi. Ve výčtu obdarovaných nechyběl Ottavian Piccolomini, Jan Aldringen, ani tři plukovníci, kteří se ujali fyzické likvidace vévody. Například Walter Butler získal panství Doksy s Berštejnem, k tomu hraběcí titul, hodnost císařského komorníka a zlatý řetěz.
 

Zavzpomínejte na Albrechta na Valdštejnských slavnostech

Albrecht z Valdštejna v JičíněKaždoročně se Albrechtu z Valdštejna věnují velké městské oslavy – v sudé roky v Jičíně a v lichém roce ve Frýdlantu. Letos budou oblíbené Valdštejnské slavnosti probíhat ve Frýdlantu, a to od 16. do 18. května 2025. Město opět ožije slavnostmi, ke kterým tradičně patří dobové kostýmy, tradiční řemesla, trhy a dobová hudba, výstavy, hry, průvod masek nebo ohňostroj. Na náměstí bude na návštěvníky čekat dobový trh s řemeslníky, dobovými výrobky a řadou skvělých dobrot a také bohatý kulturní program. Po celý víkend budete v ulicích města potkávat vojáky v dobových kostýmech, mužné pány, krásné dámy a samozřejmě vojevůdce Albrechta z Valdštejna s jeho chotí a družinou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jičín

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké!

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě Památky

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Historie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Historie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz Letní sporty

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Valdštejnská lodžie u Jičína Příroda

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Zřícenina hradu Starý Berštejn Památky

Zřícenina hradu Starý Berštejn

Na vrchu nad vsí Vrchovany 4 km od Dubé na Českolipsku je již zdáli vidět zřícenina hradu Starý Berštejn. Dodnes se zachovala především hradní věž a okolo nevelké předhradí se zbytky bašt. Objekt není běžně přístupný, zájemci o prohlídku si mohou dohodnout návštěvu předem.

Valdštejnské slavnosti 2025 v Chebu

29. 8.30. 8.
Valdštejnské slavnosti 2025 v Chebu

Další ročník velkolepých historických slavností s příjezdem Albrechta z Valdštejna do Chebu. Součástí bude bohatý kulturní program s průvodem Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, dobová hudba, trh s převahou tradičních řemesel a další. Akce se koná jednou za dva roky.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?

Albrecht z Valdštejna – nejmajetnější Čech v historii

Albrecht z Valdštejna – nejmajetnější Čech v historii

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (14. září 1583 – 25. února 1634) byl významný český vojevůdce, politik a zřejmě také nejbohatší Čech v dějinách. Byl majetnější než panovníci či prvorepublikoví továrníci, a dokonce předčil i nejbohatší současníky. Jak přišel syn chudého venkovského šlechtice z Podkrkonoší k tak obrovskému majetku?

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.

Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Městská památková rezervace Cheb Památky

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Frýdlant

Frýdlant

Město ve Frýdlantském výběžku odděluje od vnitrozemí hřeben Jizerských hor. Projděte se pěkným historickým centrem s hradbami, radnicí a starými měšťanskými domy, prohlédněte si rozsáhlý zámek a nezapomeňte ani na okolí s řadou atraktivních skalních vyhlídek, lázněmi a známým poutním místem Hejnice.

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu Památky

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně Památky

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně Kultura

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Až budete v Jičíně, nezapomeňte se zastavit ve Valdštejnově muzeu naproti zámku. Nahlédnete zde do života vojevůdce, cestovatele, architekta, vyznavače horoskopů, muži s velkými ambicemi – Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna.

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

Cheb je město, které leží v blízkosti lázeňského trojúhelníku a jen pár kilometrů od hranic s Německem. Už zdálky uvidíte věže kostela sv. Mikuláše, na další zajímavosti se ale musíte přijet podívat zblízka, ty tolik nevyčnívají. Kromě Špalíčku, komplexu jedenácti hrázděných kupeckých domů, a Pachelbelova domu, kde v únoru 1634 zavraždili Albrechta z Valdštejna, patří ke zdejším unikátům Chebský hrad.

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Slyšel na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček. Valdštejnův kůň, kterého pod slavným vojevůdcem zastřelili švédští vojáci 16. listopadu 1632 v bitvě u Lützenu, je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

Valdštejnské domky v Liberci Památky

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Další aktuality

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 4. července a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 12. července 2025. Festival přivítá řadu známých hostů a každý den nabídne návštěvníkům bohatý program.
4. červenec 2025 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
3. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

Jste ze západních Čech a nevíte, kam s dětmi vyrazit na výlet? Anebo se chystáte na příjemnou rodinnou dovolenou v našem lázeňském trojúhelníku a hledáte tipy, kde si to společně užít? Ať tak či onak, vždy se můžete inspirovat našimi tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo stará řemesla, výlet do pohádky anebo bublající "studené sopky"? Vyberte si z tipů portálu Kudy z nudy.
24. červen 2025 12:06
Zážitky, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
21. červen 2025 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Užijte si filmové léto a vydejte se na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Česká republika ožije v létě filmem! Největší setkání filmových odborníků i nadšenců v Česku se uskuteční od 4. do 12. července 2025 v prostředí krásných západočeských lázní! Letošní 59. ročník karlovarského festivalu přichystal pro návštěvníky řadu novinek, které jim zpříjemní a zjednoduší pobyt během velkolepé kulturní akce. Festival nabídne stovky projekcí, slavné hosty, koncerty, diskuse i pestrý doprovodný program.
17. červen 2025 10:00
Kultura, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Boheminium a Císařské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, zážitkový areál Boheminium Mariánské Lázně a Císařské Lázně, Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte ani rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
16. červen 2025 17:06
Kultura, Karlovarský kraj

Objevte kouzlo lázní Kyselka, chystá se další ročník Kyselských slavností

Tradiční „Kyselské slavnosti 2025“ s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé budou zahájeny tuto sobotu 31. května v areálu lázeňského parku obce Kyselka. Návštěvníci se mohou od 12 hodin těšit na hudební vystoupení, řadu zajímavých hostů a na velký výběr aktivit pro celou rodinu. Zájemci si během slavností mohou prohlédnout stánky s dobrotami, navštívit Mattoni Muzeum nebo se projít po Mattoniho stezce.
30. květen 2025 12:00
Kultura, Karlovarský kraj

Finále národního kola kuchařské soutěže Bocuse d'Or bude hostit Grandhotel Pupp

České národní kolo Bocuse d’Or, nejprestižnější a zároveň nejtěžší kuchařské soutěže světa, zná své finalisty. Náročné požadavky na kandidáty a přísný výběrový proces vedly k tomu, že oproti loňskému 1. ročníku, kde bojovalo deset mladých profesionálních kuchařů, se letos utkají pouze tři. Finálový souboj o vítězství a šanci postoupit do evropského kola se tak odehraje během jediného dne – 30. června – poprvé v noblesním prostředí legendárního Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.
29. květen 2025 16:30
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj