Novou dominantou
lesoparku Čihadla na Černém Mostě se stala v roce 2018 originální
rozhledna Doubravka. Stavbu, kterou navrhl prof. Ing. arch. Martin Rajniš, tvoří
tři obrovské „nohy“ z akátového dřeva. Hlavní věž se díky korouhvi tyčí do výše
23,5 metru. K vrcholu rozhledny s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů.
Rozhledna, která
obdržela Národní cenu za architekturu, se v zápětí stala terčem vandalů, kteří u jedné z nohou založili požár. Hořela jedna ze tří stabilizačních částí rozhledny do výšky asi šesti metrů, ale hasičům se podařilo živel zkrotit. Ještě před koncem roku 2019 pak byla rozhledna opravena.
Stavba perfektně zapadá do okolního prostředí
Architekt Martin Rajniš je velkým
zastáncem přírodních materiálů a staveb, které z přírody pocházejí. Konstrukci rozhledny tvoří akátové dřevo, které je jednou z nejvíce trvanlivých dřevin. Celkově bylo na stavbu použito
přes 7 kilometrů akátových kmínků. Dále stavba využívá také
dubové dřevo.
Součástí rozhledny jsou ale i ocelové díly. V konstrukci bylo použito také přes
tři tisíce svorníků. Z dálky
Doubravka vypadá jako spletená z jemného proutí. Je součástí obnovy lokality Čihadla a stala se symbolem toho, že i městské prostředí může mít efektní přírodní charakter.
Rajnišova Věž Ester v Jeruzalémě připomíná kaktus
Podobná stavba z dílny Martina Rajniše stojí od roku
2017 v Jeruzalémě. Jedná se o
Věž Ester, rozhlednu v podobě kaktusu. Osmiboká šestnáct metrů vysoká rozhledna ze dřeva je přístupná na vrchol po dřevěném točitém schodišti.
Stavba ve výši pětiposchoďového domu tvarem připomíná kaktus v květu. Myšleno zde bylo na všechno – nechybí důmyslné stínění: při velkém slunečním svitu je možné rozhrnout markýzy, jenž návštěvníky chrání před ostrým sluncem. A právě
markýzy na vrcholku věže evokují okvětní lístky kaktusu. Po setmění je věž Ester navíc efektně osvícená.
Rozhledna stojí na zahradě někdejšího leprosária Hansen House, založeného křesťany jako sanatorium pro léčbu lepry, které svému účelu sloužilo až do poloviny minulého století.
Znáte další stavby Martina Rajniše?
- Martina Rajniše a jeho ateliér Huť architektury proslavila spousta úžasných staveb. Do povědomí veřejnosti se zapsal už v roce 1975, kdy se podílel na projektu obchodního domu Máj, v roce 2001 se podílel na stavbě Obchodního centra Nový Smíchov.
- Roku 2007 vyrostla na vrcholu Sněžky nová Česká poštovna. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů. Plášť stavby je tvořen zdvojeným sklem a dřevěnými okenicemi, jejichž nastavením je možno Poštovnu proměnit z moderní prosklené budovy v dřevěnou boudu, a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám.
- Dalším Rajnišovým počinem byla rozhledna Bára v roce 2008, unikátní dřevěná stavba ve tvaru trojbokého jehlanu na návrší Podhůra (347 m) u Chrudimi. Turistům však sloužila pouhé čtyři dny, pak ji poničila prudká vichřice, která celou věž strhla. Obnovená, odolnější Bára II o celkové výšce 30 metrů, byla otevřena v září 2009.
- V Příchovicích v Jizerských horách stojí další pozoruhodná stavba – Maják a muzeum Járy Cimrmana z roku 2013. Kruhová celodřevěná rozhledna je vysoká 24 metrů a jakoby vyrůstá přímo z muzea, jež je z poloviny vrostlé do svahu. Originální konstrukce rozhledny je vzdušná a siluetou připomíná maják.
- 33 metrů vysoká, 96 schodů, 606 metrů nad mořem. To jsou čísla spojená s rozhlednou Máminka, která byla otevřena v červnu 2015 na Krušné hoře na Křivoklátsku. Stojí na místě staré triangulační věže, na jejíž vrchol podnikali odvážlivci výpravy už před sto lety. Má tvar trojbokého jehlanu s korouhví na špici.
- Velmi zajímavou stavbou je Zvedací lávka v Mladé Boleslavi. V případě stoupající vody a hrozící povodně vystoupí ze svého betonového základu a je následně ručně vyzvednuta do bezpečné výšky. Lávka slouží cyklistům a pěším turistům od orku 2016.
- Další nevšední stavbu hledejte v Praze 7, v areálu centra současného umění DOX. V roce 2016 zde „přistála“ Rajnišova vzducholoď Gulliver. Ocelovo-dřevěná konstrukce tvaru vzducholodi, která je dlouhá 42 metrů se vznáší mezi dvěma budovami DOXu a slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.
- Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela rozhledna Králičák. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku. Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 28,6 metru. Konstrukce rozhledny byla vybudována z modřínového dřeva, skla a ocelových lan.