ÚvodAktualityStylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn
Zdroj foto: Lhotka.cz
Památky

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Poslechněte si audio verzi článku
Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.

Skalní obydlí ve Lhotce a v okolí Mšena na Kokořínsku

Legendu mezi skalními byty objevíte ve Lhotce u Mělníka, vstupní bráně do malebného Kokořínska, které se každoročně otevírá od května. Patří k těm, kde se bydlelo ještě v roce 1982, a navíc se do pískovcového bloku na okraji vsi vešlo celé skromné hospodářství se sklepy a sýpkou. Dokonce tu mají i skalní chlívek, v němž objevíte model krávy v životní velikosti. Obdivovat můžete také funkční repliku původních kachlových kamen. Areál dotváří přistavěné objekty bývalé řezárny a dalšího malého hospodářského objektu. Toto skalní obydlí je dokladem neobvyklých konstrukčních metod i častého způsobu, jakým nemajetní lidé řešili své bydlení.

Otevřeno je zde od května do září, vždy ve čtvrtek, pátek, sobotu a neděli. Dostanete se sem i během státních svátků. Obydlí je přístupné vždy od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin (poslední prohlídky 11:30 a 16:30 hod). A nezapomeňte, že návštěva této památky se dá snadno spojit s prohlídkou Regionálního muzea v Mělníce, které o skalní hospodářství ve Lhotce pečuje. Skalní obydlí leží na žluté turistické stezce, vedoucí z Mělníka. Ta navazuje na známou Máchovu cestu značenou červeně linoucí se Kokořínským údolím. Trasa je vhodná pro pěší i cyklistický výlet.

Mimo Lhotky se na Kokořínsku trvale bydlelo také v Rozbořence, která je volně přístupná a volně přístupný je též prostor zvaný Kostelíček anebo Obraznice spolu se spoustou dalších umělých jeskyní a komůrek, vytesaných ve skalních údolích kolem Mšena. A nakonec je tu tajemný Krvomlýn, provázený temnou pověstí o mlýnském kole, které roztáčela lidská krev. Místo skutečně existuje; najdete je poblíž Harasova na řece Pšovce. Dnes skalní mlýn slouží jako soukromé rekreační obydlí a podívat se na něj můžete už jen zvenčí.
 

Skalní poklady Českého ráje

Spousta volně přístupných skalních komůrek, bytečků a dalších prostor prozrazuje, že v Českém ráji bylo pro chudé obyvatelstvo bydlení ve skalách celkem běžné. Tak například při výletu na hrad Valečov, který je mimochodem zčásti také zavrtaný v mohutném skalním bloku a zčásti přistavěný k jeho bokům, si vyhraďte nějaký čas navíc k prohlídce světniček, vytesaných v okolních skalách. Je jich tu několik desítek, od mrňavých až po „luxusně“ rozsáhlé 2+1, a zejména rodinám s dětmi se pátrání po dalších a dalších světničkách postará o hezký program. Hrad Valečov je přístupný mimo hlavní sezónu (říjen – duben) o víkendech od 9:00 do 16:00; v hlavní sezóně (květen – září) denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00 hodin. Během letních prázdnin je otevřeno i v pondělí.

Ve skalních bytech kolem Valečova lidé bydleli do roku 1892, o něco déle byl obydlený skalní byt Barušky pod hradem Kost; obě místa jsou volně přístupná. Barušky jsou pojmenované po dvou vdovách, které tu žily bezmála dvacet let. Ačkoli skalní byt vypadá jako obydlí z pohádky, postupně se rozrostl do pěti místností, měl dveře a zasklená okna, bydlení natrvalo tu rozhodně příjemné nebylo.
 

Skalní byty a hrady

zderaz sklaní obydlí ZderazSkalní byty najdete všude, kde jsou pískovcová skalní města, tedy i ve vesnicích kolem Toulovcových Maštalích na Českomoravském pomezí. Proslavila se jimi především Zderaz, kde komůrky vyhloubené ve skalách sloužily nejenom k bydlení, ale i jako chlévy a dílny. V pískovci tak byla například vytesaná kovárna s výhní nebo sušárna ovoce. Některé prostory byly zasypány, jiné odstřeleny anebo se o nich vůbec neví, jeden ze skalních bytů si ale můžete prohlédnout. Otevřeno je během dubna a října o víkendech, od května do října pak denně od 8:00 do 18:00 hodin. Sklepy jsou otevřeny bez průvodce, vstupné je sem dobrovolné.

Chudí budovali malé komůrky, ti bohatší celé hrady. K prozkoumávání chodeb, galerií, schodišť a rozmanitých skalních interiérů včetně kostela láká například skalní hrad Sloup, volně přístupný je například skalní hrad Falkenštejn, Kyjovský hrad nebo hrad Šaunštejn v Českém Švýcarsku.

Drábské Světničky Příhrazských skalách u Mnichova Hradiště, vyhledávané především díky překrásnému a dalekému výhledu do okolní krajiny jsou od roku 2021 až do odvolání uzavřeny (z důvodu havarijního stavu a jejich rekonstrukce). Průchod areálem a prohlídka okolí je však možná. Přirozené skalní vyhlídky navazující na areál hradu propojuje červeně značená Zlatá stezka Českého ráje. Ta vás také dovede k zřícenině Klamorna a k tajuplnému Píčově statku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují Památky

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní jeskyně Klemperka Příroda

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách Příroda

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách

Samuelova jeskyně je skromné obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu, vyčnívajícím z nevelkého návrší nad jižním okrajem Sloupu v Čechách.

Skalní obydlí ve Zderazi Památky

Skalní obydlí ve Zderazi

Unikátní pískovcové obydlí a sklepy v malebné vesničce Zderaz sloužilo nemajetným občanům k bydlení ještě v 19. století. K vidění jsou dva skalní byty, v jednom je umístěna expozice fotografií mapující všechny dochované sklepy v obci.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku Památky

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Krvomlýn – skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku Památky

Krvomlýn – skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Mlýn byl postaven na místě bývalého skalního hrádku v Harasově. Jeho pozůstatkem je mlýnice, která byla přestavěna na knížecí hájovnu Černínov. Když byl stavěn nový mlýn blíže Harasova, musel být přejmenován na Nový mlýn. Nyní je ve skalním mlýně rekreační obydlí.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost Památky

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku Památky

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku Příroda

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku

Jeskyně patří k uměle vyhloubeným jeskyním, neboli skalním bytům. Toto obydlí vzniklo již před rokem 1843, kdy část domu byla roubená a část zahloubena do skály.

Kyjovská skalní stezka Příroda

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách Památky

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Píčův statek v Příhrazských skalách nedaleko Dnebohu připomíná spíše tvrz. Do dvora se vstupuje mohutnou bránou. Příčinou zkázy největšího statku široko daleko byla politická situace po roce 1948, kdy byli obyvatelé vyhnáni a uvězněni, statek byl opuštěn a postupně rozebírán.

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka Památky

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Chcete poznat způsob, jakým nemajetní lidé dříve řešili své bydlení? Nabízíme vám prohlídku skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka, které je dokladem neobvyklých konstrukčních metod. Můžete si zde prohlédnout vytesaný skalní byt, ale také celé hospodářské prostory.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách Památky

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Zřícenina hradu Klamorna u Mnichova Hradiště Památky

Zřícenina hradu Klamorna u Mnichova Hradiště

Pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu najdete na ostrohu vybíhajícího od plošiny zvané Hrada. Nachází se nekaleko známějšího skalního hradu Drábské světničky. V památkově chráněné lokalitě se dochovaly obvodové valy s příkopy a objekty vytesané do skály.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého Příroda

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Hrad Šaunštejn Památky

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce Příroda

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Hrad Valečov se skalními byty Památky

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov Příroda

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Další aktuality

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Za romantikou staré Anglie se vypravte na výlet na zámek Žleby

Na východě středních Čech nedaleko Čáslavi na vyvýšeném návrší z jedné strany obtékaném říčkou Doubravkou stojí novogotický zámek Žleby s mnoha věžičkami, pod kterým se rozkládá romantický park. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými novotvary dovezenými odjinud. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi "užitou sbírku starožitností" s jedinečnou atmosférou.
29. červen 2025 7:41
Zážitky, Středočeský kraj