ÚvodAktuality#světovéČesko a moravské Benátky: město rozkročené nad vodou
Památky

#světovéČesko a moravské Benátky: město rozkročené nad vodou

  • 9. května 2020
Kde byste hledali vůbec nejstarší most na Moravě? Nestojí ani v Olomouci, ani v Brně, ale ve městě, kde to bez mostů zkrátka nešlo: v Litovli. Přestože k nejbližšímu moři to odtud je pár stovek kilometrů, městu se říká Hanácké Benátky nebo Moravské Benátky. Proč?

Litovel může být pyšná na své druhé přízvisko – Hanácké Benátky

Litovel
Benátky
Město totiž vzniklo na sedmi ramenech řeky Moravy. A ačkoli dnes už se jich Litovlí klikatí jen šest, městu se stále poeticky přezdívá Hanácké Benátky.

Sedmé rameno se samozřejmě neztratilo, jen není moc vidět: jmenuje se Nečíz a dlouho protékalo přímo historickým jádrem města přes náměstí Přemysla Otakara. Dnes vede pod ním 140 metrů dlouhým tunelem. Kdy zmizelo pod zemí není moc jasné – jedni říkají, že v roce 1856, jiní mluví už o začátku 17. století.
 

Nečíz, radniční věž a zvonění na přání

Jednou z kuriozit hlavního litovelského náměstí tak je schodiště vedoucí k hladině podzemní řeky. Bylo odkryto před několika lety při rekonstrukci náměstí a dnes je hezkým doplňkem litovelské radnice, která stojí jen o pár metrů dál. Nepřehlédnutelná je především 65 metrů vysoká radniční věž. Na vyhlídkový ochoz (33,5 metru) vede 174 schodů a můžete nahlédnout i do pokojíku hlásného; vstupenky koupíte v Turistickém informačním centru. Protože přímo pod věží vede podzemní koryto Nečíz, v Litovli místní rádi říkají, že radniční jde o nejvyšší věž na Moravě – v tomto případě ale míní řeku Moravu. V jednom z pater věže je zavěšený zvon z roku 1724, který původně visel na ochozu. Prý má zvláštní moc: stačí si něco přát a jedenkrát cinknout.
Zajděte se podívat také do uzoučké Šerhovní ulice za radnicí, kde uvidíte hladinu Nečízu ještě před tím, než zmizí pod zemí. Mimochodem, vedení města s ním má velké plány: vodní kanály by se měly upravit tak, aby se centrem Litovle dalo projíždět na lodičkách. Nebudou to sice gondoly, ale Hanáckým Benátkám bude taková kratochvíle rozhodně slušet.
 

Svatojánský most a další můstky a lávky

Kolik je v Litovli mostů, můstků a lávek? Podobně jako v italských Benátkách přesné číslo nikdo přesně nezná, ale odhaduje se, že jich bude přibližně 170. Nejdelší je Svatojánský: 57 metrů dlouhý most se šesti oblouky rozdílné výšky i rozpětí překračuje hlavní koryto Moravy severně od historického jádra. Vznikl koncem 16. století, kdy byl majitelem litovelského panství Jan Šembera Černohorský z Boskovic. Protože stavbu renesančního zámku pro Šemberu řídil italský stavitel Ferrabosco di Lagno, který také stavěl městskou radniční věž, patrně i most byl jeho dílem. Svatojánský most je s první zmínkou z roku 1592 nejenom nejstarším dochovaným mostem na Moravě, ale zároveň po Karlově mostu v Praze a Kamenném mostu v Písku třetí nejstarší velký most v Česku. Při nedávném průzkumu náměstí Přemysla Otakara ale archeologové objevili část někdejšího mostu přes Nečíz, který je ještě starší; podle nalezené keramiky patrně pochází z 15. století.
 

Přes lužní lesy do malé Lednice

Ke skutečnému moři je to sice z Litovle trochu z ruky, ale pohled z radniční věže vám odhalí svěže zelené moře stromů v blízkém okolí: to jsou lužní lesy Litovelského Pomoraví. V malé a celkem neznámé chráněné krajinné oblasti si Morava ponechala ráz divoké řeky s padlými kmeny a slepými rameny. Pod baldachýnem stromů se dovedně schovává i malá obdoba slavného Lednicko-valtického areálu – a podobně jako památka UNESCO na jižní Moravě i tady je krajina s řadou romantických zákoutí dílem rodu Lichtenštejnů. Při pěších nebo cyklistických výletech si zvenčí prohlédnete lovecký zámeček s empírovými fasádami Nové Zámky. Nyní v něm sídlí ústav sociální péče, dosud se v něm ale dochovaly stopy hravé symboliky: když ho stavěli, měl 365 oken jako je počet dní v roce, 52 dveří jako počet týdnů a 12 komínů jako počet měsíců. Naučná stezka vede lužními lesy k Chrámku přátelství, na opačném břehu Moravy objevíte obelisk zvaný Komín zakončený nízkou pyramidou, odkazující na mystiku starověkého Egypta, Čertův most, jeskyni Podkova a zřícenou Rytířskou síň. Podobně jako dávným lichtenštejnským hostům i vám mohou všechna místa posloužit k příjemným zastávkám a potěšení očí i srdce.
 

Nejsou Benátky jako Benátky…

  • …ale v lecčems si jsou Moravské a italské Benátky podobné. Třeba v důležitosti mostů: v italských Benátkách jich prý napočítáte přibližně čtyři stovky. Přesné číslo nikdo nezná, protože stále vznikají nové lávky a můstky k soukromým domům.
  • Největší benátské mosty – tedy kolegové Svatojánského mostu z Litovle – vedou přes Velký kanál. Jsou jen čtyři, od nejnovějšího Ponte della Constituzione (most Ústavy) přes Ponte degli Scalzi u vlakového nádraží a Ponte dell´Accademia (most Akademie) až po nejstarší a nejznámější Ponte di Rialto.
  • Most Rialto ale není nejslavnější: v popularitě ho předčí Ponte dei Sospiri (most Vzdechů), který spojuje Dóžecí palác a sousední věznici. Pro ty, kteří po mostě kráčeli k soudu, to často byla poslední možnost vychutnat si alespoň pár chvil mimo zdi věznice.
  • Nejslavnější benátský most není ani Rialto, ani most Vzdechů, ale Ponte delle Tette, most Ňader. Stojí na rio di san Canciano a kdysi na něm benátské prostitutky mohly lákat zákazníky „nahoře bez“.
CHKO Litovelské Pomoraví Příroda

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi. Rozloha oblasti je 93 km2 a vyhlášena byla v roce 1990.

Smírčí kříže na Litovelsku Památky

Smírčí kříže na Litovelsku

Kamenné smírčí kříže patří k nejstarším památkám v kraji. Jsou připomínkou tragických událostí, které se staly v dávných časech. Na Litovelsku je najdeme v Bílé Lhotě, v Bílsku, Cholině, v Litovli, v Senici na Hané, Seničce a Vilémově.

Litovelská věž – nejvyšší věž na řece Moravě Památky

Litovelská věž – nejvyšší věž na řece Moravě

O litovelské věži se říká, že je se svými 73 metry nejvyšší na Moravě. Samozřejmě se tím myslí na řece Moravě. Přímo pod radniční věží totiž protéká rameno Moravy, zvané Nečíz. Před radnicí se ještě na chvilku zvědavcům ukáže, pak tajně proteče pod náměstím, a k vidění je až v parku.

Empírový obelisk Komín u Litovle Památky

Empírový obelisk Komín u Litovle

Kamenný obelisk, kterému se přezdívá Komín, je spolu s ostatními romantickými stavbami v okolí součástí areálu nedalekého zámku Nové Zámky.

Vrchol Rampach u Litovle Příroda

Vrchol Rampach u Litovle

Vrch Rampach (418 m n.m.) najdeme nad Myslechovicemi, místní částí Litovle. Je vhodným turistickým cílem v každém ročním období.

Muzeum Litovel Kultura

Muzeum Litovel

Řemesla našich předků ve stylizovaných dílnách – cukrářka, holička, řezník, sedlář, kovář, švec – tyto i mnohé další je možné vidět v první stálé expozici Muzea Litovel. Další dvě expozice najdete ve druhém patře budovy. Věnují se hracím strojkům, gramofonům a silákovi Gustavu Frištenskému.

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy Příroda

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy

Předmětem ochrany je unikátní ekosystém nížinného toku řeky Moravy s meandry, ostrůvky, náplavy a bočními říčními rameny (mezi Litovlí a Horkou nad Moravou) a navazující blízké nelesní i lesní ekosystémy, se zastoupením typických i ohrožených druhů rostlin a volně žijících živočichů.

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko Památky

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Romantický areál Nové Zámky na Litovelsku Příroda

Romantický areál Nové Zámky na Litovelsku

Krásný park vznikl podle projektu B. Petriho, podle jehož návrhu vznikl i areál parku v Lednici. V zámku je ústav sociální péče, zámek není přístupný. V parku u zámku bývají občas koncerty.

Za svatými vodami do světa ticha Letní sporty

Za svatými vodami do světa ticha

Tři místa s vodou, která podle pověstí uzdravovala lidi i zvířata. Najedete je na Litovelsku, v obcích Cholina, Litovel a Senice na Hané, místní část Cakov.

Arboretum Bílá Lhota Příroda

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Přírodní koupací biotop Litovel Letní sporty

Přírodní koupací biotop Litovel

Přijďte si do Litovle vyzkoušet výjimečnou kombinaci přírodního koupání a bazénu se zdravou vodou bez chemie čištěnou speciálními rostlinami. Čeká vás zde voda teplá až 27 stupňů, prvky jako v malém aquaparku a nové sociální zázemí.

Městská památková zóna Litovel Kultura

Městská památková zóna Litovel

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V jeho těsném sousedství stála již řadu let slovanská rybářská ves (dnešní tzv. Staré město), jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava.

Svatojánský most v Litovli Památky

Svatojánský most v Litovli

Nejstarším kamenným mostem na Moravě a zároveň třetím nejstarším mostem v České republice je Svatojánský most přes řeku Moravu v Litovli. Most byl postaven v roce 1592, v období, kdy se litovelským měšťanům dařilo. Dodnes patří k nejkrásnějším stavbám ve městě.

Kamenná brána Čertův most u Mladče Památky

Kamenná brána Čertův most u Mladče

Je jednou z několika stavbiček nacházející se v bývalém zámeckém parku vybudovaném v první polovině 19. století.

Novorenesanční budova gymnázia v Litovli Památky

Novorenesanční budova gymnázia v Litovli

Novorenesanční budova se tyčí nad hladinou rybníka ve Smetanových sadech.

Expozice Gustava Frištenského v Litovli Kultura

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Tato stálá výstava Muzea Litovel se věnuje významnému litovelskému sportovci Gustavu Frištenskému. K vidění jsou zde těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou v Olomouckém kraji, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit tipy portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do přírody, zoo, aquaparku či na hrad? Stačí si jen vybrat.
24. červen 2025 12:27
Zážitky, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
16. červen 2025 17:48
Památky, Olomoucký kraj

Hanáci, chystajte sa! Přerov rozveselí Folklorní festival

Folklorní soubor Haná Přerov vás zve na tradiční Folklorní festival, který roztančí město ve dnech 13. a 14. června 2025. Těšit se můžete na cimbálovou muziku, nádherné kroje a dobré víno. Hlavním sobotním dějištěm bude nádherné secesní prostředí rozkvetlého parku Michalov, ale přidají se i další lokace ve městě.
12. červen 2025 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Cykloturistika v Olomouckém kraji: traily v terénu i pohodové cyklotrasy okolo Bečvy

Olomoucký kraj je rájem pro cyklisty všech stylů. Najdete tu jak trasy pro milovníky terénu, tak pohodové stezky po asfaltu. V Jeseníkách vás čekají pořádné kopce a výšlapy, zatímco rovinatá Haná nabízí klidnější projížďky podél řeky Bečvy, v Litovelském Pomoraví nebo Moravské bráně. Kudy z nudy pro vás připravilo přehled těch nejzajímavějších tras, které by vám neměly uniknout.
9. červen 2025 13:04
Letní sporty, Olomoucký kraj

Šumperk se znovu rozezní, roztančí a rozzáří – chystají se slavnosti Šumný Šumperk

Slavnosti města Šumperka alias Šumný Šumperk přinesou ve dnech 5. až 8. června 2025 obyvatelům i návštěvníkům města v podhůří Jeseníků spoustu zábavy i kulturních událostí. Oslavy propojují historii, živou kulturu, hudbu, design, řemesla i kulinářské zážitky. Letos je hlavním tématem první republika. Hlavní program vyvrcholí v sobotu 7. června, kdy se centrum města promění v Malou Vídeň.
5. červen 2025 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos ve dnech od 5. do 8. června 2025 zamíří na území dvou moravských krajů: Zlínského a Olomouckého. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 25. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se s cílem podpořit mista zasažená ničivými povodněmi ze září 2024.
3. červen 2025 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Festival vojenské historie: Na Helfštýn míří středověcí šermíři, vojáci třicetileté války i Prvního císařství

O víkendu 24. a 25. května 2025 se na hradě Helfštýn uskuteční Festival vojenské historie Helfštýn. Jako vždy se můžete těšit na špičku šermířských a vojensko-historických spolků a sdružení, nabitý program a spoustu zážitků. Od 9:30 do 17:00 hodin se hrad promění ve vojenský tábor a na návštěvníky dýchne atmosféra válečného prostředí s množstvím doprovodných akcí.
19. květen 2025 16:00
Památky, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů. Skutečný Habermann žil ve vile podobné té, jakou znají diváci z filmu režiséra Juraje Herze.
18. květen 2025 16:59
Životní styl, Olomoucký kraj