ÚvodAktuality#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě
Gurmánská turistika

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

Poslechněte si audio verzi článku
Nejstarší mužský klášter v Čechách, poslední dochovaný větrný mlýn v Praze i jeden z nejstarších pivovarů v Evropě: to všechno poznáte při návštěvě Břevnova, jedné z částí Prahy 6. Zdejší klášterní pivo Benedict ochutnáte přímo na místě v Klášterním šenku.

Nejstarší pivovary na světě

Dva benediktinské kláštery a nejstarší pivovary na světě: Břevnovský klášter a klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze a klášterní pivovar Weihenstephan Brauerei v německém Freisingu
Praha
Freising
Městská část Praha 6 má přes sto tisíc obyvatel a přes tisíc let dlouhou historii. Už v roce 993 tu bylo za účasti knížete Boleslava II. a pražského biskupa Vojtěcha posvěceno břevnovské opatství, tehdy zřejmě jen zřejmě provizorní stavby založené „ke cti Matky Boží, svatého Benedikta a svatých Bonifatia a Alexia“. Kdy byl klášter založen? Nevíme. S jeho stavbou se zřejmě začalo už o rok nebo dva dřív, jisté ale je, že tu od počátku sídlí mnišská komunita benediktinů. Jak napovídá zasvěcení, první obyvatelé Břevnovského kláštera pocházeli z kláštera svatých Bonifáce a Alexia na římském Aventinu, kde sv. Vojtěch sám žil jako mnich. Prvním opatem nového kláštera se pak stal Anastasius, známý také jako Astrik, pozdější opat nově založeného kláštera v uherské Pannonhalmě a později možná arcibiskup v Ostřihomi.
 

Piva, která zaženou krizi a smutek

Při oslavách milénia, tedy 1000. výročí založení kláštera v roce 1993, povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Dnes je rozhlehlý areál společně s klášterním hotelem a šenkem, pivovarem a barokní zahradou oblíbeným místem pro odpočinek, procházky v přírodě a také pro ochutnávky klášterního piva. Pokud totiž byl už roku 993 součástí nově založeného kláštera pivovar, jde o nejstarší doložené místo, kde se v českých zemích vařilo pivo. V dávné tradici nyní pokračuje Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, obnovený v roce 2011.

Břevnovském klášteře se vaří pivo značky Benedict. Ochutnat můžete jak klasickou dvanáctku 12 % a tmavý ležák 11 %, tak speciály. Slibně zní třeba doporučení, provázející tmavý speciál Russian Imperial Stout 21 %, pivo, které si oblíbila carevna Kateřina Veliká. „Podávejte k sladkým dezertům, aromatickým sýrům a v případě krize,“ radí pivovar. Imperial Lager 20 %, mohutné pivo, které si při své velké síle a hořkosti zachovalo pitelnost klasického českého ležáku, je zase vhodné ke zvěřině, smetanovým omáčkám, aromatickým sýrům a „přepadne-li vás smutek“, únavu i žízeň prý zahání Pšeničné pivo 11 % bavorského typu, příležitostně se pak vaří Pšeničný Bock 16 % s výraznou hřebíčkovou a banánovou vůní i chutí či Břevnovské Abbey 17%, které plností, nižší hořkostí a výraznými ovocnými a kořeněnými tóny ve vůni i chuti připomíná polotmavá trapistická piva.
 

Břevnovský klášter není jen pivo

Barokní tvář dali Břevnovskému klášteru Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi. Srdcem kláštera je bazilika sv. Markéty, jednolodní sálová stavba s prodlouženým chórem, vrcholné dílo českého baroka. Oltářní obrazy jsou dílem Petra Brandla, v podzemí se pak nachází krypta, pocházející z doby kolem roku 1040, jedna z nejhodnotnějších staveb předrománského stavitelství u nás. Baziliku, kryptu a také barokní prelaturu s Tereziánským sálem můžete vidět při prohlídkách kláštera.

Když už tu budete, nenechte si ujít procházku zahradami Břevnovského kláštera. Dělí se na volně přístupnou horní část a spodní, klauzurní; ta je přístupná jen během dne a její barokní podoba je výsledkem celkových úprav areálu během 18. století. V té době také vznikl pavilon Vojtěška, podle legendy místo setkání sv. Vojtěcha a knížete Boleslava při založení kláštera. Přístupný je pouze v rámci prohlídky s průvodcem, ale určitě stojí za vidění: raně gotická klenba kaple nad pramenem potoka Brusnice je totiž údajně posledním zbytkem starého kláštera před jeho barokní proměnou.

Raritou je rovněž nedaleká budova bývalého větrného mlýna z roku 1722 s typickým válcovým tvarem a rozsáhlý ovocný sad v severní části terasovitě uspořádané zahrady, kde rostou ovocné stromy staré i 120 let. V blízkosti kláštera se rozkládá hřbitov, přístupný z ulice U Vojtěšky. Byl založen v roce 1739 a původně sloužil jako pohřebiště řeholníků z kláštera, později byl několikrát rozšířen. Kromě opatů a dalších osobností je tu pochován například architekt Pražského hradu Karel Fiala, písničkář Karel Kryl, literární kritik Jan Lopatka, filozof Jan Patočka a další.
 

Víte, že…?

  • Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha byl podobně jako klášter téměř zničen v době husitských válek a podle klášterní kroniky došlo k výstavbě nového pivovaru až v roce 1720. Právě přerušení výroby brání tomu, aby se pivovar ucházel o titul nejstaršího pivovaru na světě.
  • Nejstarší tak je jiný klášterní – a rovněž benediktinský – Weihenstephan Brauerei v Německu. Najdete ho na místě bývalého opatství ve Weihenstephanu ve Freisingu poblíž mnichovského letiště. Prvním dokladem o vaření piva v tamním klášteře je dokument o placení desátků z „chmelových zahrad“ roku 768, teprve roku 1040 ale klášter získal oficiální povolení k vaření a prodeji přebytků piva v okolí. Na rozdíl od kláštera, rozpuštěného roku 1803, pivovar existuje dodnes.
  • Také druhý nejstarší pivovar najdete v Německu. Jde o Weltenburg Kloster Brauerei, tedy opět klášterní pivovar (a opět benediktinský). Pivo se tu začalo vařit v roce 1050.
  • Třetím nejstarším pivovarem je belgický Affligem, pivní klenot z městečka Opwijk. Pivovar Affligem úspěšně navazuje na dlouholetou tradici výroby piva, kterou mistrně ovládali mniši z tamějšího opatství již ve středověku. Jde o certifikované opatské pivo, vyráběné zřejmě od roku 1074. Mniši samotní pivo vařili až do padesátých let 20. století, nyní pivovar spadá pod známou společnost Heineken, ale historické spojení s opatstvím přetrvává.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře Ubytování

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Další aktuality

Tipy na Velikonoce pro nejmenší turisty a výletníky

Trávíte Velikonoce doma s menšími dětmi a chtěli byste jim vymyslet zajímavý program? Pokud nevíte, jak je během svátků zabavit, určitě vám pomohou naše tipy, které jsou určené především nejmenším turistům a výletníkům.
4. duben 2025 15:35
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Grill fest na Smíchovské náplavce, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha