
Oblast
Prachovských skal je ohraničena
spojnicí Jičín – Jinolice – Hrdoňovice – Mladějov – Maršov a Dolní Dochov. Má rozlohu
190 hektarů, celá přírodní rezervace pak 260 hektarů. Od Turistické chaty se rozebíhají pečlivě značené
dva pěší okruhy (Malý značený žlutou značkou a Velký vyznačený zeleně), trasa pro kočárky
a naučná stezka. Informační panely jsou rozmístěny jak v centrální části, tak v okrajových oblastech
skal, přičemž velkou výhodou stezky je to, že směr prohlídky si volí každý návštěvník dle vlastního uvážení. Pokud se vydáte na
Velký okruh připravte se na náročnou túru po desítkách skalních schodech a průchody úzkými soutěskami, který vám zabere celý den. Za namáhavé výstupy budete odměněni nádhernými výhledy.

K impozantním věžím patří např.
Prachovská jehla, Čapka, Madona s Jezulátkem, Modlitba skal nebo Krakonoš. Lákavé jsou i rokle, z nichž nejmalebnější a nejmohutnější je
Císařská chodba. Své pojmenování dostala poté, co sem vkročil první zaznamenaný turista, rakouský císař František I. (1768 – 1835), který se nechal skalní soutěskou pronést na nosítkách. K dalším tradičním zastavením uvnitř skal patří také např.
vyhlídka Českého ráje nebo Míru, Hlaholská, Křížkovská či Rumcajsova. Nad skalami, přírodou i turisty dohlíží dobrý skřítek Pelíšek, ochránce tohoto skalního města. Prachovské skály byly
příhodným místem pro život pravěkých lidí už v mladší době kamenné. Svou krásou a divokostí přitahovaly odedávna.
Víte, že v Prachovských skalách se také
natáčelo několik filmů a pohádek? Jen namátkou: Jak dostat tatínka do polepšovny, Princ Bajaja, Malá mořská víla, Pohlaď kočce uši nebo Hellboy.
Cesty labyrintem skal z 19. století

O rozvoj turistiky se tam od roku 1879 zasloužili studenti jičínského gymnázia, kteří pod vedením spoluzakladatele
Klubu českých turistů a cestovatele
Vojty Náprstka začali s vytyčováním, značením a úpravou turistických stezek, které poprvé pojmenovali a zakreslili do plánku. Roku 1880 vydal
Zdeněk Lepař první mapu skal a jeho bratr Vladislav sepsal prvního turistického průvodce Prachovskými skalami. V roce 1933 bylo území prohlášeno za
přírodní rezervaci a v roce 2002 byla rezervace připojena k
Chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Hlavní turistická sezona trvá v "
Prachovkách"
zpravidla od 1. 4. do 31. 10. O prázdninách je
provozní doba od 8:00 do 18:00 hod. Vstupné do skal stojí v hlavní sezoně dospělého
120 korun, děti 80 Kč a
rodina zaplatí 320 Kč. Vstupné pro vašeho čtyřnohého psího kamaráda je za 30 Kč. V zimním období je vstupné snížené. Na parkovišti se platí poplatek za stání. Vstupné i parkovné platí celý den. Po zaplacení vstupného může návštěvník libovolně kombinovat prohlídkové trasy, může z okruhů vystoupit a opět se na ně vrátit (například zajít na občerstvení do restaurace).
Hlavní turistická sezóna v Prachovských skalách trvá od 1. dubna do 31. října.
V hlavní sezóně stojí vstupné pro dospělého 120 korun, pro dítě 80 korun a rodinné vstupné je 320 korun.
V Prachovských skalách byly natáčeny filmy a pohádky jako 'Jak dostat tatínka do polepšovny', 'Princ Bajaja', 'Malá mořská víla', 'Pohlaď kočce uši' a 'Hellboy'.
Můžete navštívit lokace jako Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řadu hradů a zámků včetně Sychrova, Valečovu, Kostu a Trosek.
Můžete obdivovat přes 200 skalních věží, procházet se úzkými uličkami a soutěskami, navštívit impozantní věže jako Prachovská jehla a Madona s Jezulátkem, a užívat si nádherných výhledů z vyhlídek.
Prachovské skály nabízejí několik značených pěších okruhů včetně Malého a Velkého okruhu, trasy pro kočárky a naučnou stezku.
O rozvoj turistiky se zasloužili studenti jičínského gymnázia pod vedením Vojty Náprstka, který byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů.
V Jičíně můžete najít Valdickou bránu a historické jádro města, které je od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.
Výhodou je možnost volby směru prohlídky podle vlastního uvážení návštěvníka a rozmístění informačních panelů jak v centrální, tak v okrajových oblastech skal.
Kromě Prachovských skal můžete v Českém ráji navštívit Hrubou Skálu, skalní hrady Trosky a Valdštejn, Zlatou stezku, nebo se vydat na výlety do méně známých lokalit s jeskyněmi a vyhlídkami.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.