Mezi slavné české loutky patří Spejbl a Hurvínek, kašpárek Matěj Kopecký a mnoho dalších.
Návštěvníci mohou prozkoumat historické i moderní loutkářství v muzeích, zúčastnit se interaktivních expozic, divadelních ukázek a představení v loutkových divadlech.
Muzeum loutek se nachází v Plzni a věnuje se plzeňskému loutkářství od začátku až po současnost, včetně interaktivních expozic a divadelních ukázek.
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi chrání bohatou historii českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené v roce 1991, které nabízí představení nejen pro děti, ale i pro dospělé.
V muzeu je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí aranžovaných do tematických celků a návštěvníci si zde mohou také zahrát loutkové představení.
Divadlo Radost má v repertoáru hry převážně pro děti a mládež, včetně loutkových představení s živými herci a pořádá také představení pro školy.
České loutkářství je uznáváno za jeho bohatou a dlouholetou tradici, v České republice působí mnoho profesionálních i amatérských loutkových skupin.
Mezi významné osobnosti, které spolupracují s divadlem Minor, patří Petr a Matěj Formanovi, Lenka Vagnerová, Braňo Holiček, Jiří Havelka, Filip Jevič a Jan Jirků.
Dioráma Jiřího Trnky ve Svatbě u Broučků nabízí unikátní prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.