ÚvodAktuality#světovéČesko a Andělská Hora: hrad andělské paní a krásných výhledů
Památky

#světovéČesko a Andělská Hora: hrad andělské paní a krásných výhledů

  • 4. listopadu 2020
Ve starých turistických průvodcích se o Andělské Hoře píše jako o „nejkrásnější ruině v Českém království“. Něco na tom určitě je: zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí je skutečně malebná a díky lázeňským hostům z Karlových Varů má o popularitu postaráno.

Dva hrady s andělskými jmény: Andělská Hora u Karlových Varů a Andělský hrad / Castel Sant’Angelo v Římě

Andělská Hora u Karlových Varů
Castel Sant’Angelo v Římě
K žádnému hradu to totiž není z Karlových Varů blíž než právě na Andělskou Horu. Z volně přístupné romantické zříceniny gotického hradu, stojící na skále v nadmořské výšce 717 metrů, je nádherný výhled do širokého okolí, hlavně na Slavkovský les a Doupovské hory. Cesta sem není tak náročná, aby ji nezvládli i senioři nebo rodiny s malými dětmi; od kostela sv. Michaela Archanděla na návsi sem vede zelená značka.
 

Hořící šindel a J. W. Goethe

Ať už Andělskou Horu založili páni z Oseka nebo Hrabišici z Rýzmburka, tehdejší majitelé panství Bečov, vznikla někdy koncem 14. století. Páni se zvolna střídali a hrad šel z ruky do ruky, až jej roku 1622 společně s nedalekým Hartenštejnem a Činovem od královské komory koupil císařský rada Heřman Černín z Chudenic.
Konec Andělské Hory přišel záhy, nenastal ale v roce 1635, kdy ji obsadili a vydrancovali Švédové, ale přibližně až o osmdesát let později. Při požáru městečka v roce 1718 prý hořící šindel doletěl až na hradní střechu; Andělská Hora kompletně vyhořela a už nikdy se z té rány nevzpamatovala. Postupem let se proměnila ve zříceninu a během 19. století pak v oblíbené výletní místo lidí ze širokého okolí.
 

Jeviště pro Nikolu Šuhaje

Kolem Andělské Hory se točí spousta pověstí: třeba že ji prý společně s nedalekým Hartenštejnem založily dvě sestry tak, aby si mohly vidět do oken. Jméno hrad možná dostal podle krásné Alvíny, kterou sem z dalekých zemí unesl hradní pán Ursinus. Nešťastná paní, týraná krutým manželem, nacházela útěchu v pomoci chudým, a ti ji za to nazývali andělem. Říká se také, že hradní kopec je nabitý pozitivní energií a návštěva prospěje každému, kdo se trápí a stresuje. K povídačkám naopak nepatří to, že romantické ruiny v roce 1786 navštívil Johann Wolfgang Goethe a že tu s přáteli oslavil sedmatřicáté narozeniny. Ostatně víme, že německý básník přicestoval do Karlových Varů celkem třináctkrát a vedle Výmaru a Říma je považoval za nejkrásnější město světa. V okolí najdete jen málo míst, která by nenavštívil, nezmínil v denících anebo nezvěčnil v některé básni.

Uteklo dvě stě let a na Andělskou Horu se nastěhovali filmaři, aby tu podle muzikálu brněnského Divadla Husa na provázku natočili dnes již kultovní film Balada pro banditu. Text napsal podle románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník Milan Uhde, hudbu složil Miloš Štědroň. Jejich společným dílem jsou písničky se spoustou lidových motivů, které Andělskou Horu rozezněly v létě 1978 a rychle zlidověly.
 

Andělské tipy

  • V Andělské Hoře za kostelem u schodiště k hradní zřícenině začíná deset kilometrů dlouhá naučná stezka, která míří k severu do Lázní Kyselka. Jednotlivá zastavení vyprávějí hlavně o přírodních zajímavostech, geologii a historii. Ze základní trasy si můžete udělat ještě několik odboček, třeba na Šemnickou skálu s krásným výhledem na Krušné hory, Doupovské hory a kaňonovité údolí Ohře, anebo ke Skalkám skřítků, pseudokrasovým dutinám s oválným tvarem.
  • Nejznámější hrad s andělským jménem stojí v Římě: Andělský hrad / Castel Sant’Angelo je monumentální stavba s kulatým půdorysem, sochami andělů a bílou mramorovou fasádou, hradební zdí (a v ní ukrytou chodbou) spojená s Vatikánem. Kdo nebyl v Římě, určitě zná Andělský hrad alespoň z bestselleru amerického spisovatele Dana Browna Andělé a démoni nebo jeho filmové verze.
  • Účel Andělského hradu ale byl jiný, než aby se do něj papež přesunul tajnou chodbou v případě hrozícího nebezpečí: již před dvěma tisíci let jej nechal postavit jeden z posledních římských císařů, Hadrián, jako své mauzoleum. Společně s ním tu jsou pochovaní i další císaři, například Marcus Aurelius, Septimus Severus nebo Commodus.
Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie Památky

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Dnes již zcela zaniklá osada Stichlův Mlýn ležela v údolí Dubinského potoka v Doupovských horách, asi 1 kilometr severovýchodně od Andělské Hory na západním okraji Vojenského újezdu Hradiště.

Další aktuality

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v pátek 28. března 2025. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Novinkou bude výstava Kult svatých těl. Zámek bude otevřen od 9:00 do 14:00, během víkendu pak od 9:00 do 16:00 hodin.
25. březen 2025 6:00
Památky, Karlovarský kraj

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Ačkoliv je Jára Cimrman kultovní vymyšlenou postavou, jeho duch i humor si už doslova žije sám svým životem. Jeho příznivci usilují i o zápis Járy Cimrmana na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
15. březen 2025 8:55
Životní styl, Karlovarský kraj

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
9. březen 2025 15:00
Památky, Karlovarský kraj

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
6. březen 2025 8:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Centrum Chebu v sobotu rozveselí masopustní průvod

V sobotu 1. března 2025 se již pojedenadvacáté vydá na svoji cestu městem masopustní průvod. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, zvou všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
26. únor 2025 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
24. únor 2025 17:29
Kultura, Karlovarský kraj

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.
21. únor 2025 10:00
Zimní sporty, Karlovarský kraj