ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering
Zážitky

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

  • 15. září 2020
V Evropě neexistuje slavnější horská trať než rakouský Semmering: byla první, dodnes si zachovala historický ráz a v roce 1998 byla zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ní se přezdívá dalším tratím s velkým převýšením, tunely, viadukty a se skvostnými výhledy.

Romantická krajina rakouského a krušnohorského Semmeringu

krušnohorský Semmering
rakouský Semmering
I když existují strmější a technicky náročnější tratě, rakouský Semmering už od jeho vzniku v polovině 19. století provází pověst výjimečnosti. Důvodů k tomu je celá řada: první horská železnice světa mezi městečky Gloggnitz a Mürzzuschlag téměř na čtyřiceti kilometrech překonává 459 výškových metrů. Napočítáte tu 14 tunelů, 16 viaduktů a přibližně 130 kamenných i železných mostů. Nejvyšší bod trati se nachází v nadmořské výšce 897 metrů, v horském sedle a dnes známém lyžařském středisku Semmering, kudy prochází zemská hranice mezi Dolním Rakouskem a Štýrskem. I když se soustavně modernizuje, trať neztratila nic ze své historické tváře a je jednou z hlavních rakouských turistických atrakcí.
 

Pražský Semmering: horská dráha ve městě

Kdyby se mělo v Praze hlasovat o nejmalebnější trati, vítěz by byl předem jasný: dráha ze Smíchovského nádraží do Rudné přes Zličín a Hostivici dokonce přezdívku Pražský Semmering dostala už při svém vzniku. Stavěla se v letech 1868 až 1872 a do Prahy po ní jezdilo uhlí z Kladna. Nejstrmější úsek trati, který prochází hlubokými zářezy ve vápencových skalách Děvína a po dvou kamenných viaduktech přejíždí Prokopské údolí a bývalou Pražsko-duchcovskou dráhu, má převýšení 93 metrů. Podobně jako rakouský Semmering i tady vlaky projíždějí smyčkou, vracející se o více než 180°. Denně tudy jezdí řada vlaků, zážitkem jsou ale především nostalgické jízdy historických souprav. A kde objevíte nejhezčí výhled? Prý u stanice Praha-Žvahov z úbočí Dívčích hradů.
 

Teplický Semmering: trať, která přes Teplice nevede

Přestože horská železnice z Moldavy do Mostu přes Teplice nevede, říká se jí Teplický Semmering: hlavně proto, aby se nepletla s další krušnohorskou tratí, která svou přezdívku také odvozuje od slavné rakouské kolegyně. Historie trati, která má v jízdních řádech číslo 135, se začala psát ve druhé půlce 19. století. Z Mostu do Hrobu začaly vlaky jezdit už v květnu 1877, v roce 1884 pak vyjel první vlak až na Moldavu na hřebeni Krušných hor. O rok později pak byl zahájen provoz do saského Freibergu, přerušený po druhé světové válce. Kromě krásných vyhlídek uvidíte spousty dalších zajímavostí, například úvraťovou stanici Dubí, vysoký viadukt u Hrobu anebo expozici Moldavské dráhy v nádražní budově v Oseku.
 

Krušnohorský Semmering: druhá nejvýše položená železnice

Naší druhou nejvýše položenou železnicí je Krušnohorský Semmering, trať, která na přelomu 19. a 20. století přeťala hřeben Krušných hor. Vede z Karlových Varů přes Nejdek, Pernink a Horní Blatnou do německého Johanngeorgenstadtu; kdysi se po ní do Německa vozilo uhlí, opačným směrem pak cestovali zejména lázeňští hosté. Na patnácti kilometrech z Nejdku do Perninku vlaky vyjedou o 365 metrů výš, raritou je takzvaná novohamerská smyčka: vlaky v ní projíždějí obloukem o poloměru 180 metrů a nakonec vyšplhají až do nadmořské výšky 915 metrů, což je po stanici Kubova Huť na Šumavě s nadmořskou výškou 995 metrů druhý nejvyšší bod dosažený na české železnici.
 

Slezský Semmering: do Jeseníků za Aloisem Nebelem

Přezdívku Slezský Semmering si vysloužila trať s úchvatnými výhledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor, která vede z Hanušovic do Jeseníku. Vlaky po ní jezdí od roku 1888 a cestou vyšplhají až do Ramzovského sedla do nadmořské výšky 760 metrů: Ramzová tak drží titul nejvýše položené železniční stanice na Moravě a ve Slezsku. V bývalém stavědle na nádraží v Horní Lipové našlo domov malé železniční muzeum. K vidění je spousta fotografií, dokumentů a předmětů, mapujících historii jesenické horské trati, navíc nádraží je dobrým orientačním bodem pro ty, kteří by rádi vypravili k vyhlášenému lesnímu baru: leží necelé tři kilometry daleko. Leckde také narazíte na stopy Aloise Nebela, výpravčího ze stanice Bílý Potok a fiktivního hrdiny černobílé komiksové trilogie a stejnojmenného animovaného filmu. V příběhu hraje vedle Nebela hlavní roli odlehlá železniční trať; filmaři si ale místo Slezského Semmeringu vybrali trať z Bruntálu do Malé Morávky. Právě tamní nádraží se proměnilo ve stanici Bílý Potok, která (na rozdíl od osady Bílý Potok) podobně jako Nebel také neexistuje.
 

…a ještě jednou za hranice: Saský Semmering

Přezdívkou Saský Semmering se pyšní železniční trať z Bad Schandau do Sebnitz, zvaná Sebnitztalbahn. Byla postavena v letech 1874 až 1877, v zalesněném a místy skalnatém údolí říčky Sebnitz vlaky jezdí po řadě mostů a skrz tunely. Převýšení sice není tak výrazné jako na jiných tratích, ale to výletníkům nevadí. Oblíbený výletní cíl Saského Švýcarska můžete snadno navštívit i vy, z Hřenska a našeho Českého Švýcarska se sem dostanete cobydup.
 
 
Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov Zážitky

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Po stopách Aloise Nebela po semmeringu v Jeseníkách Zážitky

Po stopách Aloise Nebela po semmeringu v Jeseníkách

Vydejte se po nejkrásnější tuzemské železniční dráze po stopách Aloise Nebela. Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje jednotlivými zastávkami až do Zlatých Hor.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

22. 3.28. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již jedenáctým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 22. března 2025.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové Kultura

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná – Ostružná – Ramzová – Horní Lipová – Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice – Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Další aktuality

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 4. července a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 12. července 2025. Festival přivítá řadu známých hostů a každý den nabídne návštěvníkům bohatý program.
4. červenec 2025 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
3. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

Jste ze západních Čech a nevíte, kam s dětmi vyrazit na výlet? Anebo se chystáte na příjemnou rodinnou dovolenou v našem lázeňském trojúhelníku a hledáte tipy, kde si to společně užít? Ať tak či onak, vždy se můžete inspirovat našimi tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo stará řemesla, výlet do pohádky anebo bublající "studené sopky"? Vyberte si z tipů portálu Kudy z nudy.
24. červen 2025 12:06
Zážitky, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
21. červen 2025 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Užijte si filmové léto a vydejte se na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Česká republika ožije v létě filmem! Největší setkání filmových odborníků i nadšenců v Česku se uskuteční od 4. do 12. července 2025 v prostředí krásných západočeských lázní! Letošní 59. ročník karlovarského festivalu přichystal pro návštěvníky řadu novinek, které jim zpříjemní a zjednoduší pobyt během velkolepé kulturní akce. Festival nabídne stovky projekcí, slavné hosty, koncerty, diskuse i pestrý doprovodný program.
17. červen 2025 10:00
Kultura, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Boheminium a Císařské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, zážitkový areál Boheminium Mariánské Lázně a Císařské Lázně, Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte ani rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
16. červen 2025 17:06
Kultura, Karlovarský kraj

Objevte kouzlo lázní Kyselka, chystá se další ročník Kyselských slavností

Tradiční „Kyselské slavnosti 2025“ s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé budou zahájeny tuto sobotu 31. května v areálu lázeňského parku obce Kyselka. Návštěvníci se mohou od 12 hodin těšit na hudební vystoupení, řadu zajímavých hostů a na velký výběr aktivit pro celou rodinu. Zájemci si během slavností mohou prohlédnout stánky s dobrotami, navštívit Mattoni Muzeum nebo se projít po Mattoniho stezce.
30. květen 2025 12:00
Kultura, Karlovarský kraj

Finále národního kola kuchařské soutěže Bocuse d'Or bude hostit Grandhotel Pupp

České národní kolo Bocuse d’Or, nejprestižnější a zároveň nejtěžší kuchařské soutěže světa, zná své finalisty. Náročné požadavky na kandidáty a přísný výběrový proces vedly k tomu, že oproti loňskému 1. ročníku, kde bojovalo deset mladých profesionálních kuchařů, se letos utkají pouze tři. Finálový souboj o vítězství a šanci postoupit do evropského kola se tak odehraje během jediného dne – 30. června – poprvé v noblesním prostředí legendárního Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.
29. květen 2025 16:30
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj