ÚvodAktuality#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě
Památky

#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě

  • 3. října 2021
Nejstarší kamenný most v Česku, Městský ostrov i ostrůvek u Křižíkovy elektrárny: to je jen část hezkých míst v Písku, která propojuje řeka Otava. Na její náplavce vyrůstají slavné sochy z písku, lidé se tu procházejí, odpočívají, krmí labutě a posedávají v kavárnách. A také si prohlížejí písecký Titanik, místní kuriozitu, která je dokonce zanesená v oficiálních mapách.
Dvě zářící nábřeží: noční nábřeží v Písku a nábřeží Nyhavn v dánském hlavním městě Kodani
Písek
Kodaň
Že ho neznáte? V Písku vám ho ukáže každý. Nejlepší výhled na písecký Titanik je z Kamenného mostu, odkud se na levém nábřeží směrem po proudu řeky Otavy ukáže v plné kráse. Jde o nápadný komplex různobarevných moderních domů, dokončený v roce 1999. A proč Titanik?  Originální dílo architekta Jaroslava Trávníčka totiž připomíná dlouhou loď s několika palubami. Pokud si chcete podívanou skutečně vychutnat, počkejte si, až se setmí a na nábřeží se rozzáří lampy: pak je dojem spojený s odrazem světel na hladině řeky skutečně nezapomenutelný.
 

Písek a barevné nábřeží



Snad žádná stavba v novodobé historii Písku nevyvolala tolik vášnivých diskusí jako barevné domy mezi nábřežím Otavy a Čechovou ulicí. Strhla se kolem nich bouřlivá debata a připojily se tak k jiným projektům, které od začátku měly jak své nadšené příznivce, tak zuřící odpůrce. Není jich málo: podobné osudy sdílel například Tančící dům v Praze, nerealizovaný návrh Národní knihovny Jana Kaplického anebo takzvané Opilé sklepy, vinařská ulička ve Velkých Pavlovicích.

Nakonec si na pestré nábřeží lidé z Písku zvykli. Hodně tomu pomohli turisté, kteří nad barevným nápaditým nábřežím jásali jako nad vítanou kuriozitou, i oblíbená jarní akce, kdy nábřeží Otavy zdobí sochy z písku. Nenaplnilo se ani varování, že domky smete první velká voda: bez úhony přečkaly velkou povodeň v roce 2002, kdy voda vystoupila až do jejich prvního patra.
 

Portyč, Portici aneb co bylo před Titanikem? 



Podobně cizokrajně jako Titanik zní Portyč, tohle slovo ale Písečtí důvěrně znají: je to část města na levém břehu Otavy, ohraničená Pražskou ulicí a třídou Národní svobody. Ačkoli šlo o předměstí za hradbami, Portyč patří k nejstarším obydleným částem Písku; procházela tudy pověstná Zlatá stezka a formanské vozy se rozjížděly do všech stran, na Šumavu, Plzeň a Prahu. Název Portyč pochází z časů napoleonských válek. Když vojáci píseckého 11. pěšího pluku tehdy bojovali v Itálii, dostali se do jihoitalského Portici. Nízké domky a úzké uličky přístavního městečka jim připomínaly část jejich jihočeského rodného Písku, a po návratu domů tak části města začali říkat.
 

Titanik zakotvil v Portyči alias Portici



Portyčáci, většinou malorolníci, řemeslníci a dělníci, byli v dějinách Písku pojem. Starou čtvrť dodnes připomínají místní názvy jako ulice Na Portyči nebo Kino Portyč, případně Portyčské skály severně od města. K názvu Portyč se vrátilo i sídliště Dukla, které v druhé polovině 20. století vystřídalo staré domky.

Jedním z posledních míst, kde šly staré domky k zemi, byla Čechova ulice. Právě mezi ní a nábřežím – a také mezi Kamenným mostem a Novým mostem – dnes stojí Titanik, urbanisticky zajímavá stavba, která navzdory počátečním rozpakům do této části Písku dobře zapadla.

Mimochodem, úsek Otavy mezi Kamenným mostem a Novým mostem měří na délku 327 metrů.     269 metrů dlouhý a 28,25 metrů široký Titanic by se sem s přehledem vešel, domy na nábřeží by ovšem výrazně převyšoval.
 

Malebná místa podél Otavy

  • Na nejstarší Kamenný most v Česku jsme vás už zavedli. Vyplatí se navštívit také Městskou elektrárnu, kde v provozu uvidíte historické zařízení, můžete si tu koupit suvenýry a podívat se na ostrůvek pod jezem na řece Otavě.
  • K oblíbeným místům píseckých procházek patří Městský ostrov, kam se dostanete po lávce z obou břehů řeky. Kromě celoročně otevřené restaurace tu jsou dětská hřiště a lavičky s romantickými výhledy na město.
  • O kousek výš proti proudu spojuje říční břehy 140 metrů dlouhá Lávka Dagmar Šimkové, originální architektonické dílo píseckého rodáka Josefa Pleskota. Využívat ji mohou pěší i cyklisté, z obou stran na lávku navazují upravené cyklostezky i chodníky. Lávka nese jméno písecké rodačky a politické vězeňkyně Dagmar Šimkové, nedaleko se totiž nachází vila Marta spojená s tragickým osudem rodiny Šimkových.
  • Leckomu písecké nábřeží připomíná nábřeží Nyhavn v dánské Kodani. Jde o jedno z nejfotografovanějších kodaňských zákoutí s domy ze 17. a 18. století, kotvícími plachetnicemi a bezpočtem kaváren, restaurací a barů.
Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací Příroda

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Putimská brána v Písku Památky

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Pleskotova lávka v Písku Památky

Pleskotova lávka v Písku

Dvě části Písku spojuje nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště.

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova Příroda

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova leží severozápadně od obce Tukleky, přibližně 2 km jihozápadně od obce Oslov. Důvodem ochrany jsou skalnaté ostrohy s reliktním borem, nacházející se na pravém břehu řeky Otavy.

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov Letní sporty

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Další aktuality

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj