ÚvodAktuality#světovéČesko a podivuhodná rozhledna na Černém Mostě
Příroda

#světovéČesko a podivuhodná rozhledna na Černém Mostě

  • 15. října 2020
Na pražském Černém Mostě, v lesoparku Čihadla na kopci Horka, objevíte naprosto originální stavbu – rozhlednu Doubravka. Tvoří ji tři veliké nohy z akátového dřeva, které jsou sestaveny do podoby trojbokého jehlanu. Stavba, kterou navrhl prof. Ing. arch. Martin Rajniš, je podobná další rozhledně, a to Věži Ester až v dalekém Izraeli. Není bez zajímavosti, že se v obou případech jedná o stejného tvůrce.

Architekt Martin Rajniš je zastáncem přírodních materiálů a staveb, které z přírody pocházejí

rozhledna Doubravka
rozhledna Ester
rozhledna DoubravkaNovou dominantou lesoparku Čihadla na Černém Mostě se stala v roce 2018 originální rozhledna Doubravka. Stavbu, kterou navrhl prof. Ing. arch. Martin Rajniš, tvoří tři obrovské „nohy“ z akátového dřeva. Hlavní věž se díky korouhvi tyčí do výše 23,5 metru. K vrcholu rozhledny s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů.
 
Rozhledna, která obdržela Národní cenu za architekturu, se v zápětí stala terčem vandalů, kteří u jedné z nohou založili požár. Hořela jedna ze tří stabilizačních částí rozhledny do výšky asi šesti metrů, ale hasičům se podařilo živel zkrotit. Ještě před koncem roku 2019 pak byla rozhledna opravena.
 

Stavba perfektně zapadá do okolního prostředí

rozhledna DoubravkaArchitekt Martin Rajniš je velkým zastáncem přírodních materiálů a staveb, které z přírody pocházejí. Konstrukci rozhledny tvoří akátové dřevo, které je jednou z nejvíce trvanlivých dřevin. Celkově bylo na stavbu použito přes 7 kilometrů akátových kmínků. Dále stavba využívá také dubové dřevo.
 
Součástí rozhledny jsou ale i ocelové díly. V konstrukci bylo použito také přes tři tisíce svorníků. Z dálky Doubravka vypadá jako spletená z jemného proutí. Je součástí obnovy lokality Čihadla a stala se symbolem toho, že i městské prostředí může mít efektní přírodní charakter.
 

Rajnišova Věž Ester v Jeruzalémě připomíná kaktus

věž esterPodobná stavba z dílny Martina Rajniše stojí od roku 2017 v Jeruzalémě. Jedná se o Věž Ester, rozhlednu v podobě kaktusu. Osmiboká šestnáct metrů vysoká rozhledna ze dřeva je přístupná na vrchol po dřevěném točitém schodišti.
 
Stavba ve výši pětiposchoďového domu tvarem připomíná kaktus v květu. Myšleno zde bylo na všechno – nechybí důmyslné stínění: při velkém slunečním svitu je možné rozhrnout markýzy, jenž návštěvníky chrání před ostrým sluncem. A právě markýzy na vrcholku věže evokují okvětní lístky kaktusu. Po setmění je věž Ester navíc efektně osvícená.
 
Rozhledna stojí na zahradě někdejšího leprosária Hansen House, založeného křesťany jako sanatorium pro léčbu lepry, které svému účelu sloužilo až do poloviny minulého století.
 

Znáte další stavby Martina Rajniše?

  • poštovnaMartina Rajniše a jeho ateliér Huť architektury proslavila spousta úžasných staveb. Do povědomí veřejnosti se zapsal už v roce 1975, kdy se podílel na projektu obchodního domu Máj, v roce 2001 se podílel na stavbě Obchodního centra Nový Smíchov.
  • Roku 2007 vyrostla na vrcholu Sněžky nová Česká poštovna. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů. Plášť stavby je tvořen zdvojeným sklem a dřevěnými okenicemi, jejichž nastavením je možno Poštovnu proměnit z moderní prosklené budovy v dřevěnou boudu, a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám.
  • rozhledna BáraDalším Rajnišovým počinem byla rozhledna Bára v roce 2008, unikátní dřevěná stavba ve tvaru trojbokého jehlanu na návrší Podhůra (347 m) u Chrudimi. Turistům však sloužila pouhé čtyři dny, pak ji poničila prudká vichřice, která celou věž strhla. Obnovená, odolnější Bára II o celkové výšce 30 metrů, byla otevřena v září 2009.
  • PříchovicíchJizerských horách stojí další pozoruhodná stavba – Maják a muzeum Járy Cimrmana z roku 2013. Kruhová celodřevěná rozhledna je vysoká 24 metrů a jakoby vyrůstá přímo z muzea, jež je z poloviny vrostlé do svahu. Originální konstrukce rozhledny je vzdušná a siluetou připomíná maják.
  • rozhledna maják příchovice33 metrů vysoká, 96 schodů, 606 metrů nad mořem. To jsou čísla spojená s rozhlednou Máminka, která byla otevřena v červnu 2015 na Krušné hoře na Křivoklátsku. Stojí na místě staré triangulační věže, na jejíž vrchol podnikali odvážlivci výpravy už před sto lety. Má tvar trojbokého jehlanu s korouhví na špici.
  • Velmi zajímavou stavbou je Zvedací lávkaMladé Boleslavi. V případě stoupající vody a hrozící povodně vystoupí ze svého betonového základu a je následně ručně vyzvednuta do bezpečné výšky. Lávka slouží cyklistům a pěším turistům od orku 2016.
  • vzducholoď gulliverDalší nevšední stavbu hledejte v Praze 7, v areálu centra současného umění DOX. V roce 2016 zde „přistála“ Rajnišova vzducholoď Gulliver. Ocelovo-dřevěná konstrukce tvaru vzducholodi, která je dlouhá 42 metrů se vznáší mezi dvěma budovami DOXu a slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.
  • Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela rozhledna Králičák. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku. Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 28,6 metru. Konstrukce rozhledny byla vybudována z modřínového dřeva, skla a ocelových lan.
Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích Kultura

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby – Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák Příroda

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX Kultura

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla Příroda

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla

Dřevěná rozhledna stojící nad severočeskou vesnicí Strupčice, na hraně povrchového dolu Jana Švermy, nabízí výhled na hradbu Krušných hor, pánve hnědouhelných dolů i pláně rekultivovaných výsypek.

Dřevěná rozhledna Bára Příroda

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Rozhledna Máminka Příroda

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky Památky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha