ÚvodAktualityRok 2015: Výročí 600 let od smrti Mistra Jana Husa
Památky

Rok 2015: Výročí 600 let od smrti Mistra Jana Husa

  • 6. května 2015
Život, myšlenky a dílo mistra Jana Husa, od jehož upálení v Kostnici uplyne 6. července 2015 přesně 600 let, letos připomene celá řada akcí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách výjimečného muže, který se stal symbolem statečného boje za pravdu a spravedlnost a jehož památka žije dodnes.
Většina akcí se točí kolem míst, kde Jan Hus žil a působil. Mezi ně patří samozřejmě rodný Husinec u Prachatic a Betlémská kaple v Praze, ale také hrad Egerberk – Lestkov, Kozí hrádek u Sezimova Ústí či hrad Krakovec, odkud se 11. července 1414 Hus vydal na cestu do Kostnice. Zapojují se ale i další místa, například Kutná Hora.


Kutná Hora vystaví vzácnou iluminaci

Ve čtvrtek 7. května začíná v kutnohorském Českém muzeu stříbra výstava Jan Hus roku 1415 a 600 let poté. Koná se v rámci Národních slavností Jan Hus – Evropan nové doby ve spolupráci s Muzeem J. Husa v Kostnici a Husitským muzeem v Táboře. Výstava, která končí 26. července, je zařazena jako doprovodná akce do programu celoročních oslav 20. výročí zápisu Kutné Hory na seznam UNESCO. Přímo v době 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, o víkendu 4. až 6. července, bude v Galerii Středočeského kraje (GASK) vystavena vzácná Kutnohorská iluminace. Pozdně středověká iluminace, která zobrazuje dobývání a zpracování stříbra v Kutné Hoře, vznikla na konci 15. století a GASK ji získala v prosinci roku 2009 v aukci londýnského aukčního domu Sotheby`s.


Oslavy na hradě Krakovec a Husova pouť

Hrad Krakovec představoval v Husově životě tak významný bod, že se kulaté výročí stalo ústředním motivem celého letního období. V programu najdete bohoslužby, koncerty, divadelní vystoupení, přednášky a sochařské sympozium, při němž bude několik sochařů tesat do kamene vybrané Husovy myšlenky. V sobotu 4. července na Krakovci začíná Husova pouť.

Kůň, vůz a poutníci se z Krakovce po cestě Mistra Jana Husa do Kostnice vydávají každý rok; někteří v kostýmech, někteří v civilu, někdo se přidá jen na kus cesty nebo na pár dnů. Cílovým místem bylo prozatím 130 km vzdálené Baernau u Tachova či Normimberk, ovšem letos, v roce vzácného výročí, mají poutníci v plánu dojít až do Kostnice. Navíc chtějí celou trasu označit turistickou značkou – logem Husovy poutě. K pouti se můžete přidat kdykoliv a v kterékoli její fázi. Podle plánu putování skončí 30. července příchodem do Kostnice.
 

Oslavy v Praze a na Kozím hrádku

Velké Husovské slavnosti samozřejmě chystá také Praha – a nemohou proběhnout jinde než na Staroměstském náměstí, kde stojí nejznámější Husův pomník, dílo sochaře Ladislava Šalouna z roku 1915, kdy se slavilo 500. výročí Husova upálení. V neděli a v pondělí 5. a 6. července se na hlavním podiu budou střídat bohoslužby a hudební, divadelní i slovem provázená vystoupení. S dětmi se vypravte na Ovocný trh, kde bude připraven program pro malé návštěvníky a středověké tržiště, do oslav se zapojí také kostel sv. Martina ve zdi, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a další chrámy v centru Prahy.

Pokud budete zrovna trávit prázdniny v jižních Čechách, můžete se vypravit na Kozí hrádek. V neděli 5. července se tu konají Dobové slavnosti, tradiční historická akce, věnovaná 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Ukázky dobových řemesel provázejí vystoupení šermířů a kejklířů, historické hry, muzika a spousta další zábavy.
 

Sázava zve na středověkou archeologii a na pouť

Téma Mistra Jana Husa připomene i pouť Církve československé husitské, kterou v sobotu 20. června pořádá Sázavský klášter. Pouť na Sázavě, to je celodenní duchovní, poznávací a zábavný nejen pro rodiny s dětmi; nechybí bohoslužby, divadlo, koncerty, hry a soutěže.

K oslavám patří i programy, při nichž můžete na vlastní oči poznávat každodennost pozdního středověku, řemesla a výsledky bádání archeologů. Takovou příležitost nabízí Archeoden, který pořádá Sázavský klášter v sobotu 29. srpna v rámci Hradozámecké noci. Program během odpoledne a podvečera, kdy vám společnost budou dělat studenti a absolventi archeologie Univerzity Karlovy v Praze, je vhodný zejména pro rodiny s dětmi a pro kohokoliv, kdo si chce vyzkoušet běžné činnosti středověkého člověka nebo práci současného archeologa.
 

Oslavy na hradech Landštejn a Lipnice

Do oslav 600. výročí Husova upálení se připojí i některé hrady. Jedním z nich je hrad Lipnice, kde v pondělí 6. července začíná výstava, věnovaná takzvanému stížnému listu české a moravské šlechty. Jedním z iniciátorů a signatářů stížného listu proti Husovu upálení byl nejvyšší purkrabí pražský a pán na Lipnici Čeněk z Vartenberka, který na svém hradě od roku 1417 umožňoval svěcení husitských kněží. Výstava končí 24. září.

Součástí oslav na Lipnici budou také přednášky a promítání nového filmu Jan Hus, který se na hradě natáčel, vypravit se můžete i na noční prohlídky.

Dalším místem, které by měli navštívit všichni milovníci archeologie, opevnění a středověku, je hrad Landštejn. Ve dnech, kdy se nebude odehrávat některý z řady programů, si můžete společně s průvodcem prohlédnout místa, kde bylo nalezeno nejvíce stop po obléhání hradu husity.
Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi Památky

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa Památky

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Památník Mistra Jana Husa v Husinci Kultura

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze Zážitky

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

U příležitosti 667. výročí založení univerzity byla znovu otevřena stálá výstava ve sklepních prostorách Karolina. V expozici je možné si prohlédnout listiny vztahující se k založení univerzity či kopie univerzitní pečeti a žezla.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Památky

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky