Letos již 28. ročník festivalu
Prague Sounds dříve známého jako
Struny podzimu nabídne od
3. do 20. listopadu 2024 devět zahraničních hvězd té nejaktuálnější a nejzajímavější hudby mnoha žánrů –
elektroniky, jazzu, soudobé hudby nebo hip hopu. Vedle již zmíněných jmen vystoupí Moor Mother, billy woods a McKinley Dixon reprezentující alternativní rap. Živelný jihoafrický violoncellista Abel Selaocoe s britským ansámblem soudobé hudby
Manchester Collective nabídne v české premiéře zážitek bez žánrových hranic na pomezí
klasiky, jazzu a africké world music. Rovněž poprvé u nás vystoupí průkopnický americký vokální soubor Roomful of Teeth s kompozicí Partita for 8 Voices skladatelky Caroline Shaw oceněnou Pulitzerovou cenou.
Prague Sounds také přichází s dvěma novými původními festivalovými projekty – zpěváci David Koller a Richard Müller vzdají na jediném koncertě v
Rudolfinu poctu
Karlu Krylovi. Koncerty proběhnou vedle
Rudolfina například
Lucerně,
La Fabrice, Divadle X10 nebo v
Lucerna Music Baru.
Marsalis, Moor Mother a klubová noc
Letošní ročník festivalu
Prague Sounds zahájí
3. listopadu ve velkém sále
Lucerny se svým
kvartetem Branford Marsalis, legendární třiašedesátiletý americký saxofonista a člen slavného muzikantského klanu. Kvartet vedle Marsalise tvoří pianista Joey Calderazzo, kontrabasista Eric Revis a bubeník Justin Faulkner. V pondělí
4. listopadu v
La Fabrice si přijdou na své na
unikátním dvojkoncertu ctitelé výrazných hlasů, dunivých
hip hopových rytmů i společensky angažovaných textů. Hudba filadelfské zpěvačky, básnířky a aktivistky vystupující pod jménem
Moor Mother spojuje rap a recitaci poezie s prvky elektroniky, free jazzu, punku a zvukových koláží. V druhé části večera vystoupí Billy Woods, nejuznávanější americký undergroundový MC, kterého díky skryté identitě obestírá aura tajemství.
5. listopadu ve velkém sále
Lucerny čeká na diváky zážitek bez žánrových hranic. V české premiéře zde totiž se společným projektem Sirocco vystoupí
jihoafrický violoncellista Abel Selaocoe a přední
britský soubor soudobé hudby
Manchester Collective. Výsledkem tohoto spojení je hudební smršť, která oslavuje vřelost a rozmanitost kulturních tradic z celého světa.
Festival letos opět přichází s
klubovou nocí v
La Fabrice. Tentokrát
8. listopadu s českou premiérou jednoho z nejaktuálnějších mladých jmen amerického
hip hopu – živelným rapperem
McKinley Dixonem. Dixon kombinuje výrazné texty – osobní i literární – a nakažlivé beaty s příměsí jazzu a funku. Dixonovo nedávné
album Beloved! Paradise? Jazz! je pojmenováno po třech nejslavnějších dílech americké spisovatelky Toni Morrisonové, kterou považuje za „největší rapperku všech dob.”
Vzpomínka na Karla Kryla v podání Kollera a Müllera
Letos uplynulo 80 let od narození a 30 let od smrti
Karla Kryla. Jako jednorázovou poctu proto festival
Prague Sounds inicioval večer nazvaný
Müller/Koller: Kryl. V úterý
12. listopadu tak v
Rudolfinu zazní
osmnáct písní tohoto zásadního československého antikomunistického písničkáře v podání Davida Kollera a Richarda Müllera. Krylovy písně budou podány v akustické verzi a v komorních aranžmá, vznikajících právě a jen pro tuto příležitost. Koller s Müllerem vybrali písně mapující
všechna zásadní Krylova tvůrčí období: od
raných (Strejček strach a teta obava), přes ikonické písně z
60. let (Bratříčku zavírej vrátka, Salome, Veličenstvo kat, Anděl, Pieta..),
exilové (Karavana mraků, Děkuji) až po písně z posledního Krylova období
od sametové revoluce v roce 1989 do jeho úmrtí v roce 1994 (Ukolébavka, Od Čadce k Dunaju, Babylon, Monology...). Neopakovatelná pocta
Krylovi ve svatostánku české kultury, se uskutečňuje
symbolicky v
Roce České hudby, který připadá tradičně na roky končící čtyřkou, neb řada významných osobností od
Dvořáka,
Smetany po
Janáčka se narodila nebo zemřela v roce končícím touto číslovkou.
Roomful of Teeth, Nubya Garcia a Tigran Hamasyan
Roomful of Teeth, průkopnického
amerického souboru současné
vokální hudby, který v české premiéře vystoupí
15. listopadu v Divadle X10. Držitelé Grammy a dvou nominací uvedou mimo jiné kompozici Partita for 8 Voices skladatelky Caroline Shaw oceněnou Pulitzerovou cenou.
Londýnská saxofonistka Nubya Garcia, která
16. listopadu do
Lucerna Music Baru přiveze to nejzajímavější z tamější nové jazzové scény, říká, že jazz je původně taneční hudba a one se svou hudbou vrací k jeho kořenům.
Letošní
Prague Sounds pak
zakončí 20. listopadu v
Rudolfinu původem
arménský klavírista Tigran Hamasyan. Již od mládí začal zapojovat do svých improvizací a kompozic motivy z lidové hudby svého národa. To mu vydrželo i po přestěhování do Spojených států, kde pokračoval v hudebním vzdělávání i praxi. Zde byl začátek jeho velmi aktivní nahrávací kariéry, jejímž výsledkem je deset studiových alb převážně s autorským repertoárem, postaveným na kloubení
jazzu a arménské hudby.
Prague Sounds je mezinárodní hudební festival v Praze, který představuje velká světová jména z různých hudebních žánrů jako jazz, soudobá vokální hudba, elektronika, alternativní hip hop a world music.
Rudolfinum je významná budova v Praze, která slouží jako sídlo České filharmonie a obsahuje galerii současného umění. Byla postavena v 19. století, aby ilustrovala ekonomický a kulturní rozvoj českého národa.
Návštěvníci festivalu Prague Sounds mohou zažít živá vystoupení velkých mezinárodních hudebních hvězd, české premiéry, jakož i unikátní jednorázové projekty spojující různé hudební žánry.
Palác Lucerna nabízí kino v secesním stylu, obchody, bary a originální sochu Davida Černého, která je parodií na rytířský pomník sv. Václava.
Branford Marsalis, spolu se svým kvartetem, předvede v Lucerně své virtuózství na saxofonu. Jeho repertoár pravděpodobně spojí jazzovou hudbu s dalšími hudebními prvky.
Projekt 'Müller/Koller: Kryl' je jednorázová pocta Karlu Krylovi, kde David Koller a Richard Müller interpretují písně tohoto známého československého písničkáře v akustických a komorních aranžmá.
McKinley Dixon kombinuje silné osobní a literární texty s nakažlivými beaty, které obsahují prvky jazzu a funku, čímž tvoří záživný hip hopový styl.
Vystoupení Abel Selaocoe a Manchester Collective je charakteristické vzájemným propojením klasické, jazzové a africké world music, čímž vzniká unikátní hudební zážitek bez žánrových hranic.
Festival Prague Sounds podporuje kulturní dědictví prezentací významných hudebních děl a umělců, a také prostřednictvím připomínání významných osobností jako Karel Kryl v rámci jednorázových hudebních projektů.
Kompozice 'Partita for 8 Voices' od Caroline Shaw, kterou představí soubor Roomful of Teeth, získala Pulitzerovu cenu a je známá svým inovativním přístupem k vokální hudbě.