ÚvodAktuality#světovéČesko a jak se leze na Matterhorn, Dolomity nebo Himálaje?
Letní sporty

#světovéČesko a jak se leze na Matterhorn, Dolomity nebo Himálaje?

  • 29. dubna 2020
Proč čeští horolezci nemusí vytáhnout paty z domova a přesto si mohou užívat na skalách celého světa? Protože doma nejenže máme skvělé lezecké oblasti, ale některé dokonce nesou jména slavných hor. Co byste řekli výletu třeba na Matterhorn nebo do Himálaje?

Opuštěný vápencový lom Alkazar je dobře známý všem lezcům, romanticky založeným turistům i vodákům

Tetín
Matterhorn
Řeč tentokrát není o „velkém“ Matterhornu, jedné z nejkrásnějších a nejpopulárnějších hor Evropy, která se s nadmořskou výškou 4 478 metrů zařadila na sedmou příčku nejvyšších vrcholků Alp. Náš „malý“ Matterhorn musíte hledat v lomu Alkazar u Berouna.
 

Český kras, Matterhorn a Tetínské skály

Šedobílé stěny bývalého vápencového lomu jsou obrácené k jihu a chráněné proti větru, takže jsou vhodné pro celoroční lezení, byť zejména během slunečných víkendů tu může být víc lidí, než by se vám zamlouvalo. Alkazar nabízí přibližně dvě stovky horolezeckých cest nejrůznějších obtížností od nejlehčích až po ty nejtěžší výstupy. Ty nejdelší, završené krásným výhledem do údolí Berounky, nabízí právě výrazná věž na levé straně lomu, díky trojúhelníkovému tvaru zvaná Matterhorn. Rozděluje ji skalní římsa, z níž se nastupuje na vrchní a prý hezčí část cest.

Na dohled přes řeku leží další krásná lezecká oblast, Tetínské skály. Sedm sektorů a 80 cest všech stupňů obtížnosti objevíte přímo pod zříceninou hradu Tetín, i tady však jde o velmi oblíbené terény, kde často ani ve všedních dnech rozhodně nebudete sami.
 

Moravský kras

Také v Moravském krasu se dá lézt téměř celý rok a pokud víte, kam se vydat, tak i téměř za každého počasí. Pro zimní měsíce jsou vynikající stěny kolem Rudice, orientované na jih a jihovýchod. Protože ale jsou na otevřeném prostranství, ve větrných dnech raději vyzkoušejte Vaňousovy díry na Holštejně a za deštivého počasí Býčí skálu, která je převislá a chrání před sprškami vody. Příjemné letní lezení nabízejí Žleby u Macochy, kde je díky údolnímu mikroklimatu i v parných letních dnech vždy o pár stupňů míň než ve zbylých lezeckých lokalitách. Lezecké zázemí nabízejí také Staré skály ve Sloupu, jeskyně Jáchymka v Josefovském údolí nebo skály na Lidomorně.
 

Lezecké ráje ve skalních městech a výlet do Himálaje

Podle zkušených horolezců jsou třeba Labské pískovce za Děčínem, Adršpašské skalní město a Teplické skály nebo skalní města Českého ráje úžasné horolezecké terény, které nám mohou lezci ze zbytku světa jen tiše závidět. Zatímco u Berouna najdete Matterhorn, na Broumovsku zase čeká Himálaj. Nazývá se tak jedna z lezeckých oblastí v Adršpachu: výrazný skalní hřeben začíná na severu plošinou nad Dvorskou roklí a vede jihovýchodním směrem až na Rozcestí pod Himálajskou věží v Řeřichové rokli. Do adršpašského Himálaje patří i věže a masivy po obou stranách hřebene, tedy v úbočích Modré rokle na západní straně a Jelení rokle na východě směrem ke Království.
 

Pár dalších skalnatých tipů

  • K nejpopulárnějším lezeckým oblastem v Česku patří Suché skály přezdívané České Dolomity; na zdejším velmi tvrdém pískovci se dá lézt i záhy po dešti, a tak tu bývá občas rušno. Podobně jako jinde platí prosba, aby se k přírodě chovali co nejšetrněji, občas se mluví o jejich uzavření.
  • Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka: to jsou jednotlivé vrcholy Čertových skal na Valašsku. Asi 150 metrů dlouhá skalní zeď s až 25 metrů vysokými stěnami je orientovaná na jihovýchod a v teplejších dnech se tu někdy dá lézt i v zimě.
  • K obdivovaným místům mezi lezci patří i Svatošské skály v údolí Ohře, kam se nedostanete jinak než na lodi anebo pěšky z Doubí u Karlových Varů či delší trasou z Lokte. Až padesát metrů vysoké žulové skalní věže jsou nazvané podle pověsti o zkamenělé svatbě; směrem od visuté lávky přes Ohři po proudu řeky tu stojí Nevěsta, Ženich, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchýně a Zámek.
  • Víte, že Matterhorn byl vždy symbolem síly a stability Švýcarska? Aby obyvatelé Zermattu a dalších měst zůstali i během pandemie koronaviru silní jako hora samotná, připravil švýcarský umělec Gerry Hofstetter neobvyklou světelnou instalaci. Každý večer od konce března do konce dubna po západu slunce až do půlnoci promítal na špičku Matterhornu (4 478 m) mimo jiné vlajky nejpostiženějších zemí, obrazy a hashtagy symbolizující naději a solidaritu či poděkování lékařům a záchranářům. Díky webkamerám umístěným na okolních horách si lidé mohli neobvyklou podívanou vychutnat každý večer z bezpečí svých domovů.
CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Přírodní rezervace Tetínské skály Letní sporty

Přírodní rezervace Tetínské skály

Přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1974, zahrnuje asi 2km dlouhý pás skal od obce Tetín až ke Kruhovému lomu u Srbska, ve kterém se stále těží. Do této přírodní rezervace také patří dva opuštěné lomy – Pod hradem a Kavčí lom.

Skály Matterhorn v lomu Alkazar Letní sporty

Skály Matterhorn v lomu Alkazar

V lomu Alkazar u Berouna naleznete zajímavé skalní útvary – je zde „Český Matterhorn“ a i menší „Malý Matterhorn“. Obě lokality jsou hojně využívány horolezci, kteří zde mají oblíbený cvičný terén.

Horolezecký park v lomu Alkazar Životní styl

Horolezecký park v lomu Alkazar

V lomu Alkazar u Berouna vzniká horolezecký park, první sportoviště svého druhu v Česku. Park je volně přístupnou atrakcí, která má sloužit horolezcům všech výkonnostních skupin. Nový sportovní park poslouží nejen dospělým horolezcům, ale i dětem.

Drábské světničky v Českém ráji Příroda

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Vápencový lom Alkazar u Berouna Příroda

Vápencový lom Alkazar u Berouna

Opuštěný vápencový lom Alkazar (Hostim I) nedaleko Berouna je dobře známý všem romanticky založeným turistům i vodákům. Dříve býval hojně navštěvovaný trampy, dnes hlavně horolezci a často jej využívají také filmaři.

Zřícenina hradu Tetín Památky

Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina gotického hradu z poloviny 13. století stojí nedaleko bývalého tzv. tetínského hradiště. Kamenný hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu, část zdiva však byla stržena v průběhu těžby kamene ve zdejším lomu.

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice Letní sporty

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice

Via ferrata neboli zabezpečená horolezecká trasa vznikla v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nese název Kavárnička, je vysoká dvanáct metrů a je určena především začátečníkům, dětem či jako tréninková stěna.

Cyklotrasa Srbsko – Tetín – Beroun a Stezka sv. Ludmily Letní sporty

Cyklotrasa Srbsko – Tetín – Beroun a Stezka sv. Ludmily

Cyklotrasa ze Srbska na Tetín a do Berouna vede po zelené turistické značce. Jde o první krok k vybudování cyklostezky, která obohatí systém stezek na pravé straně Berounky v této lokalitě.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR Památky

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.

Vyhlídková trasa Tetínské vyhlídky II Příroda

Vyhlídková trasa Tetínské vyhlídky II

Nad Tetínem u Berouna naleznete dva vyhlídkové okruhy. Ten druhý nabízí panoramatické výhledy, které komentují výkladové tabule s informacemi o místních zajímavostech. Na stezce se pokocháte především rozhledy především na Tetín, Beroun a okolní krajinu.

Tetínské vyhlídky Příroda

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce Příroda

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity Příroda

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Betlémské skály u Turnova Příroda

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Rájecké skály Příroda

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce Příroda

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.

Vrchol Javorový v Beskydech Příroda

Vrchol Javorový v Beskydech

Javorový vrch je nejvyšší vrchol horské skupiny nad slezskou nížinou v povodí Olše, jihozápadně od Třince, utvořené z vrstevnatého godulského pískovce. Název "Javororvý" je podle javorů, které tvořily podstatnou část svahů kopce.

Lezení v lomu Škrovád u Slatiňan Příroda

Lezení v lomu Škrovád u Slatiňan

Poprvé lom Škrovád objevili horolezci v roce 1958. Nedříve lezli s jištěním seshora a teprve s postupem času a budováním jistících prvků začali lézt s jištěním zezdola, jak to má v horách správně být. Díky kolmým stěnám a tvrdé skále jde o jeden z nejtěžších terénů v Čechách.

Horolezectví v oblasti Labských pískovců Letní sporty

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Lezení na pískovcovích věžích, sklaních masívech a umělé stěně. Nabízíme opravdu skvělé a bezpečné lezení na pískovcové věže cestami od úrovně I až po VII pro ty opravdu náročné.

Horolezecké a outdoorové kurzy v severních Čechách Letní sporty

Horolezecké a outdoorové kurzy v severních Čechách

Nabízíme vám širokou nabídku horolezeckých a outdoorových kurzů určených pro veřejnost. Zabýváme se aktivitami spojenými s lezením po skalách a umělé stěně, jeskyňařením, lezením zajištěných cest – via ferrat a pořádáním teambuldingových a pobytových programů.

Vodácká naučná stezka Berounka Letní sporty

Vodácká naučná stezka Berounka

Trasu naučné stezky Berounka tvoří řeka Berounka a je primárně určena vodákům. Začíná na západní hranici CHKO Křivoklátsko a končí na východní hranici CHKO Český kras.

Vrchol Girová v západních Beskydech Příroda

Vrchol Girová v západních Beskydech

Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (840 m) na území České republiky v Jablunkovském mezihoří, 6 km jihovýchodně od Jablunkova. Z dálky připomíná svým kuželovitým tvarem sopku, na severozápadním úbočí je lyžařský vlek, na jižním úbočí je turistická chata postavená v roce 1932 s občerstvením.

Skalní brána u Milštejna Příroda

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Další aktuality

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

Milovické Mirakulum se pomalu připravuje na úplný konec sezóny. Do konce října je zde však otevřeno každý den od 9:00 do 17:00, a to i během státního svátku, v pondělí 28. října 2024. Poté zůstává park v provozu ještě do neděle 3. listopadu, kdy se večer uzavře a otevře zase na jaře.
26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Společně s oslavou 106. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2024 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2024 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 1 Kč.
24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Den Středočeského kraje v Příbrami, Berouně, Kladně a na řadě dalších míst!

V pondělí 28. října 2024 slaví svátek Středočeský kraj a zve na řadu zajímavých míst. Právě v tento den lze ve středních Čechách vyrazit vstříc památkám za symbolické vstupné nebo zcela zdarma. Kromě současných expozic je pro vás připraven i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy, většinou vhodné pro všechny věkové skupiny.
22. říjen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 26. a v neděli 27. října 2024 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli do okolí Lužné – nostalgické vlaky vedenými některou z parních lokomotiv pojedou mezi Lužnou a Řevničovem a také mezi Lužnou a Rakovníkem.
22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2024 opět zavoní nejen koláče! Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.
22. říjen 2024 6:00
Památky, Středočeský kraj