ÚvodAktualityHistorie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník
Památky

Historie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!

Olomouc 1306: Vražda Václava III.

O vraždě posledního Přemyslovce se učí už děti na základních školách: na olomouckém hradě, a tedy v areálu dnešního Arcidiecézního muzea, (které se loni otevřelo po velké rekonstrukci) byl v srpnu 1306 zavražděn tehdy šestnáctiletý král Václav III. Stará kriminalistická otázka "Cui bono?" vede hned k několika teoriím: na smrti mladého krále mohl vydělat kníže Vladislav z rodu Piastovců, řečený Lokýtek. Právě proti tomuto odbojnému šlechtici táhl Václav III. do Polska, které v té době bývalo spojeno s českým královstvím personální unií.

vražda václava IIIO život mohl Václava III. připravit ale také přívrženci mocného feudála Záviše z Falkenštejna, setnutého před Hlubokou roku 1290 za vlády králova otce Václava II. Objednat si Václavovu vraždu mohl ale i římský král Albrecht I. Habsburský, který toužil po oslabení Království českého a jeho následnému připojení k habsburským državám. Svou roli mohl sehrát i lehce nabytý majetek, který mladík posílený vínem rozdával na všechny strany – po roce pak nutil "obdarované" pány k jeho navrácení... Ačkoli se na hradě nachází místo označované jako krvavá pavláčka, není vůbec jasné, kde přesně k vraždě došlo a také i motiv zůstal neobjasněn, stejně jako pachatel. Jistý tak zůstal pouze fakt, že panovnický rod Přemyslovců úkladnou vraždou vymřel po meči.
 

Buchlov 1582: zavraždění velmože

Na hradě Buchlově je dodnes vystaven rapír, s nímž byl v červenci 1582 na lovu zavražděn šlechtic Jindřich Prakšický. K vraždě došlo v údolí nad lázněmi Smraďavka, v místě, kterému se dodnes říká U Zabitého a stojí tu i malý pomník, ale jméno vraha neznáme. Podezřelých totiž bylo víc, protože Prakšický proti sobě štval kdekoho: zbrojnoše Jiřího Vlčka, který ho na lovu doprovázel, svou ženu Kateřinu Rájeckou z Mírova, Jana Šemberu z Boskovic, který v souboji smrtelně zranil Jindřichova bratra, a dokonce i zbojníky, protože nechal popravit jejich vůdce Jana Šerého. Zajeďte se podívat na Buchlov, napínavý příběh tu najdete popsaný do nejmenších detailů.
 

Český Krumlov 1608: zavražděná lazebnice

Počátkem 17. století se českokrumlovský zámek stal sídlem levobočka císaře Rudolfa II. a jeho dlouholeté družky Kateřiny Stradové, Dona Julia D´Austria, a také dějištěm hrůzného příběhu jako z hororu. Problémový mladík se ve městě proslavil hlavně tím, že zavraždil svou milenku Markétu, dceru lazebníka Zikmunda Pichlera. První útok dívka ještě přežila, ačkoli ji Don Julius zbitou a pobodanou shodil ze zámeckého okna na skály. Když se Markéta uzdravila, požádal don Julius lazebníka Pichlera, aby mu dívku vydal. Ten však odmítl, neboť měl o svou dceru strach. Don Julius nechal Markétina otce uvěznit a vyhrožoval jeho oběšením tak dlouho, až Markétina matka k návštěvě svolila a na masopustní neděli 17. února 1608 ji odvedla na zámek. Byl to poslední den dívčina krátkého života, protože následujícího dne, o masopustním pondělí 18. února, Don Julius v záchvatu nepříčetnosti Markétu bestiálně zavraždil a její mrtvolu zohavil. Slovy kronikáře Václava Březana „...rozvrátiv jí hlavu a posekav hanebně, že po kusích do truhly ji klásti museli.“ To byla poslední kapka: císař přikázal syna doživotně uvěznit na českokrumlovském zámku. Synova duševní choroba, schizofrenie, se stále více prohlubovala, zemřel již následující rok.
 

Cheb 1634: Krvavá hostina

O násilné smrti frýdlantského vévody a proslulého vojevůdce z období třicetileté války Albrechta z ValdštejnaPachelbelově doměChebu víme leccos, méně známá je takzvaná Krvavá hostina aneb mord Valdštejnových věrných na chebském hradě. Celou akci připravili tři muži pocházející z ostrovního království: John Gordon, velitel města Chebu a zároveň podplukovník pěšího pluku Valdštejnova švagra, hraběte Adama Erdmana Trčky z Lípy, další podplukovník z téže jednotky Walter Leslie a dragounský plukovník Walter Butler. Vražednému komandu, které vtrhlo do hodovní síně a vrhlo se na neozbrojené hosty, podlehli Valdštejnovi poslední spojenci, Kristián Illov, Adam Erdman Trčka z Lípy, jeho švagr Vilém Kinský ze Vchynic a rytmistr Niemann, vojenský kancléř vévody frýdlantského. O několik desítek minut později skončila životní pouť Albrechta z Valdštejna v Pachelbelově domě na chebském náměstí: stačilo k tomu jediné bodnutí hrubou partyzánou z rukou rytmistra Deverouxe.
 

Náměšť 1927: vrah byl zahradník

náměšť nad oslavouV únoru 1927 byl v Náměšti nad Oslavou na pololetních prázdninách tehdy osmiletý budoucí básník Ivan Blatný. V jedné z nepublikovaných próz později popsal zmatek, který tehdy vyvolal požár v bytě nadlesního na náměšťském zámku, i hrůzu, která vzápětí městečko obestřela. Zdálo se, že nadlesního Jindřicha Tilla, jeho ženu a služku Marii Kořenovou zadusil dým, ovšem při ohledání místa činu se zjistilo, že požár měl zakrýt stopy po trojnásobné vraždě – zatím ještě neznámý vrah své oběti ubil sekerou. Zvláštní chování však nakonec pachatele odhalilo: byl jím zámecký zahradník Oldřich Filipín, který snil o vlastní zahradnické firmě a do bytu spořivého nadlesního šel krást, jenže místo bohaté kořisti si nakonec odnesl čtyři koruny a stříbrné příbory. Trest smrti zmírnil prezident republiky na doživotí, ale za mřížemi Filipín nakonec pobyl jen krátce: o tři roky později zemřel ve vězení na tuberkulózu.
 

Kunštát 1948: vyvraždění rodiny vynálezce

V jednom z pořadů reportéra Josefa Klímy se objevila záhada, kterou česká kriminalistika nikdy nedokázala rozluštit. Na zámku v Kunštátě našli v červnu 1948 dva mrtvé: synovi vědce Ericha Hudce někdo zasadil do hlavy nejméně sedm ran sekyrou, tělo jeho matky našli pod oknem na nádvoří zámku. Hudec byl geniální vědec, který například stál za prvním televizním přenosem z olympiády v Berlíně, vynalezl dálnopis a za druhé světové války vedl strategickou laboratoř. Krátce po válce emigroval a do ciziny se snažil dostat také svou ženu Hildegardu a syna Oldřicha. Komunističtí vyšetřovatelé případ podezřele brzy uzavřeli s tím, že matka zavraždila svého syna a pak skočila z okna. I podle tehdy ledabyle zajištěných stop se ale vše odehrálo jinak, nepochybně za asistence tajné Státní bezpečnosti, která vraždu členů Hudcovy rodiny amatérsky zinscenovala. Kolem případu se ovšem točí další nejasnosti: společný hrob zavražděných někdo nechal po osmi letech vykopat a zrušit, Erich Hudec zmizel ve světě. Podle badatelů za sebou navíc dokonale zametl všechny stopy, takže neexistují žádné jeho fotografie ani jiné dokumenty.
 

Zlenice 1318: zločin, který se nestal

Milovníci detektivek už tuší, ostatním napovíme: Ctibor z Kožlí, Ondřej z Hrádku, Zdislav z Mrače, Beneš z Konopiště a Zdeslav ze Šternberka jsou hrdinové románu Radovana Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318. Obětí je Oldřich ze Zlenic, zavražděný dýkou ve své komnatě, a dobový detektiv Petr Ptáček řeší klasický případ zamčeného pokoje, hodný Agaty Christie. Napínavý příběh pomůže vyřešit teprve boží soud a černý kocour. Detektivka, odehrávající se na hradech a tvrzích kolem Sázavy, začala v roce 1941 na pokračování vycházet v Lidových novinách, později vyšla mnohokrát knižně a dokonce se dočkala i několika filmových zpracování.
Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Klášterní Hradisko v Olomouci Památky

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Regionální muzeum v Českém Krumlově Kultura

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady Památky

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů Památky

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky