ÚvodAktualityŘíjen je měsíc říje – tipy na místa, kde uvidíte nebo uslyšíte spárkatou zvěř
Příroda

Říjen je měsíc říje – tipy na místa, kde uvidíte nebo uslyšíte spárkatou zvěř

  • 1. října 2024
Podzim v barevném říjnovém kabátku je ideální dobou na klidné procházky přírodou. V lesích nebo oborách možná uslyšíte hlasité jelení volání, spárkatá zvěř se v tomto období také shlukuje do zimních tlup, čímž se stává více viditelnou. Na některých místech naleznete dokonce i speciální vyhlídky pro pozorování zvěře. Užijte si krásný podzimní výlet.

Procházka oborou Hukvaldy

daňci hukvaldyJedním z krásných míst je Obora Hukvaldy, která je otevřena i v těchto nelehkých časech. Jedinečná přírodní památka se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. První zmínky o obornictví na Hukvaldech sahají až k roku 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa.
 
Obora HukvaldyDodnes jsou v oboře k zahlédnutí všechny druhy zvěře, které si zde našly trvalý domov. Ve druhé polovině 70. let 20. století se vyjmenovávaly kromě daňka i zajíci, veverky, kuny skalní a kuny lesní, tu a tam i tchoř, lasičky kolčavy a hranostaj. V norách ve svazích hor lišky a jezevci a v korunách stromů dravci - káně lesní, krahujec, ostříž i jestřáb. Z ostatních ptáků tu žijí kavky, krkavci, divocí holubi (doupňáci), hrdličky a dudci, dále datel, žluna zelená a strakapoud, sojky, kukačky, bažanti a v rozvalinách hradu sovy a přechodně i výr. Obora je otevřená v říjnu od 7:30 do 18:30, v listopadu pak do 17:00 hodin. Navštívit můžete i zdejší informační centrum, které je stále otevřeno.
 

Výběh jelenů u Kvildy

jelen kvildaVýběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. V devítihektarové oboře je zatím kolem dvanácti kusů jelení zvěře. Čekání na ni ale vyžaduje od zájemců značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Může se stát, že projdete stezku a jelení zvěř neuvidíte, protože zvířata mají svoje biorytmy a nejsou ochočená. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě. Jelení výběh je přístupný mimo období jelení říje (cca od druhého týdnu v říjnu do konce měsíce), pozorovatelny umístěné mimo výběh však zůstávají otevřené.
 

Jeleni a daňci ze svatého Linharta

obora linhartaOboru sv. Linhart najdete v Karlových Varech, místní části Doubí. Rozkládá se na ploše téměř 70 hektarů, a kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky. Napříč oborou procházejí dvě pozorovací lávky, které zvěř může podcházet a jejichž hlavní účel je umožnit pozorování zvěře v lokalitách, kde se zvěř nejčastěji vyskytuje. Přímo u Linhartu je možné pozorovat jelena siky Dybowského, ve střední části daněk skvrnitý a špička obory patří praseti divokému. Kratší pozorovací lávka prochází vedlejší komorou obory pro černou zvěř v hlubokém lese a v části mlázím. Poblíže budovy Linhart je umístěna samostatná zastřešená pozorovatelna, zajišťující výhled na zvěř pasoucí se na přilehlém palouku. Obora je denně volně přístupná.

podzimní plodyLázeňské lesy Karlovy Vary vyzývají veřejnost v tomto čase ke sběru plodů lesních dřevin! Plody lesa budou sloužit nejen pro krmení zvěře, ale také pro výsev nových stromků. Plody je možné doručit v minimálním množství 1 kg na sběrné místo v informačním středisku na sv. Linhartu denně v čase mezi 11. a 18. hodinou. Plody musí být v papírových pytlích, taškách či přepravkách, nikoliv v igelitových sáčcích, ani taškách. Za kilo kaštanů dostanete 3 Kč, za žaludy 5 Kč, 1 kg lípy (pouze plné plody) 50 Kč a za bukvice (pouze plné) 100 Kč. Minimální množství bukvic jsou 2 kg. Detailní informace najdete na stránkách llkv.cz.
 

Pratuři v Křišťanově

praturZ dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Pratury zde chová Agrokomplex Šumava. Dvacetihektarový výběh tvořený z poloviny pastvinami a ostatní plochou porostlou dřevinami se nachází poblíž hranice vojenského prostoru Boletice. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny. Vyhlídková věž je volně přístupná. Cílem chovu je přispět k dalšímu prošlechtění a stabilizaci tohoto jedinečného plemene skotu. Pratuři se využívají k přirozenému ošetřování lučních porostů v lokalitách zvláště významných z hlediska ochrany přírody.
 

Zubři u Benátek nad Jizerou

praturNa procházku můžete vyrazit také okolo obory zubrů nedaleko Benátek nad Jizerou. Z místní části Kbel sem vede od rozcestí U motokrosu modrá značka. Stádo zubrů – sedmi samic s jedním býkem, bylo přivezeno ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. Nejstaršímu zvířeti je osm let, nejmladšímu tři roky. Již v prvním roce pobytu se zde narodilo mládě. Cílem návratu velkých kopytníků je nejenom vracet do přírody původní druhy velkých zvířat, ale především s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se s nimi vyvíjely po tisíce let.
 

Za zámeckými jeleny na Nové Hrady

laňzámku Nové Hrady najdete mimo rozlehlé zahrady také zámeckou oboru s jelení zvěří. I když je v současné době zámek uzavřen, zámecká zahrada je během víkendů otevřena všem zájemcům. V tu dobu najdete také otevřené okénko Zámecké restaurace, které vám nabídne něco dobrého na zub, třeba v místní cukrárně. Zvěř můžete zahlédnout přímo v areálu, a to na pastvině nad muzeem cyklistiky (barokní sýpka za zámkem), kde je umístěna také dřevěná vyhlídka. Stáda jsou částečně ochočená a na přítomnost lidí zvyklá. Chovejte se však prosím obezřetně a s náležitým respektem, aby se zvěř necítila v ohrožení. Za vstup do areálu zaplatíte 80 Kč, rodinné vstupné je za 240 Kč.
 

Daňci a pávi z Blatné

daněkZa zvířátky se také můžete vypravit do zámeckého parku v Blatné, jednoho z nejpůvabnějších míst v regionu. Navštívit jej lze denně od 6:00 do 18:00 hodin. Zajímavostí je i to, že lidé z řad veřejnosti park navštěvovali už za dob Ferdinanda Hildprandta. Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou a jsou velmi krotcí, stejně jako hejno pávů. Ozdobou parku je mnoho letitých dubů. Jednorázové vstupné do parku činí 50 Kč.
 

Obora zámku Veltrusy zůstává přístupná

daňci veltrusyVelké dančí stádo můžete obdivovat také v parku zámku Veltrusy. Zámecký park je nadále všem zájemcům otevřen od úsvitu do soumraku. Celý veltruský park je domácím prostředím volně žijící srnčí zvěře a dále pak domovem zajíců a bažantů. Zvěř se vyskytuje v celém parku a dotváří jeho romantiku. Správa zámku udržuje vyšší počty této zvěře, proto tichý a pozorný návštěvník může pozorovat v ranních a podvečerních hodinách srnčí zvěř vycházející na pastvu. Zajíce a bažanty je možno v parku potkat po celý den. Bažanti nepocházejí z umělého chovu z bažantnice, ale z přirozeného chovu, proto si zachovali ve velkém i přirozené zvyky, např. hřadování na stromech. Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás.
 

Jabkenická obora zve na víkendovou procházku

jabkenice oboraJabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách. Od října do prosince je zde otevřeno o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. V oboře Lesy ČR chovají daňka evropského, kterého zde žije na 200 kusů. Částí obory kolem velkých rybníků vede vycházková cesta zvaná Smetanova procházka. O jméno stezky se zasloužil hudební skladatel Bedřich Smetana, který v Jabkenicích od roku 1875 strávil posledních devět let svého života.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jabkenická obora Příroda

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Obora Aglaia – obora jelence běloocasého v Dobříši Příroda

Obora Aglaia – obora jelence běloocasého v Dobříši

Veřejnosti nepřístupná obora byla založena v roce 1981 na území tzv. staré obory k chovu jelence virginského. Od roku 1995 je na ploše 509 ha chován daněk skvrnitý nebo jelen evropský.

Zámecký park v Blatné Památky

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní Příroda

Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní

Rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní.

Obora praturů Křišťanov Příroda

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku Příroda

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Druhá největší obora v Česku vznikla na území bývalého vojenského prostoru Ralsko v roce 2000 a byla pojmenována podle zaniklé obce Židlov, kde se později nacházela tanková střelnice. V oboře žije početné stádo zubra evropského, jelena evropského a stádo muflonů.

Dančí obora Veltrusy Příroda

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou Příroda

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky Příroda

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady Příroda

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Další aktuality

Letní noční oblohu budou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2025, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2025, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již od poloviny července! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
16. červenec 2025 17:55
Příroda

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červenec 2025 10:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
16. červenec 2025 7:02
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
14. červenec 2025 10:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o lužních lesích

Lužní lesy působí na první pohled jako obyčejné houštiny plné vrb a topolů. Ale ten, kdo do nich vkročí, pozná, že vstoupil do jiného světa. Do krajiny, kde se život řídí podle rytmu vody, kde kmeny stromů odrážejí světlo tůní a kde se zelená barva mění do tisíce odstínů. Lužní lesy jsou přírodní divadlo – někdy hlučné a živé, jindy tiché a tajemné. Vydejte se je objevovat s Kudy z nudy!
11. červenec 2025 13:19
Příroda

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.
8. červenec 2025 20:42
Příroda