ÚvodAktualitySoutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

Soutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

  • 16. května 2018
Vyberte jednu ze tří českých památek, která nejlépe svědčí o jedinečnosti první republiky. Agentura CzechTourism odstartovala další ročník soutěže DestinaCZe a portál Kudy z nudy vám představuje finalisty letošní první kategorie „ČS 100“. Poznejte architektonické skvosty spojené se 100. výročím založení Československa. Vyhrát můžete i vy!
Z téměř sta návrhů regionů vybrala agentura CzechTourism tři zástupce, kteří se utkají o vaše hlasy v kategorii „ČS 100“. Mezi místy, která akcentují stoleté jubileum vzniku Československa, se zařadily Loosovy interiéry v Plzni, brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila) a Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách. Znáte je všechny?
 
Loosovy interiéry v Plzni
Byty světoznámého českého architekta Adolfa Loose předběhly svou koncepcí dobu. V západních Čechách najdete soubor osmi nadčasových bytových interiérů, které Loos ve 30. letech realizoval pro bohaté investory z řad židovských obchodníků.

Prvorepublikové podnikatele obklopovaly kvalitní přírodní materiály a originální barevné kombinace. Uvnitř byly vestavěné skříně, přihrádky a další vychytávky, které dodnes ukazují, jaký důraz kladl architekt na funkci a vnitřní uspořádání bytu.
 
Poznejte, jak žila někdejší podnikatelská elita. V Plzni můžete navštívit byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerovu rezidenci. Loosovými interiéry vás provedou celkem tři prohlídkové trasy. Seznámí vás mimo jiné s pohnutými osudy majitelů. Mnoho z nich skončilo vzhledem ke svému židovskému původu v koncentračních táborech, jiní emigrovali. Noví nájemníci se pak k interiérům nechovali příliš ohleduplně.
 
Dlouhá desetiletí meziválečné interiéry měšťanských domů v Plzni chátraly. Město se ovšem rozhodlo, nenechat unikátní architekturu upadnout v zapomnění, a tak jsou dnes interiéry zpřístupněny v plné kráse.
 
Brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila)
V Brně navštivte čtveřici vil, které reprezentují ideály moderního rodinného bydlení. Každá je jedinečná, spojují je pak přední doboví architekti, kteří se podíleli na jejich výstavbě.

U reprezentativní secesní vily Löw-Beer to byli architekti Alexandr Neumann a Rudolf Baumfeld. Vila se může pochlubit kvalitou provedení umělecko-řemeslných prací i působivým řešením světla a teplovzdušného vytápění.
 
S Löw-Beerovou vilou sousedí asi nejznámější z brněnského kvarteta – vila Tugendhat navržená Ludwigem Miesem van der Rohe. Klíčová stavba moderní architektury figuruje dokonce na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům si objednal manželský pár Greta a Fritz Tugendhatovi. Jeho unikátnost dodnes podtrhují užité moderní materiály i technologie. Dokonale se tu snoubí interiér s okolní zahradou. Vila Tugendhat má své místo i v historii rozpadu Československa. Před více jak čtvrt stoletím v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili konec společného státu.
 
Neobyčejnou atmosféru zažijete v Jurkovičově vile, ve které sám architekt Dušan Jurkovič žil. Jeho vila je inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s folklorními prvky. Hlavním stavebním materiálem byl kámen, dřevo a korek. 
 
Téměř zámecký luxus s reprezentativními salonky poté můžete spatřit ve vile Stiassni, které se také říká vládní vila. Stavba brněnského architekta Ernsta Wiesnera zaujme mimo jiné nádhernou zahradou. Po druhé světové válce hostila významné státní návštěvy. Nocoval zde např. Fidel Castro nebo třeba Bill Gates.
 
Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách
Přeneste se do zlaté éry první republiky a zastavte se v Letohrádku sv. VojtěchaPočátkách. Hotýlek zasazený do doby 20. let je jako vystřižený ze starých filmů pro pamětníky. Ochotně Vás obslouží komorníci a služebné. Apartmány nesou jména slavných prvorepublikových herců a hereček. Určitě se budete rádi vracet do stylového poje Hugo Haase nebo Jana Wericha. Postel s nebesy na vás čeká v apartmánu Nataši Gollové a luxus zažijete také v apartmánech Adiny Mandlové nebo třeba Oldřicha Nového.

 Dobově zařízená je i restaurace, která nabízí recepty z někdejších kuchařek.  K zámečku vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha. V přilehlém parku stojí restaurovaná socha stejnojmenného světce. Celý areál je obklopený rybníky a loukami.

Stačí si jen vybrat a vyrazit na výlet. Své favority nezapomeňte podpořit hlasem na ceskozemepribehu.cz/destinacze. Hrajte o zajímavé ceny!
 
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek Ubytování

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Další aktuality

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Loutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal roku 2016 i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Poznejte svět loutek v hravých expozicích anebo přímo na místě činu, tedy v loutkových divadlech.
8. duben 2025 9:00
Kultura

Kam zajít do artového kina? Do kina s atmosférou i barem!

Artová kina se vymykají běžnému scénáři, ať už jde o program či prostředí. Jedná se o biografy, mnohdy poněkud zastrčené, což však podtrhuje jejich autentičnost a naprosto unikátní atmosféru. Narazíte zde na neobvyklé filmy, potrhlé filmové festivaly anebo neobyčejné služby (hrací koutky pro děti, občerstvení v sálu, simultánní překlady…atp). Jiná je i nabídka promítaných filmů, která zahrnuje archivní a černobílé kousky, vlastní přehlídky, festivalové filmy, nejlepší snímky z evropské produkce, přenosy z divadla nebo opery, animované snímky... Což však neznamená, že se zde nedočkáte populárních kousků, které právě běží v multikinech. Vyzkoušejte jedinečný svět artových kin, určitě nebudete litovat.
8. duben 2025 7:00
Kultura

Velikonoční tipy a výlety ve středních Čechách 2025: oslavy jara, tradice a speciální prohlídky

Svátky jara se blíží a na oslavy Velikonoc se chystají i střední Čechy. Středočeské skanzeny připomenou tradice našich předků, speciální prohlídky nabídnou hrady a zámky a náměstí měst i obcí se promění v jarní jarmarky. Na řadě míst v regionu se zdokonalíte v barvení kraslic, objevíte tajemství pečení jidášů a naučíte se uplést pomlázku.
7. duben 2025 18:00
Kultura

Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky

Sbalit si jen to nejnutnější, předem zamluvit noclehy na horských chatách a vyrazit jen tak nalehko po horských hřebenech? Je to celkem snadné, stačí odhadnout své síly a najít dobré dopravní spojení. S výběrem nejkrásnějších tras vám pomůžeme my z portálu Kudy z nudy.
7. duben 2025 15:00
Letní sporty

Vydejte se za velikonočními tradicemi historickými vláčky

Historická lokomotiva v oblaku páry anebo spokojeně vrnící motorový vlak, mazance a beránci, pletení pomlázek a řada dalších velikonočních tradic. Bohatý program plný zábavy vás čeká na Velikonočních jízdách historických vlaků, které na své trasy vyjedou z Prahy do Posázaví, na hrad Křivoklát anebo z Kolína po řepařské drážce.
7. duben 2025 12:00
Zážitky

Tradice: české zvonařství, slavné zvony, zvoníci a zvonaři i muzeum zvonařství ve Vrchotových Janovicích

Zvony jsou poslové zpráv, hudební nástroje i umělecké kousky, které provázejí člověka od narození až do smrti. A to doslova: vzpomeňte si na známý výraz, že „někomu zvoní hrana“, tedy umíráček. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme tradice českého zvonařství – a zvonkohry i slavné zvony nám k tomu budou znít z každého řádku.
7. duben 2025 11:00
Památky

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda