ÚvodAktualitySeznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové
Kultura

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

  • 25. září 2023
Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Ve starobylém rozvětveném rodu jihočeských Alšů byli řezníci, pekaři, muzikanti, dobrodruzi, rváči i purkmistři, ale malíř žádný: tím prvním byl až Mikoláš Aleš (1852–1913), autor asi 8000 nejrůznějších kreseb a ilustrací. Občas se o něm mluví jako o národním, bytostně českém malíři: platí to i pro Josefa Ladu (1887–1957) s jeho nezaměnitelným stylem.

Z mnoha knížek znáte také něžné ilustrace Jana Zrzavého (1890–1977) a nostalgická zákoutí Kamila Lhotáka (1912–1990). Největší slávy se z našeho výčtu dočkali secesní malíř Alfons Mucha (1860–1939), ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů Petr Sís (* 1949) a samozřejmě Krteček (*1956), pohádková postavička Zdeňka Milera (1921–2011). Uznání po celém světě sklízí i Zdeněk Burian (1905–1981), díky němuž můžeme cestovat do pravěku, anebo Adolf Born (1930–2016). Řada jeho postaviček ožila na filmovém plátně, podobně jako loutky Jiřího Trnky (1912–1969). Vypravte se do magických krajin a veselých animovaných filmů společně s jejich lidskými i zvířecími hrdiny!
Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století

Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století

Obrazy a ilustrace malíře Kamila Lhotáka (25. července 1912, Praha – 22. října 1990, Praha) poznáte na první pohled. Fantastické zadumané krajiny a předměstská zákoutí jsou plné vzducholodí a balonů, aut a motocyklů, tu a tam za ohradu vykukuje plátno cirkusového stanu. Kromě dvou tisíců obrazů byl Lhoták také autorem přibližně 450 ilustrovaných knih.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Mikoláš Aleš – malíř, ilustrátor a klasik českého umění 19. století

Mikoláš Aleš – malíř, ilustrátor a klasik českého umění 19. století

Ve starobylém rozvětveném rodu jihočeských Alšů byli řezníci, pekaři, muzikanti, dobrodruzi, rváči i purkmistři, ale malíř žádný: tím prvním byl až Mikoláš Aleš (18. listopadu 1852, Mirotice – 10. července 1913, Praha). Zručný ilustrátor, kreslíř a dekoratér byl autorem asi 8000 nejrůznějších kreseb, náčrtů, kartonů, ilustrací a několika desítek olejomaleb.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

Adolf Born – populární výtvarník a ilustrátor

Adolf Born – populární výtvarník a ilustrátor

Málokterý český výtvarník je tak známý jako Adolf Born (12. června 1930, České Velenice – 22. května 2016, Praha). Malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník ilustroval více než 250 knížek, řada jeho postaviček ožila i na filmovém plátně.

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů: tím vším je Petr Sís (* 11. května 1949 Brno). Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny Hanse Christiana Andersena (2012), ceny Duhový nosorožec za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti (1987), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Luděk Marold – autor největšího českého obrazu

Luděk Marold – autor největšího českého obrazu

Panoramatický obraz Bitvy u Lipan je pozoruhodné dílo malíře Luďka Marolda (7. srpna 1865 – 1. prosince 1898). Je 11 metrů vysoký, 95 metrů dlouhý a jde o největší malířské dílo, které kdy v Čechách vzniklo. Navíc ho můžete vidět na vlastní oči, a to v kruhovém pavilonu na holešovickém Výstavišti v Praze.

Další aktuality

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
6. říjen 2024 9:00
Kultura

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

Máte rádi knížky? My na Kudy z nudy ano, ať už jde o beletrii pro děti i pro dospělé, poezii, pohádky, kuchařky, učebnice nebo cestopisy. Aby knížky vycházely a dostaly se v pořádku až do rukou čtenářů, k tomu jsou potřeba nakladatelství. Pojďte se proletět světem papírových i elektronických knížek a audioknih, seznámit se s největšími nakladatelskými domy i s oceněními, která autoři za svá díla dostávají.
30. září 2024 6:22
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
19. září 2024 17:00
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
19. září 2024 15:56
Kultura

Jazzový podzim v Česku: tipy, kam za tóny jazzu po celé republice

Pokud náležíte k fanouškům jazzu, určitě byste si měli naplánovat návštěvu zajímavých akcí, které se ponesou na vlně jazzu během letošního podzimu. Vydejte se do festivalových měst a zažijte jedinečnou atmosféru historických náměstí i oblíbených klubů ponořených do jazzových melodií.
19. září 2024 9:00
Kultura

Podzim v Praze patří jazzu

Podzim se v České republice už tradičně nese v rytmu jazzu. V Praze si můžete vybrat hudební jazzové lahůdky v Jazz Docku, DOXu nebo koncerty v rámci festivalu Prague Proms 2024 či Festival Prague Sounds.
18. září 2024 6:00
Kultura

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Vybrat si můžete muzea a galerie, kde si lze nejen na exponáty sáhnout, ale i si s nimi pohrát, kde vaše děti mohou popustit uzdu své fantazii a dozvědět se něco zajímavého. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu.
16. září 2024 16:00
Kultura

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura