ÚvodAktualityZnáte Prachovské skály? Projděte se nejznámějším skalním městem Českého ráje po celý rok
Příroda

Znáte Prachovské skály? Projděte se nejznámějším skalním městem Českého ráje po celý rok

Nejznámějším skalním městem v Českém ráji jsou Prachovské skály. Je tam přes 200 skalních věží, které dosahují až 40metrové výšky a často mezi sebou svírají úzké, chladné a potemnělé uličky a soutěsky. Přijměte tedy pozvání po stopách nejbizarnějších pískovcových útvarů i nejpůvabnějších skalních vyhlídek.Vzezření těchto skal je v každém ročním období jiné, a přesto jako by se tam zastavil čas.
Prachovské skályOblast Prachovských skal je ohraničena spojnicí Jičín – Jinolice – Hrdoňovice – Mladějov – Maršov a Dolní Dochov. Má rozlohu 190 hektarů, celá přírodní rezervace pak 260 hektarů. Od Turistické chaty se rozebíhají pečlivě značené dva pěší okruhy (Malý značený žlutou značkou a Velký vyznačený zeleně), trasa pro kočárky a naučná stezka. Informační panely jsou rozmístěny jak v centrální části, tak v okrajových oblastech skal, přičemž velkou výhodou stezky je to, že směr prohlídky si volí každý návštěvník dle vlastního uvážení. Pokud se vydáte na Velký okruh připravte se na náročnou túru po desítkách skalních schodech a průchody úzkými soutěskami, který vám zabere celý den. Za namáhavé výstupy budete odměněni nádhernými výhledy.

K impozantním věžím patří např. Prachovská jehla, Čapka, Madona s Jezulátkem, Modlitba skal nebo Krakonoš. Lákavé jsou i rokle, z nichž nejmalebnější a nejmohutnější je Císařská chodba. Své pojmenování dostala poté, co sem vkročil první zaznamenaný turista, rakouský císař František I. (1768 – 1835), který se nechal skalní soutěskou pronést na nosítkách. K dalším tradičním zastavením uvnitř skal patří také např. vyhlídka Českého ráje nebo Míru, Hlaholská, Křížkovská či Rumcajsova. Nad skalami, přírodou i turisty dohlíží dobrý skřítek Pelíšek, ochránce tohoto skalního města. Prachovské skály byly příhodným místem pro život pravěkých lidí už v mladší době kamenné. Svou krásou a divokostí přitahovaly odedávna.

Víte, že v Prachovských skalách se také natáčelo několik filmů a pohádek? Jen namátkou: Jak dostat tatínka do polepšovny, Princ Bajaja, Malá mořská víla, Pohlaď kočce uši nebo Hellboy.
 

Cesty labyrintem skal z 19. století

Prachovské skályO rozvoj turistiky se tam od roku 1879 zasloužili studenti jičínského gymnázia, kteří pod vedením spoluzakladatele Klubu českých turistů a cestovatele Vojty Náprstka začali s vytyčováním, značením a úpravou turistických stezek, které poprvé pojmenovali a zakreslili do plánku. Roku 1880 vydal Zdeněk Lepař první mapu skal a jeho bratr Vladislav sepsal prvního turistického průvodce Prachovskými skalami. V roce 1933 bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci a v roce 2002 byla rezervace připojena k Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Prachovské skályHlavní turistická sezona trvá v "Prachovkách" zpravidla od 1. 4. do 31. 10. O prázdninách je provozní doba od 8:00 do 18:00 hod. Vstupné do skal stojí v hlavní sezoně dospělého 120 korun, děti 80 Kč a rodina zaplatí 320 Kč. Vstupné pro vašeho čtyřnohého psího kamaráda je za 30 Kč. V zimním období je vstupné snížené. Na parkovišti se platí poplatek za stání. Vstupné i parkovné platí celý den. Po zaplacení vstupného může návštěvník libovolně kombinovat prohlídkové trasy, může z okruhů vystoupit a opět se na ně vrátit (například zajít na občerstvení do restaurace).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zlatá stezka Českého ráje Příroda

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Hrubá Skála

Hrubá Skála

Hrubou Skálu nedaleko Turnova zřejmě znáte jako romantický zámek ve skalách. Pod ní se nachází stejnojmenná obec, nedaleko pak objevíte řadu ikonických míst Českého ráje – skalní hrady Trosky a Valdštejn, Hruboskalské skalní město, Prachovské skály nebo zábavní park Šťastná země.

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Chystáte se na výlet či dovolenou do Českého ráje, ale nechce se vám prodírat davy turistů, kteří spěchají na Prachovské skály nebo do Hruboskalského skalního města? Pak se zkuste naše tipy na ta místa Českého ráje, která nejsou tolik známá, a přesto v sobě ukrývají nádherné skalní labyrinty, jeskyně a vyhlídky. Úplně sami tu asi nebudete, ale můžeme vám zaručit, že objevíte klidnější místa, která si s nádherou těch více proslavených nezadají.

Muzeum přírody Český ráj Kultura

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Městská památková rezervace Jičín Památky

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

CHKO Český ráj Příroda

CHKO Český ráj

Pískovcová skalní města, náhorní plošiny a strmá údolí i malebná krajina zvlněných lesů, luk a mokřadů. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se v roce 1955 stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa.

Znáte naše geoparky?

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Různorodost neživé přírody – pestrost tvarů, půd, hornin a procesů, které je utvářejí, připomíná každoročně 6. října Mezinárodní den geodiverzity.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Královéhradeckého kraje: Safari Park Dvůr Králové, Adršpašské skály a Sněžka

Nejnavštěvovanější turistické cíle Královéhradeckého kraje: Safari Park Dvůr Králové, Adršpašské skály a Sněžka

Nejnavštěvovanějším místem Královéhradeckého kraje je Safari Park Dvůr Králové, areál s Africkým a Lvím safari a navíc jedna z našich nejkrásnějších zoologických zahrad. Adršpašské, Prachovské i Teplické skály lákají milovníky přírody a aktivní turistiky. Oblíbená je i lanová dráha na Sněžku nebo Stezka korunami stromů v Janských Lázních.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek (17. dubna 1826, Praha – 2. září 1894, Praha) byl vlastenec a propagátor ženské vzdělanosti, mecenáš českých světoběžníků a také zakladatel etnografického muzea. To existuje dodnes a nese jeho jméno: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Náprstek, který v roce 1888 stál také u vzniku Klubu českých turistů, zaujímá čestné místo v dějinách českého cestovatelství.

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách Gurmánská turistika

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách Příroda

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj