ÚvodAktualityPrvní republika a prvorepublikové pohodlí: zámky, kde si prohlédnete elegantní interiéry z dob první republiky
První republika, Kudy z nudy, zámky
Památky

První republika a prvorepublikové pohodlí: zámky, kde si prohlédnete elegantní interiéry z dob první republiky

Elegantní oblečení, vytříbené chování, zlatý věk plný úcty, prosperity a ideálů, taková je v našich představách první republika. Cestování časem na portálu Kudy z nudy zatím nenabízíme, ale přesto vás můžeme vzít alespoň na krátký výlet do zámeckých interiérů, zařízených v prvorepublikovém stylu. A budete překvapení, kolik míst jsme pro vás objevili!

Za první republikou na sever Čech a do Českého ráje

Zámek ŠluknovKdo nezná nejsevernější české město Šluknov, nezná ani zdejší zámek – a vlastně není divu, protože půvabná stavba ve stylu saské renesance se teprve nedávno vzpamatovala z požáru v roce 1986 a následného dvacetiletého chátrání. Nyní láká na prohlídku prvorepublikového okruhu, věnovaného Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi, poslednímu majiteli panství. Co vás čeká uvnitř? Během prohlídky šluknovského zámku se projdete apartmánem s kanceláří, šatnou i ložnicí, navštívíte dětský pokoj a jídelnu. Prohlídky se konají celoročně a denně včetně sobot a nedělí od 9 do 17 hodin. V přízemí nabízí své služby útulná zámecká cukrárna a navíc tu najdete i informační centrum, kde vám poskytnou další tipy na výlety po okolí.

Další prvorepublikové interiéry si prohlédnete v Českém ráji na zámku Hrubý Rohozec. Zatímco reprezentační prostory jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a porcelánem, prohlídka soukromých apartmánů ve druhém patře vám představí interiéry v podobě ze třicátých let 20. století, kdy tu žil hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode s manželkou a dětmi. Na zámku si můžete vypůjčit piknikové deky a uspořádat soukromou hostinu v zámeckém parku, a pokud u pokladny ukážete vstupenku ze zámku Sychrov, hradu Trosky, zoo Dvůr Králové nebo zoo Liberec, zaplatíte zvýhodněné vstupné! Hrubý Rohozec je otevřen od dubna do října.
 

Technické vynálezy první republiky

zámek MníšekPři jeho stavbě pomáhali čerti, ale dnes tu po pekle najdete památku jedině v příbězích a pohádkových prohlídkách pro děti – uhodnete o jakém zámku je řeč? Jistě, máme na mysli Mníšek pod Brdy. Nostalgické časy první republiky poznáte na obou prohlídkových okruzích, jak v reprezentativních salonech, tak v soukromých pokojích, kde trávili svůj čas poslední majitelé, hraběnka Terezie a baron Theodorich Kast. Spousty předmětů si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků – psací stroj, fotoaparát, telefony a rádia, masážní přístroje, ohřívač kávy, kapesní popelník a další vymoženosti první republiky. Do zámecké expozice je možné nahlédnout po celý rok.
 

První republika od sklepů až po zahradu

zámek nové město nad metujíV roce 1908 zámek v Novém Městě nad Metují koupil Josef Bartoň, majitel textilní továrny v Náchodě, pradědeček dnešního majitele. Jeho přestavbu svěřil vynikajícím architektům, Dušanu Jurkovičovi a Pavlu Janákovi. Ti starobylou stavbu i s okolní zahradou proměnili v moderní sídlo, vyzdobené ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu a vybavené soudobými vynálezy: vodovodem, ústředním topením, elektřinou, telefonem a jídelním i osobním výtahem. Za vidění nestojí jen obytné interiéry, ale i technické zázemí zámku – například secesní kuchyně, kde se vařilo menu pro prezidenta Masaryka, a nyní je zařazená v interaktivním prohlídkovém okruhu Od půdy po sklep. Zámek je běžně otevbřený od dubna do konce října. V měsících lednu, únoru, březnu, listopadu a prosinci je možná návštěva po předchozí objednávce pro nejméně 10 osob. Celoročně se tu můžete ubytovat.

zámek SlatiňanyPodobnou modernizaci prodělal také zámek Slatiňany, kde knížecí rodina Auerspergů žila až do roku 1942. V době první republiky na zámku nechyběly koupelny a splachovací toalety, elektřina, kuchyně s umývárnou nádobí či zámecká kotelna z dvacátých let 20. století. Technické zlepšováky, které nám dnes tak příjemně usnadňují život, jsou zařazeny v základním okruhu Letní sídlo Auerspergů nebo na speciální trase Pokrok nezastavíš. Zámek má otevřeno po celý rok, mimo sezónu většinou o víkendech.
 

Překvapení na Červené Lhotě

První republiku občas objevíte i tam, kde byste ji nečekali, třeba na pohádkovém zámku Červená Lhota. Současný zájem o všední život a soukromí šlechticů z dob konce monarchie a první republiky vedl k otevření prohlídkové trasy, která prochází jednoduchými podkrovními pokoji. Vznikly při poslední přestavbě v letech 1902–1910 a údajně jde o největší půdní vestavbu z korku na světě. Líbit se tu bude nejen milovníkům vkusného a skromného stylu, ale i rodinám s dětmi, protože místnosti jsou plné historických hraček. Zámek Červená Lhota je otevřen v letní sezóně od května do konce října.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Historicky velmi ceněný zámecký komplex má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy a expozice, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo zámecké apartmány určené k ubytování hostů.

Horní zámek Panenské Břežany Památky

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky Památky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů Památky

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Hrubý Rohozec Památky

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka Památky

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka

Město Šluknov se pyšní zrekonstruovaným renesančním zámkem. Najdete zde prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí Kultura

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Památka ve správě Muzea regionu Valašsko prošla v posledních třech letech rozsáhlou rekonstrukcí a od března 2022 je opět přístupna veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody.

Další aktuality

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky