Z téměř sta návrhů regionů vybrala agentura CzechTourism tři zástupce, kteří se utkají o vaše hlasy v kategorii „ČS 100“. Mezi místy, která akcentují
stoleté jubileum vzniku Československa, se zařadily Loosovy interiéry v Plzni, brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila) a Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách. Znáte je všechny?
Loosovy interiéry v Plzni Byty světoznámého českého architekta
Adolfa Loose předběhly svou koncepcí dobu. V západních Čechách najdete soubor osmi nadčasových bytových interiérů, které Loos ve 30. letech realizoval pro bohaté investory z řad židovských obchodníků.
Prvorepublikové podnikatele obklopovaly kvalitní přírodní materiály a originální barevné kombinace. Uvnitř byly vestavěné skříně, přihrádky a další vychytávky, které dodnes ukazují, jaký důraz kladl architekt na funkci a vnitřní uspořádání bytu.
Poznejte, jak žila někdejší podnikatelská elita. V Plzni můžete
navštívit byt manželů Krausových, byt
doktora Vogla,
Brummelův dům i
Semlerovu rezidenci. Loosovými interiéry vás provedou celkem
tři prohlídkové trasy. Seznámí vás mimo jiné s pohnutými osudy majitelů. Mnoho z nich skončilo vzhledem ke svému židovskému původu v koncentračních táborech, jiní emigrovali. Noví nájemníci se pak k interiérům nechovali příliš ohleduplně.
Dlouhá desetiletí meziválečné interiéry měšťanských domů v
Plzni chátraly. Město se ovšem rozhodlo, nenechat unikátní architekturu upadnout v zapomnění, a tak jsou dnes interiéry zpřístupněny v plné kráse.
Brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila) V
Brně navštivte
čtveřici vil, které reprezentují ideály moderního rodinného bydlení. Každá je jedinečná, spojují je pak přední doboví architekti, kteří se podíleli na jejich výstavbě.
U reprezentativní secesní vily
Löw-Beer to byli architekti Alexandr Neumann a Rudolf Baumfeld. Vila se může pochlubit kvalitou provedení umělecko-řemeslných prací i působivým řešením světla a teplovzdušného vytápění.
S Löw-Beerovou vilou sousedí asi nejznámější z brněnského kvarteta –
vila Tugendhat navržená Ludwigem Miesem van der Rohe. Klíčová stavba moderní architektury figuruje dokonce na Seznamu světového dědictví
UNESCO. Dům si objednal manželský pár Greta a Fritz Tugendhatovi. Jeho unikátnost dodnes podtrhují užité moderní materiály i technologie. Dokonale se tu snoubí interiér s okolní zahradou. Vila Tugendhat má své místo i v historii rozpadu Československa. Před více jak čtvrt stoletím v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili konec společného státu.
Neobyčejnou atmosféru zažijete v
Jurkovičově vile, ve které sám architekt Dušan Jurkovič žil. Jeho vila je inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s folklorními prvky. Hlavním stavebním materiálem byl kámen, dřevo a korek.
Téměř zámecký luxus s reprezentativními salonky poté můžete spatřit ve
vile Stiassni, které se také říká vládní vila. Stavba brněnského architekta Ernsta Wiesnera zaujme mimo jiné nádhernou zahradou. Po druhé světové válce hostila významné státní návštěvy. Nocoval zde např. Fidel Castro nebo třeba Bill Gates.
Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách Přeneste se do zlaté éry první republiky a zastavte se v
Letohrádku sv. Vojtěcha v
Počátkách.
Hotýlek zasazený do doby 20. let je jako vystřižený ze starých filmů pro pamětníky. Ochotně Vás obslouží komorníci a služebné. Apartmány nesou jména slavných prvorepublikových herců a hereček. Určitě se budete rádi vracet do stylového poje Hugo Haase nebo Jana Wericha. Postel s nebesy na vás čeká v apartmánu Nataši Gollové a luxus zažijete také v apartmánech Adiny Mandlové nebo třeba Oldřicha Nového.
Dobově zařízená je i restaurace, která nabízí recepty z někdejších kuchařek. K zámečku vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha. V přilehlém parku stojí restaurovaná socha stejnojmenného světce. Celý areál je obklopený rybníky a loukami.
Stačí si jen vybrat a vyrazit na výlet. Své favority nezapomeňte podpořit hlasem na
ceskozemepribehu.cz/destinacze. Hrajte o zajímavé ceny!