ÚvodČeská nejKulturníMikoláš Aleš – malíř, ilustrátor a klasik českého umění 19. století
Kulturní

Mikoláš Aleš – malíř, ilustrátor a klasik českého umění 19. století

Ve starobylém rozvětveném rodu jihočeských Alšů byli řezníci, pekaři, muzikanti, dobrodruzi, rváči i purkmistři, ale malíř žádný: tím prvním byl až Mikoláš Aleš (18. listopadu 1852, Mirotice – 10. července 1913, Praha). Zručný ilustrátor, kreslíř a dekoratér byl autorem asi 8000 nejrůznějších kreseb, náčrtů, kartonů, ilustrací a několika desítek olejomaleb.
Mikoláš Aleš se narodil v jihočeských Miroticích a kreslit začal už v útlém dětství. Po studiích v Písku byl v roce 1869 přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. V roce 1879 si vzal za ženu Marinu Kailovou, svou lásku z dětství, a také společně s Františkem Ženíškem vyhrál soutěž na výzdobu foyer Národního divadla. Aleš předložil návrh na čtrnáct lunet, které pod souhrnným názvem Vlast zobrazují motivy z českých bájných a raných dějin. Přestože lunety nakonec malovali jiní a přátelství se Ženíškem se kvůli tomu rozpadlo, cyklus Vlast vyvolal zasloužený obdiv.

V roce 1887 stál Mikoláš Aleš u zrodu Spolku výtvarných umělců Mánes a stal se jeho prvním zvoleným předsedou. V roce 1908 byl oceněn členstvím v České akademii věd a umění a při oslavě 60. narozenin byl jmenován pražským měšťanem.

Mikoláš Aleš se rovněž proslavil jako skvělý ilustrátor. Ilustroval knihy Františka Ladislava Čelakovského či Aloise Jiráska, slabikáře, čítanky, učebnice i hrací karty, téměř v žádné české domácnosti nechyběl jeho Špalíček pohádek, pověstí a přísloví. Kreslil také rozsáhlé cykly na motivy lidové poezie a drobné ilustrace pro řadu různých časopisů, například pro Květy, Šotka, Světozor, Humoristické listy či Zlatou Prahu. Podle vzpomínek svých blízkých často kreslil doma v kuchyni, pro větší práce však využíval ateliér ve Vrtbovské zahradě na Malé Straně.

Méně známé jsou Alšovy návrhy domovních fasád, štítů, sgrafit a lunet či výzdoby interiérů, které často vzešly ze spolupráce s architektem Antonínem Wiehlem. Bohatě zdobené výjevy objevíte jak na řadě pražských domů (například Rottův dům na Malém náměstí, Wiehlův dům na Václavském náměstí), tak v Plzni (dům U Červeného srdce na náměstí Republiky), Písku, Strakonicích, Vodňanech či na fasádě Slovenského domu ve slovenské Skalici.

Alšovi měli tři děti a často se stěhovali z místa na místo. Jak připomíná pamětní deska, v letech 1900–1913 byl jejich domovem byt v domě na Havlíčkově třídě v Praze 2, dnešní Bělehradské. Sousedem a přítelem Mikoláše Alše byl sochař Čeněk Vosmík (1860–1944).

Mikoláš Aleš zemřel na mozkovou mrtvici a je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Bustu na jeho náhrobku vytvořil sochař Bohumil Kafka.

Praze je po slavném malíři pojmenováno Alšovo nábřeží, v rodných Miroticích jej připomíná socha a Památník malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého v Alšově rodném domku nedaleko náměstí. Okolím vás provede Alšova stezka, známá je i Alšova jihočeská galerie.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Vydejte se po stopách českých malířů

Vydejte se po stopách českých malířů

Máte rádi výtvarné umění a zároveň i historii, ale představa dne prožitého v galerii vás neláká? Využijte některý z našich tipů a spojte výlet za krásami přírody nebo historií měst s návštěvou muzeí a památníků některého z významných i méně známých českých malířů.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií Gurmánská turistika

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií

Mánes opět ožívá! Tento jedinečný a unikátní gastronomický komplex různých stylů kuchyní, atraktivních prostor a kultury nabízí svým návštěvníkům nejen umělecké ale i gastronomické potěšení.

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích Památky

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.

Vrtbovský palác Památky

Vrtbovský palác

Vrtbovský palác se nachází na rohu Tržiště a Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze 1. Mnoho lidí o jeho existenci nemá příliš tušení, neboť jeho průčelí do ulice není nějak výrazně nápadné, ale za ním se skrývá jedna z nejhezčích pražských zahrad.

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy Ubytování

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic Příroda

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.

Alšova vyhlídka v Tichém údolí Příroda

Alšova vyhlídka v Tichém údolí

Skalnatý vrchol nedaleko Únětic se nachází nad Únětickým potokem v Tichém údolí. Místo s výhledem na Kozí hřbety navštěvoval s oblibou také malíř Mikoláš Aleš, podle něhož dostala vyhlídka své pojmenování.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Pražská brána ve Vysokém Mýtě Památky

Pražská brána ve Vysokém Mýtě

Malebný pohled na město s vyhlídkou do širokého okolí můžete obdivovat z Pražské brány, pozůstatku městského opevnění ze 13 stol. Dnešní podoba brány však pochází z roku 1883, kdy byla puristicky přestavěna podle návrhu architekta F. Schmoranze.

Městská spořitelna pražská Památky

Městská spořitelna pražská

Budova České spořitelny v Praze na rohu Rytířské, Melantrichovy a Havelské ulice byla postavena původně pro Městskou spořitelnu pražskou, která byla zřízena roku 1875 jako ryze český peněžní ústav.

Americký bar v Obecním domě v Praze Gurmánská turistika

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého Kultura

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.

Vánoční workshop – tvorba adventního věnce na zámku Blatná

Vytvořte si s námi adventní věnec na váš sváteční stůl! S radostí vás zveme na Vánoční workshop, při kterém si společně s floristou Dávidem Jendrušákem vytvoříme kouzelné adventní věnce.
Blatná, Jihočeský kraj

Šíleně smutná princezna na zámku Blatná

Srdečně vás zveme na velkolepý divadelní zážitek v prostorách anglického parku zámku Blatná. Šíleně smutná princezna v podání fenomenálního divadla Studio DVA se bude konat 11. a 12. července 2025 od 21:00.
Blatná, Jihočeský kraj

Šíleně smutná princezna na zámku Blatná

Srdečně vás zveme na velkolepý divadelní zážitek v prostorách anglického parku zámku Blatná. Šíleně smutná princezna v podání fenomenálního divadla Studio DVA se bude konat 11. a 12. července 2025 od 21:00.
Blatná, Jihočeský kraj

Křehké Vánoce – vernisáž výstavy

Přijďte se do muzea vánočně naladit. Představíme vám rozsáhlou sbírku historických vánočních ozdob Věry Dvořáčkové, která se tomuto koníčku věnuje už od 70. let minulého století.
Blatná, Jihočeský kraj

Adventní koncert – pěvecký sbor Sonitus

Nechte se vtáhnout do vánoční atmosféry s píseckým pěveckým sborem Sonitus pod vedením sbormistra Jiřího Emmera.
Blatná, Jihočeský kraj

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícení blatenského vánočního stromu.
Blatná, Jihočeský kraj

Mikuláš a hrátky s čerty

Nebeský vůz s Mikulášem a početnou skupinou čertů a andělů vyjede v 17 hodin od muzea, projede třídou J. P. Koubka a zastaví se u vánočního stromu. Tam už na děti budou čekat pekelné a nebeské hry a rozmluva s Mikulášem.
Blatná, Jihočeský kraj

Vánoční koncert

Vychutnejte si vánoční melodie v podání Žesťového souboru města Plzně.
Blatná, Jihočeský kraj

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.
Mirotice, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jiljí v Miroticích

Kostel sv. Jiljí v Miroticích je připomínán již v roce 1254. Věže kostela jsou časo zobrazeny na kresbách Mikoláše Alše. Dnešní podoba je výsledkem pseudorománské přestavby v letech 1870 – 1872.
Mirotice, Jihočeský kraj

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.
Mirotice, Jihočeský kraj

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.
Mirotice, Jihočeský kraj

Židovský hřbitov Mirotice

Židovský hřbitov v Miroticích byl založen před rokem 1647 a je jedním z nejlépe zachovalých v jižních Čechách. Na hřbitově se nachází márnice, náhrobky mramorové, žulové a pískovcové ze 17. až 20. století.
Mirotice, Jihočeský kraj

Zámek Cerhonice

Nenápadná obec nedaleko Písku na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Z dálky viditelná věžička tvrze však dává tušit, že se tu nachází zámeček nebo hrádek a že se jedná o mohutnou a majestátní budovu.
Cerhonice, Jihočeský kraj

Kosatínský viklan u obce Boudy nedaleko Mirotic

Velký žulový balvan leží na neznačené stezce v lese západně od obce Boudy. Viklan tvoří dominantu přírodní kamenné řady. Horní balvan však není v současné době pohyblivý.
Boudy, Jihočeský kraj

Hradiště Boudy u Čimelic

Na vrcholu kopce Hrad nedaleko obce Boudy se nachází halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před. n. l. Pravděpodobně se jednalo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů.
Boudy, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování na zámku Strážovice u Mirotic

Hledáte-li ubytování v jižních Čechách pro dovolenou s dětmi či s partou přátel, romantické zákoutí pro váš svatební den, či přenocování na cestách, zámek Strážovice je tu pro vás.
Mirotice, Jihočeský kraj

Penzion Fořtovna

Penzion Fořtovna se nachází v západní části Českomoravské vrchoviny nedaleko historického městečka Kamenice nad Lipou.
Čimelice, Jihočeský kraj

Hotel Vráž

Hotel sídlí v novogotické budově zámku postaveném v roce 1875 v romantickém prostředí obce Vráž u Písku. Příjemný odpočinek poskytují relaxační i léčebné pobyty.
Vráž, Jihočeský kraj

Statek Šambala

Statek Šambala se nachází v jihočeském kraji kousek od Orlické přehrady. Náš statek je místo plné zvířátek, rodinné atmosféry a krásné přírody.
Králova Lhota, Jihočeský kraj

Pivovar Čížová

Pivovar se nachází ve zrekonstruovaných prostorách v areálu čížovského zámku a vaří se zde pivo českého plzeňského typu.
Čížová, Jihočeský kraj

Statek Zelený dub

Farma Zelený dub je místem pro klidnou dovolenou i pro dny plné zážitků. Nabízíme ubytování na krásném zrekonstruovaném jihočeském statku. Najdete u nás pohodu a klid na okraji malé jihočeské vesničky jménem Dubí Hora.
Drhovle, Jihočeský kraj

Rekreační areál Milavy na Strakonicku

Rekreační areál Milavy se nachází v krásném prostředí jihočeských rybníků a lesů nedaleko od Strakonic, Blatné a Písku v lesním prostředí.
Velká Turná, Jihočeský kraj

Kulturní kavárna Železářství U Šulců v Blatné

Navazujeme na prvorepublikovou tradici kavárenství a vytváříme prostor pro setkávání a hovory. Součástí je i galerie výtvarných děl.
Blatná, Jihočeský kraj