ÚvodAktualityŠumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli
Životní styl

Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli

  • 5. srpna 2019
Staročeský jarmark s řemesly, výstava fotografií, muzika, ohňová show a zábava pro děti čeká na ty, kdo v sobotu 10. srpna přijedou na oslavy 250 let od první zmínky o obci Stožec. Přijeďte i vy, letní Šumava je totiž opravdu překrásná. Můžete se vydat třeba po obnovené křížové cestě až ke Stožecké kapli.
Podobně jako jinde v horách ani v šumavském Stožci se přesně neví, kdy původní dřevařská osada vznikla. Všechno se proto odvíjí od první písemné zmínky v roce 1769. Oslavy 250 let Stožce vypuknou v sobotu 10. srpna a potrvají až do půlnoci; těšit se můžete na country i dechovku, jarmark, občerstvení, vystoupení místních hasičů nebo atrakce pro děti. Akci doprovází výstava fotografií Stožec a jeho lidé; v budově bývalého obecního úřadu bude k vidění až do začátku září.
 

Výlety na Třístoličník začínají právě tady

Dnes se vesnice v údolí Studené Vltavy skládá se ze tří místních částí, Českých Žlebů, Dobré a Stožce. Zejména díky poloze v Národním parku Šumava a pár kilometrů od hojně navštěvovaného Lipna nad Vltavou patří k oblíbeným výletním místům. Využít můžete železnici, která sem vede z Černého Kříže a pokračuje až ke státní hranici do Nového Údolí. Trať lemuje asfaltka se skvělým povrchem, která láká cyklisty i inline bruslaře. Ze Stožce se navíc skvěle dostanete ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu (nejkratší trasa měří necelých 5 km a vede po ní i cyklostezka) a od vlakové zastávky v Novém Údolí je to pouhých sedm kilometrů na legendární vrcholek Třístoličníku.
 

…anebo raději ke Stožecké kapli?

Zatímco přesný rok založení staré dřevařské osady Stožce neznáme, o dřevěné poutní kapli Panny Marie víme leccos. V roce 1791 ji postavil kovář Jakub Klauser z Volar, podle legendy prý jako díkůvzdání za prozření, když si omyl v prameni oči. Po několika přestavbách a rozšířeních kaple získala dnešní podobu a záhy se stala duchovním centrem širokého okolí, kam chodívala procesí poutníků z Čech i nedalekého Bavorska. Po druhé světové válce chátrala a zbyly z ní jen trosky. Rekonstrukce zahájená v roce 1988 skončila v říjnu 1989, v listopadu 1989 byla kaple slavnostně otevřena a poutní mší v srpnu 1990, kterou celebrovali českobudějovický biskup Miroslav Vlk a farář z Philippsreutu, byla obnovena tradice setkávání věřících z obou stran hranic.

Obci se nyní podle starých maleb, fotografií a vzpomínek pamětníků podařilo obnovit křížovou cestu, která ke Stožecké kapli vedla. Čtrnáct nových obrazů namalovala výtvarnice a restaurátorka z Vimperka Vladimíra Fridrichová-Kunešová. Ke kapli míří žlutá značka, která od nádraží ve Stožci vede pastvinami k rozcestí Stožecká luka. Tam odbočíte na modrou turistickou značku a dojdete na rozcestí Pod Stožeckou skálou, odkud stoupá stezka vzhůru ke Stožecké kapli. Pokud vás neodradí strmý výstup, vyplatí se vyšplhat až na Stožeckou skálu, z níž se otvírá krásný výhled do okolí. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou; když budete dál pokračovat po modré, dojdete na rozcestí Lávka přes Studenou Vltavu. Neznačená cesta vás pak přes řeku a podél trati dovede zpět do Stožce. Celkem ujdete asi 9 kilometrů.
 

Víte, že?

  • Příští rok by Stožečtí rádi vybudovali stezku, která by propojila cestu kolem zaniklé Roseanuerovy nádrže s bavorskými cyklotrasami. Nádrží začínal Schwarzenberský plavební kanál, pro který sloužila jako zásobárna vody. Jméno připomíná Josefa Rosenauera, který plavební kanál projektoval a stavěl. Existují i plány na její obnovení, ale přednost zatím mají opravy kanálu a stezek.
  • Ve Stožci najdete jedno z Informačních středisek NP Šumava. Poblíž najdete areál lesních her se Soví stezkou a venkovní geologickou expozici.
  • V únoru 1850 Stožec proslavila údajně největší pytlácká bitva v Evropě, kdy si bavorští pytláci vyřizovali účty s místními lesníky. Ti se sice stačili opevnit v hotelu Pstruh, ale konflikt přesto měl na obou stranách mrtvé a zraněné. Ještě při rekonstrukci budovy ve 30. letech 20. století se v trámech roubené budovy našlo množství kulí zavrtaných do dřeva.
Soví stezka ve Stožci na Šumavě Příroda

Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Zážitková trasa, vhodná i pro nejmenší výletníky se nachází nedaleko areálu lesních her ve Stožci. Měří zhruba 1,5 km a je velmi dobře přístupná. Děti si užijí spoustu interaktivních prvků, po cestě je doprovodí maskot cesty – sova puštík bělavý, jehož symbolem je stezka označena.

Stožecká kaple Panny Marie Památky

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Areál lesních her ve Stožci Příroda

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her je vlastně zážitková naučná stezka, která kromě poznatků nabízí také zábavu, při které se přítomní například stanou na chvíli datlem, budou překonávat různé překážky nebo se zaposlouchají do zvuků lesa.

Šumavská in-line a cyklo stezka z Nové Pece do Stožce Letní sporty

Šumavská in-line a cyklo stezka z Nové Pece do Stožce

Patnáctikilometrový úsek vedoucí nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě Příroda

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Památník posledního šumavského medvěda Příroda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Stožecká skála Příroda

Stožecká skála

Na jihozápadním úbočí vrchu Stožec se nachází Stožecká skála, na jejímž vrcholku stojí kříž.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec Příroda

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Křížová cesta ve Stožci Památky

Křížová cesta ve Stožci

Nová křížová cesta s obrazy malířky Vladimíry Fridrichové Kunešové částečně kopíruje tu z Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Celkem 14 obrazů bude na křížovou cestu umístěno na jaře 2018.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole Zimní sporty

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj