ÚvodAktuality#světovéČesko a Dianin chrám: vítězný oblouk knížete Lichtenštejna v Lednicko-valtickém areálu
Památky

#světovéČesko a Dianin chrám: vítězný oblouk knížete Lichtenštejna v Lednicko-valtickém areálu

  • 30. června 2021
Romantický lovecký zámek ukrytý v lese, kousek snové krajiny Lednicko-valtického areálu anebo vítězný oblouk, který je vzdáleným protějškem Napoleonova vítězného oblouku v Paříži? Pro Dianin chrám zvaný též Rendez-vous, klasicistní zámeček v Bořím lese u Valtic, platí všechny tři možnosti. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na romantické dostaveníčko s bohyní lovu!
Dva triumfální oblouky, které vznikly ve stejné době: Dianin chrám v Lednicko-valtickém areálu a Vítězný oblouk v Paříži
Dianin chrám, LVA
Vítězný oblouk v Paříži
Jedním z nejznámějších saletů Lednicko-valtického areálu je Dianin chrám aneb Rendez-vous, mohutný triumfální oblouk. Zatímco římští císaři a po nich mnozí slavní vojevůdci a panovníci je nechávali na budovat uprostřed měst a všem na očích, vítězný oblouk u Valtic se schovává na lesním palouku v Bořím lese. Díky tomu bývá první setkání s ním opravdu nezapomenutelné: impozantní stavba se nečekaně a náhle vynoří z moře zeleně jako pohádkové sídlo velmi extravagantního šlechtice. Dianin chrám dokonce neuvidíte ani při pozorném pohledu z kolonády na Reistně nad Valticemi, která je jinak pro orientaci v rozsáhlé krajině Lednicko-valtického areálu klíčová.
 

Dianin chrám nebo Lichtenštejnský vítězný oblouk?

Vítězný oblouk je monumentální stavba ve tvaru otevřené brány, která už od starověku měla připomínat slavná a nezpochybnitelná vítězství ve válce. Pár se jich dochovalo v Římě na Foru Romanu, stojí anebo stávaly v Konstantinopoli, Francii i Rusku. Najdete je také leckde v Itálii – například v Beneventu, dobře dochovaném římském městě v Kampánii. Nás však tamní Trajánův vítězný oblouk z let 114–117, zdobený figurálními výjevy s alegoriemi vítězství, zajímá hlavně coby údajná stavební předloha Dianina chrámu u Valtic.



Možná to tak bylo, možná ne. S jistotou víme jen to, že stavbu Dianina chrámu zadal kníže Jan I. z Lichtenštejna svému dvornímu architektovi Josefu Hardtmuthovi (1758–1816) po dokončení statku Nový dvůr a po předložení projektu pro lovecký zámek Pohansko. Hlavním záměrem bylo vybudovat přímo v lesích shromaždiště a zázemí lovců před parforsními hony. Vedením stavby, která probíhala v letech 1810–1813, byl pověřen architekt Josef Poppelack. Z jedné strany triumfálního oblouku uvidíte pod jeho nejvyšší římsou řadu okenic: patří k prostornému sálu v posledním patře, kde se panstvo bavilo při honech. Jeho míry uvádějí dobové prameny slovy „…dlouhý šedesát střevíců a třicet střevíců široký…“. Ještě překvapivější ale je maličký byt pro někdejšího myslivce či správce, který se vtěsnal do jednoho z pilířů; jen existenci také prozradí okna s okenicemi z boku budovy. Interiér Dianina chrámu je přístupný v hlavní sezoně s průvodcem.
 

Knížecí stavitel a stavitelův kníže

Josef Hardmuth byl dvorní stavitel a architekt u Lichtenštejnů v době, kdy se rodila dnešní podoba Lednicko-valtického areálu. Působil jako dodavatel staveb „na klíč“, které projektoval a poté také stavěl, kromě Dianina chrámu například též Janohrad nebo kolonádu na Reistně. Díky všestrannému nadání a talentu pan Hardmuth objevil řadu vynálezů; mezi nejznámější patří moderní tužky, tedy tuhy různých stupňů tvrdosti s upravenými špičkami a chráněné dřevěnými pouzdry.



Proč ale má stavba v lese podobu triumfálního antického oblouku? Existují tři důvody. Za prvé v době výstavby Dianina chrámu Lichtenštejnové prosazovali barokní rodovou legendu, podle níž byl zakladatelem rodu římský patricij Gaius Actius. Za druhé lichtenštejnská komponovaná krajina byla inspirovaná krajinářskými parky v Anglii, v nichž vítězné oblouky patřily k oblíbeným prvkům. A konečně za třetí kníže Jan I. z Lichtenštejna (1760–1836) byl úspěšný vojevůdce, kavalerista a polní maršál, který se proslavil v napoleonských válkách a po bitvě u Slavkova se podílel i jako schopný a uznávaný diplomat na dojednání Prešpurského míru.
 

Vítězné gesto pro Napoleona

  • Zámeček Dianin chrám ve smetanové barvě, tak odlišný od jiných triumfálních oblouků, oslavuje v několika reliéfech a latinských nápisech Dianu jako bohyni lovu, na fasádě najdete i římské mytologické a lovecké motivy alegorické postavy ročních dob. Dětem můžete dát třeba za úkol najít pejska; schovává se v jednom z kruhových reliéfů.
  • Než se rozhlédnete po okolí, přeneste se o dvě stě let zpátky: okolní les kdysi byl protkán pravidelnými průseky umožňujícími anglický způsob štvanice zvěře v sedlech koní.
  • Zatímco Hardmuth a Poppelack stavěli vítězný oblouk jako jeden z klenotů komponované krajiny knížete Lichtenštejna, ve stejné době budoval svůj vítězný oblouk v Paříži i císař Napoleon Bonaparte. Stavba na východním konci Champs-Élysées uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle (dříve Place de l'Étoile) měla připomínat vítězství v bitvě u Slavkova. Základní kámen byl položen v roce 1806 a stavba byla definitivně dokončena v létě 1836. Na rozdíl od knížete se tak Napoleon (1769–1821) svého triumfálního oblouku nedočkal.
  • Památník v Paříži není věnován jen Napoleonovi, ale všem francouzským ozbrojeným silám a milionům francouzských vojáků, kteří zahynuli během válek. Tomu také odpovídá výzdoba celé stavby.
  • V interiéru vítězného oblouku v Paříži je malé muzeum zaměřené na historii objektu; k památníku vede podzemní chodba. Na střeše je veřejně přístupná vyhlídková terasa (na kterou vede neuvěřitelných 284 schodů, ovšem dodejme, že mohutná stavba měří na výšku 51 metrů). Vítězný oblouk je jedním z nejdůležitějších symbolů francouzské hrdosti a síly; každý rok u něj probíhají oslavy výročí dobytí Bastily a končívá tu také cyklistický závod Tour de France.
Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic Památky

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

Bílé či smetanově zbarvené sloupy probleskující mezi stromy, otevřené sloupové haly, arkády a kolonády, ba dokonce i vítězný oblouk: půvabných míst inspirovaných antickým Řeckem u nás najdete bezpočet. Tentokrát necháme stranou zámky i kostely a vypravíme se pátrat po kouzelných zákoutích v parcích a zahradách. Vesměs jde o skvělé tipy pro báječné podzimní procházky, co říkáte?

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Za řadou objevů stály nespokojené manželky; připomeňme například paní Radovou z Dačic, která se při krájení cukrové homole sekla do prstu a její muž pro ni vyrobil první kostkový cukr na světě. Za vynález tužek vděčíme zase paní Hardmuthové, kterou zkrátka nebavilo drhnout manžety manželových košil.

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Dvě impozantní šlechtická sídla, upravené zahrady a parky volně přecházející do krajiny lužních lesů, dekorativní sochy, lovecké zámečky, kaple a kolonády, umělá zřícenina i římský vítězný oblouk skrytý v lesích – to všechno je Lednicko-valtický areál, památka UNESCO a zároveň nejrozsáhlejší koncepčně upravená krajina na světě.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Zámeček Pohansko – archeologická expozice Památky

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj