ÚvodAktuality#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku
Památky

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

  • 14. února 2021
Kořenov v Jizerských horách zná každý, kdo se někdy vydal na výlet ozubnicovou železnicí z Tanvaldu do Kořenova, do osady Jizerka nebo k rozhledně Štěpánka. Ti všichni také znají Tesařovskou kapli: půvabná drobná stavba shlíží na Kořenov z mírného návrší a je vidět už z dálky. Jak došlo k tomu, že téměř identická kaple vznikla i v rakouském Dornbirnu?
Podobnost nikoli náhodná: Tesařovská kaple v Kořenově a Heilandkirche v rakouském Dornbirnu
 
Tesařov
Dornbirn
Ať už pojedete z Harrachova do Tanvaldu autem nebo slavnou ozubnicovou železnicí, Kořenovu se nemůžete vyhnout. Horská obec – a mimochodem díky rozloze 55,67 kilometrů čtverečních vůbec největší horská obec v České republice – se rozkládá přímo na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Je celkem příznačné, že velká část Kořenova leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, ale území obce zasahuje i do Krkonošského národního parku. A právě tady, uprostřed ráje všech milovníků krásné přírody, skvělých cyklistických výletů a také Járy Cimrmana (který tu dokonce má maják a muzeum), na návrší nad Kořenovem stojí osmiboká evangelická kaple.
 

Tesařovská kaple v Kořenově

Na návrší nad centrem Kořenova leží podmáčené a rašelinné louky, kde roste chráněný prstnatec májový: dnešní přírodní památka Tesařov. Němečtí starousedlíci tomuto místu říkali Schenkenhahn, což si Češi pro své jazyky upravili na Šenkhánu: právě tady vznikla v roce 1909 kaple, které se podle Tesařova říká Tesařovská.

Osmiboká hrázděná stavba je pro tuto oblast dost netypická. Kostelík do dálky září bílou fasádou a je od něj krásný výhled na západní část Krkonoš a na rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda. Podle projektu berlínského stavitele a architekta sakrálních staveb Otto Bartninga ji vlastníma rukama postavili místní evangelíci, od položení základního kamene v květnu 1909 do slavnostního vysvěcení v říjnu uplynulo jen pár měsíců.
 

Rakouský Heilandkirche: dvojče kaple z Kořenova

Nebýt faráře Helmutha Pommera, který od roku 1908 působil v nedaleké Smržovce, možná by Tesařovská kaple neexistovala. Právě on se během svého pobytu v Berlíně seznámil s architektem Otto Bartningem (1883–1959), farář Pommer byl také hlavním iniciátorem stavby. Bartningovo jméno je v německé sakrální architektuře pojem. Vnější i vnitřní jednoduchostí i dokonalým zasazením v krajině ostatně má Tesařovská kaple blízko k Nouzovým kostelů / Notkirche, které se v Německu stavěly po druhé světové válce z prefabrikátů. Jejich interiéry sice byly kvůli nedostatku financí prosté a bez většiny zdobných detailů, ale přesto působivé a moderní.

Kořenovští nebyli jediní, kdo si kapli zamilovali: když v roce 1917 Pommer odešel do rakouského Dornbirnu, po několika letech nechal postavit mírně pozměněnou a o něco větší kopii Tesařovské kaple pro tamní sbor. Plány byly dokončeny v roce 1929 a o dva roky později byl kostel nazvaný Heilandkirche dokončen.

A perlička? V Kořenově bylo známo, že Tesařovská kaple má někde ve světě své dvojče, ale dlouho se nevědělo kde. Dnes už je příběh známý, v roce 2009 Kořenov s rakouským Dornbirnem navázal kontakt a naši turisté se tak při cestách do Rakouska mohou zastavit u kaple, která jako by té kořenovské z oka vypadla.
 

Bartningovy kostely v Čechách

  • Architekt Otto Bartning v českých zemích působil pouze před první světovou válkou, v počátečním období své tvorby. Jeho kostely v Německu jsou chráněny jako architektonický celek.
  • Podle Bartningových plánů u nás nevznikla jen Tesařovská kaple. Projektoval také evangelický kostel v Novém Městě pod Smrkem, kterému se říká Lutherův hrad. Název patrně vychází z písně Martina Luthera Hrad přepevný je Pán Bůh náš.
  • Bartning je rovněž autorem evangelického kostela v Kraslicích a evangelického kostela v Aši-Mokřinách, postaveného v letech 1912–1914, původně luteránského Jubilejního kostela císaře Františka Josefa. Přechodně ho užívala česká pravoslavná církev, nyní slouží Českobratrské církvi evangelické. V centru města stojí pomník Martina Luthera z roku 1883, jediný pomník náboženského reformátora na území bývalé rakousko-uherské monarchie.
  • Kromě uvedených staveb se Bartning podílel také na návrhu evangelického kostela v Hradci Králové, jehož finální podoba od architekta Oldřicha Lisky je výrazně ovlivněna Bartingovými dřívějšími návrhy.
Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách Příroda

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky Příroda

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova Příroda

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční je kouzelné a klidné místo s výhledem na příchovický kostelík, na obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců.

Přírodní památka Tesařov Příroda

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka v Kořenově, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, chrání oblast podmáčených a rašelinných luk s výskytem chráněného prstnatce májového. Dále zde naleznete silně ohrožený česnek hadí, ostřici rusou či vrbovku bahenní.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR Příroda

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů Příroda

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka v minulosti představovaly bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které patřily k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt drahé kameny, jejich sběr je však přísně zakázaný.

Tesařovská kaple Kořenov Památky

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka Příroda

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality. Velká jizerská louka je nejrozsáhlejším rašeliništěm Jizerských hor.

Další aktuality

Víkend Křišťálového údolí 2024: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po páté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 23. a 24. listopadu 2024. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
22. listopad 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj