ÚvodAktualitySoutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

Soutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

  • 16. května 2018
Vyberte jednu ze tří českých památek, která nejlépe svědčí o jedinečnosti první republiky. Agentura CzechTourism odstartovala další ročník soutěže DestinaCZe a portál Kudy z nudy vám představuje finalisty letošní první kategorie „ČS 100“. Poznejte architektonické skvosty spojené se 100. výročím založení Československa. Vyhrát můžete i vy!
Z téměř sta návrhů regionů vybrala agentura CzechTourism tři zástupce, kteří se utkají o vaše hlasy v kategorii „ČS 100“. Mezi místy, která akcentují stoleté jubileum vzniku Československa, se zařadily Loosovy interiéry v Plzni, brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila) a Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách. Znáte je všechny?
 
Loosovy interiéry v Plzni
Byty světoznámého českého architekta Adolfa Loose předběhly svou koncepcí dobu. V západních Čechách najdete soubor osmi nadčasových bytových interiérů, které Loos ve 30. letech realizoval pro bohaté investory z řad židovských obchodníků.

Prvorepublikové podnikatele obklopovaly kvalitní přírodní materiály a originální barevné kombinace. Uvnitř byly vestavěné skříně, přihrádky a další vychytávky, které dodnes ukazují, jaký důraz kladl architekt na funkci a vnitřní uspořádání bytu.
 
Poznejte, jak žila někdejší podnikatelská elita. V Plzni můžete navštívit byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerovu rezidenci. Loosovými interiéry vás provedou celkem tři prohlídkové trasy. Seznámí vás mimo jiné s pohnutými osudy majitelů. Mnoho z nich skončilo vzhledem ke svému židovskému původu v koncentračních táborech, jiní emigrovali. Noví nájemníci se pak k interiérům nechovali příliš ohleduplně.
 
Dlouhá desetiletí meziválečné interiéry měšťanských domů v Plzni chátraly. Město se ovšem rozhodlo, nenechat unikátní architekturu upadnout v zapomnění, a tak jsou dnes interiéry zpřístupněny v plné kráse.
 
Brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila)
V Brně navštivte čtveřici vil, které reprezentují ideály moderního rodinného bydlení. Každá je jedinečná, spojují je pak přední doboví architekti, kteří se podíleli na jejich výstavbě.

U reprezentativní secesní vily Löw-Beer to byli architekti Alexandr Neumann a Rudolf Baumfeld. Vila se může pochlubit kvalitou provedení umělecko-řemeslných prací i působivým řešením světla a teplovzdušného vytápění.
 
S Löw-Beerovou vilou sousedí asi nejznámější z brněnského kvarteta – vila Tugendhat navržená Ludwigem Miesem van der Rohe. Klíčová stavba moderní architektury figuruje dokonce na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům si objednal manželský pár Greta a Fritz Tugendhatovi. Jeho unikátnost dodnes podtrhují užité moderní materiály i technologie. Dokonale se tu snoubí interiér s okolní zahradou. Vila Tugendhat má své místo i v historii rozpadu Československa. Před více jak čtvrt stoletím v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili konec společného státu.
 
Neobyčejnou atmosféru zažijete v Jurkovičově vile, ve které sám architekt Dušan Jurkovič žil. Jeho vila je inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s folklorními prvky. Hlavním stavebním materiálem byl kámen, dřevo a korek. 
 
Téměř zámecký luxus s reprezentativními salonky poté můžete spatřit ve vile Stiassni, které se také říká vládní vila. Stavba brněnského architekta Ernsta Wiesnera zaujme mimo jiné nádhernou zahradou. Po druhé světové válce hostila významné státní návštěvy. Nocoval zde např. Fidel Castro nebo třeba Bill Gates.
 
Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách
Přeneste se do zlaté éry první republiky a zastavte se v Letohrádku sv. VojtěchaPočátkách. Hotýlek zasazený do doby 20. let je jako vystřižený ze starých filmů pro pamětníky. Ochotně Vás obslouží komorníci a služebné. Apartmány nesou jména slavných prvorepublikových herců a hereček. Určitě se budete rádi vracet do stylového poje Hugo Haase nebo Jana Wericha. Postel s nebesy na vás čeká v apartmánu Nataši Gollové a luxus zažijete také v apartmánech Adiny Mandlové nebo třeba Oldřicha Nového.

 Dobově zařízená je i restaurace, která nabízí recepty z někdejších kuchařek.  K zámečku vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha. V přilehlém parku stojí restaurovaná socha stejnojmenného světce. Celý areál je obklopený rybníky a loukami.

Stačí si jen vybrat a vyrazit na výlet. Své favority nezapomeňte podpořit hlasem na ceskozemepribehu.cz/destinacze. Hrajte o zajímavé ceny!
 
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek Ubytování

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Kam v Česku za světovým sportem? Zimní sportovní akce 2025 pro sportovce i fanoušky!

V České republice se každoročně koná několik závodů světového formátu s mezinárodní účastí. Spousta akcí se však pořádá také pro nadšené sportovce z řad široké veřejnosti i hobby jezdce, kteří si chtějí užít atmosféru větší sportovní akce. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některé z nich.
20. listopad 2024 14:28
Zimní sporty

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika