ÚvodAktuality#světovéČesko a krása starých alpských domů na Kladské a ve Volarech
Letní sporty

#světovéČesko a krása starých alpských domů na Kladské a ve Volarech

  • 11. září 2020
Komu by se nelíbily krásné roubené domy v alpských horských vesničkách? Nejsou inspirací jen pro dnešní stavitele, domů a vyhlídek inspirovaných lidovou architekturou z Alp u nás máme celou řadu, některým se proto dokonce říká Švýcárna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jejich stopách!

Alpská architektura ctí staletím ověřené principy: potvrzuje to zámeček z druhé poloviny 19. století a moderní výstavba v Alpách

Kladská
Francouzské Alpy
Za jedno z nejhezčích míst kolem Mariánských Lázní je považovaná Kladská, kousek cenné chráněné přírody v srdci Slavkovského lesa s rybníkem, Domem přírody a loveckým zámečkem. Kdo by hádal, že ho sem přenesli odněkud z Alp, není daleko od pravdy.
 

Kladská: krása alpské architektury v lesích

V roce 1873 navštívil kníže Otto Friendich Schönburg-Waldenburg, tehdejší majitel Kladské, nadšený lovec a milovník jelení i tetřeví zvěře, pátou světovou výstavu ve Vídni. Knížeti se velmi zalíbily výstavní pavilony v expozici švýcarských kantonů, navržené švýcarským architektem Jacquesem Grosem z Curychu. Po skončení výstavy proto kníže celý areál odkoupil, nechal jej rozebrat na jednotlivé díly, převézt na Kladskou a znovu složit. Na správné sestavení domů dohlížel přímo architekt, který kvůli tomu na Kladské několik let pobýval a navrhl i několik dalších objektů – například budovu lesního úřadu.

Dnes lovecký zámeček slouží jako restaurace a hotel, jehož služeb využívají milovníci lovu a sportovní rybáři, jsou tu i další penziony a místa k ubytování. V těsné blízkosti můžete navštívit Dům přírody Slavkovského lesa a začíná tu rovněž bezbariérová naučná stezka, která se vine loukami a rašeliništi kolem Kladského rybníka. Byla otevřena v září 1977 a patří nejenom k nejstarším naučným stezkám v Česku, ale také k nejjednodušším: bez problémů ji zvládnou fyzicky méně zdatní návštěvníci, senioři i vozíčkáři. Vypravit se sem můžete i s kočárkem, na cestě navíc objevíte spousty odpočinkových míst, laviček a velmi romantický altánek – i ten vypadá jak vystřižený z alpských strání.

Mimochodem, kníže Otto našel na milované Kladské i místo posledního odpočinku, jeho hrobku najdete kousek od zámečku na úpatí vrchu Lysina.
 

Kousek Alp na Šumavě

Že jsou Alpy dobře vidět z řady šumavských vyhlídek je známá věc, ale objevíte je i tam, kde byste je patrně nečekali. Ve Volarech. Mohutné roubené horské dvorce vznikly díky alpským horalům ze Štýrska a Tyrol, kteří se na Šumavu přistěhovali v 16. století. S sebou přinesli své zvyklosti včetně architektury a budovali domy, na jaké byli zvyklí ze své domoviny – nejenom pohledné, ale také velmi účelné pro drsné šumavské zimy, kdy se celé hospodářství včetně obytné části, chlévů, maštalí i stodoly vměstnalo pod jednu střechu. Původní tyrolský vzhled celého městečka narušil velký požár roku 1863, který zničil desítky domů, školu i kostel. Roubených alpských usedlostí se proto dochovalo jen několik, některé si ale můžete prohlédnout zvenčí i zevnitř: sídlí v nich penziony, obchod anebo Muzeum.

Stálá expozice připomíná historii a význam solné Zlaté stezky, ale najdete tu také pěkné snímky starých Volar včetně již zaniklých alpských domů. Věděli jste, že ještě těsně po druhé světové válce byly Volary nejrozsáhlejším dochovaným sídlem v Evropě sestávajícím z roubených budov?
 

Víte, že?

  • Inspiraci Alpami prozrazují také místa nazvaná Švýcárna. Najdete jich u nás celou řadu, i když paradoxně jedna z nejznámějších Švýcáren, horská chata u cesty z Červenohorského sedla na Praděd, má s pohledným alpským stylem pramálo společného.
  • Pěknou Švýcárnu ale objevíte v lese poblíž zámku Slatiňany: sídlí v ní malé muzeum starokladrubských vraníků. Další, tentokrát hrázděná Švýcárna stojí v Josefovském údolíMoravském krasu, hezká je i vyhlídka Švýcárna: tu najdete v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova. Na další stejnojmennou vyhlídku narazíte třeba v Krušných horách
  • Pohledy, které si ničím nezadaly s alpskými scenériemi, nabízelo také Račí údolí, kdysi jedno z nejoblíbenějších a dnes opět jedno z nejkrásnějších míst Rychlebských hor. Stojí tu Tančírna, dřevěná budova s řadou vyřezávaných ornamentů a velkým tanečním sálem s nádhernými vitrážovými okny. Podobně jako na Kladské i tady bývalo budov mnohem více, stál tu například malý lokál zvaný Jägerstube, Myslivecká jizba, vedle byl dům podkoního a stáj pro koně, dnešní hájovna, a několik výletních restaurací. Dnes zbyla jen tančírna.
  • Krásné alpské domy najdete v několika zemích, dnešní snímek je z Francouzských Alp.
Alpská architektura ve Volarech Památky

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Muzeum Volary – expozice v alpském domě Kultura

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Střípky z historie.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů Příroda

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Další aktuality

Vánoce v Karlových Varech: zimní nádhera lázeňských kolonád vás okouzlí

Světově proslulé lázeňské město Karlovy Vary je ideálním místem, kam přijet relaxovat v každém ročním období. Kouzelný vánoční čas prozáří kolonády i celé město tisíci barevných světel a dýchne na vás poklidnou atmosférou plnou pohody. Navštívit můžete nejenom tradiční vánoční trhy, ale třeba také Vánoční dům – místo, kde mají Vánoce po celý rok. Vánoční trhy jsou otevřeny od 30. listopadu do 1. ledna 2025.
3. prosinec 2024 18:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Hrad Himlštejn na Karlovarsku prochází obnovou

Zpevnit zdi gotické zříceniny hradu Himlštejn, postaveného v 15. století, a obnovit k ní přístupovou cestu včetně lávky přes příkop, je cílem rekonstrukce, kterou započaly v polovině listopadu 2024 Lesy ČR. Záchranné práce potrvají minimálně tři roky, hotovo by tedy mohlo být v roce 2027.
1. prosinec 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Ježíškovy trhy, cesta i pošta na Božím Daru lákají především rodiny s dětmi

Městečko Boží Dar je vyhlášeno Ježíškovým městečkem! Působí zde Ježíškova pošta a mají tu i Ježíškovu cestu., která má dva okruhy. Vydejte se na stezku, určenou především dětem, ale i dospěláci se určitě rádi projdou cestou plnou pohádkových postav! Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, je tedy pro zdatné turisty. Opět po roce se na Božím Daru 7. prosince 2024 od 10 do 17 hodin sejdou krušnohorští řemeslníci a umělci na tradičních Ježíškových trzích.
30. listopad 2024 10:53
Zážitky, Karlovarský kraj

Mariánskolázeňský vánoční trh zaplní kolonádu řemesly a regionálními produkty

Mariánskolázeňský vánoční trh na Kolonádě se letos bude konat během celého adventu, od 30. listopadu do 22. prosince 2024. Trh bude slavnostně zahájen v sobotu 30. listopadu, kdy se v 17:00 také poprvé rozzáří vánoční strom.
29. listopad 2024 14:30
Kultura, Karlovarský kraj

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede od 1. do 23. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
24. listopad 2024 9:39
Zážitky, Karlovarský kraj

Muzeum v Chebu zve na adventní trh

Krajské muzeum Cheb v Pachelbelově domě srdečně zve na dvacátý čtvrtý muzejní adventní trh. Uskuteční se již tradičně v sobotu před první adventní nedělí, letos tedy 30. listopadu 2024, a to od 10:00 do 17:00 hodin. Po celý den bude ve všech muzejních prostorách připraven bohatý program a na své si přijdou děti i dospělí.
23. listopad 2024 12:00
Kultura, Karlovarský kraj

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj