Zelný trh patří k jedněm z mála míst v republice, kde zákazníci najdou téměř po celý rok šest dní v týdnu široký sortiment lokální i dovozové zemědělské produkce. Středověké náměstí vzniklo už při založení města ve 13. století a dodnes slouží původnímu účelu. Zatímco ševcovské a hrnčířské stánky už tu nenajdete, stánky se zeleninou, ovocem, bylinkami a květinami ano. Zemědělci nebo zahrádkáři zde nabízejí vlastnoručně vypěstované produkty převážně ve spodní části tržiště, nad nimi prodávají překoupené lokální i dovozové zboží obchodníci. Horní řada patří gastrozóně Dobroty na Zelňáku.
Dominantou Zelného trhu je barokní kašna Parnas ze 17. století. Má symbolizovat jeskyni a už zdálky připomíná kamennou skalní bránu s množstvím soch. Chrliče prezentují poněkud nerealistické barokní ztvárnění delfínů, zbytek tvoří alegorické postavy starověkých říší – Babylónie, Persie a Řecka. Na vrcholu útesu se tyčí alegorická socha Evropy, jež symbolizuje Svatou říši římskou. Uprostřed "jeskyně" stojí mytický hrdina Hérakles, který v levé ruce třímá kyj a v pravé drží na řetězu trojhlavého psa Kerbera, trojhlavého strážce podsvětí.
Podzemí Zelného trhu a dotek Hádovy říše u Kapucínů
A do podsvětí se vypravíme i my – tedy lépe řečeno do podzemí. Historický labyrint chodeb pod Zelným trhem se vine přímo pod náměstím. Podzemní prostory zde vznikaly již od středověku, nejvíce jich však bylo vybudováno v období baroka. Sloužily především jako zázemí samotného tržiště, skladovaly se zde však i potraviny nebo zrálo pivo a víno. Na vlastní oči zde spatříte unikátní a tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Prohlídková trasa počítá s odvážnými objeviteli skrytých podzemních světů a nabízí mnohá překvapení včetně pravého historického pranýře. V průběhu prohlídkové trasy zdoláte 212 schodů a budete se pohybovat v hloubce 6 až 8 metrů pod povrchem. Pokud by tohle bylo na vás málo a chtěli byste nahlédnout do opravdového podsvětí, vydejte se okolo divadla Reduta na blízké Kapucínské náměstí, kde se nachází vstup do podzemní krypty, kde odpočívají věčným spánkem mumifikovaní mniši a občané Brna anebo třeba obávaný velitel pandurů, baron Trenck...
Kulturní a gastro zážitky na Zelném trhu
Z kulturních svatostánků je tu divadlo Reduta, Husa na provázku a Moravské zemské muzeum – Dietrichsteinský palác, kde uchovávají například slavnou Věstonickou venuši. Prohlédnout si zde ale můžete také zkamenělé vejce dinosaura, klenotnici s nejznámějšími a nejkrásnějšími skvosty Velké Moravy, svět nerostů a spoustu dějinných expozic. A určitě si dejte kávu v některé z místních kaváren. Na její kvalitě si dávají záležet a interiéry jsou šik. V létě má většina z nich venkovní posezení, tak můžete vychutnávat nejen presso, ale také místního genia loci...
Těšit se na vás bude Café Momenta u hotelu Grandezza s výbornými zákusky a obrovským výběrem kávy, eFi Club Zelňák v budově Divadla Reduta nebo Air Cafe v muzeu. Espresso bar Buchta C je schovaný ve vnitrobloku Platz, ve vertikální zahradě, kterou oceníte zejména v parném létě. Hned vedle je Paprika – Mediterranean bistro & bar anebo vietnamské bistro Domovina. Oproti tomu Restaurace Špalíček ve vedlejším domě nabízí klasickou staročeskou kuchyni a točené pivo. Zážitkem se může stát i nákup v Matějově pekařství, které spojuje tradiční recepty s inovacemi. Peče pro vás již od roku 1953 a nabízíme tradiční pečivo, Bio a farmářské výrobky i bezlepkové produkty. Rychlé občerstvení ve foodtrucku nabízí Būcheck, dobrý koktejl si dáte v Esperanza Havana Clubu. A kdo má rád sladké, může si dopřát domácí dorty a dobrou kávu v Cosmopolis Café. A nesmíme zapomenout ani na Božský kopeček – pojízdnou zmrzlinárnu, kterou na Zelňáku během letní sezóny určitě potkáte.
A pokud se na Zelný trh dostanete v době adventu, uvidíte, že celé náměstí zabírá vánoční trh s řemeslnými výrobky a dobrotami, krásnou atmosférou a minimem kýčů.