ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Červené Poříčí: neobjevený skvost Pošumaví
Památky

#světovéČesko a zámek Červené Poříčí: neobjevený skvost Pošumaví

  • 21. května 2021
V Pošumaví jen pár kilometrů od Klatov láká k návštěvě půvabný zámek ve stylu saské renesance. Téměř zapomenuté venkovské šlechtické sídlo stojí tiše za ohradní zdí a pomalu se probouzí do původní krásy. Renesanci tu poznáte v její nejčistší podobě jen s lehkými barokními doplňky, od fasád přes interiéry až po zahradu s pěkným glorietem. Přijeďte, Červené Poříčí vás přivítá s otevřenou náručí!
Dvě místa s červenými a zajímavě členěnými fasádami: zámek Červené Poříčí a Dům Černohlavců v historickém centru někdejšího hanzovního města Rigy
Červené Poříčí
Riga
Je až k neuvěření, že zámek Červené Poříčí stojí jen pár desítek metrů od hlavní silnice z Plzně do Klatov, a přesto je téměř neviditelný. Dlouho totiž vypadal spíš jako zanedbaná a rozpadající se obří stodola, zakrytá velkou ohradní zdí. Možná za to může náhoda: lépe je totiž vidět ve směru od Klatov do Plzně, takže mnozí výletníci ho zaznamenali až při návratu z dovolené na Šumavě, kdy už na prohlídku neměli čas ani náladu. Červené Poříčí ale začalo znovu rozkvétat do bývalé krásy. Na portálu Kudy z nudy jsme je zařadili například do výběru červených zámků, kdy jedině Červené Poříčí, Červená Lhota a Červený zámek v Hradci nad Moravicí se vzorně drží červených tónů ve jménech i barvách fasád.
 

Renesanční zámek a bouřlivák Mikuláš



Proč se z Poříčí stalo Červené Poříčí? Prý kvůli velké střeše, jejíž pálená krytina zářila sytou červení do dálky. Jisté je, že v prvních zmínkách na počátku 14. století se psalo jen o Poříčí, samotný zámek je mladší, stavěl se až po roce 1606, kdy „…tvrz Poříče se mlejnem a dvorem a stodolami, chlívy, maštalemi, vobilnicemi...“ do základů vyhořela. O majitelích panství, rodu Šiců z Drahenic, mimořádně úspěšných a dobrých hospodářích, se v kraji dochovalo výstižné pořekadlo „…Borovský jemnostpán Koc má peněz moc, Poříčský jemnostpán Šic, ten jich má ještě víc.“ Datum nad vchodem pak prozrazuje, že zámek s lombardsko-saskými štíty, průjezdem vedoucím na nádvoří zaklenutým hřebínkovou klenbou, polygonální věží v nároží a kamenným ostěním oken byl dokončen v roce 1611, to už se ale nad rodem Šiců stahovala mračna. Poslední z Šiců, Mikuláš, byl vyhlášený bouřlivák a rváč. Několikrát dokonce stanul před soudem, aby se zodpovídal „pro výtržnost a pych“, Petrovi ze Svárova dokonce v potyčce probodl ruku. Se svou povahou nemohl chybět ani u českého stavovského povstání v roce 1618, za něž sice nezaplatil životem, ale přišel o dvě třetiny majetku – a to včetně poříčského panství.
 

Zámek jako správní středisko panství

Z dalších majitelů stojí za zmínku plukovník Filip Adam z Kronberku, po němž se Poříčí nějakou dobu jmenovalo Korunní, Thörringové, kteří na zámku udržovali docela rušný společenský život, a nakonec bavorský vévoda Franz Klement, který v druhé polovině 18. století na Červeném Poříčí provedl menší barokní úpravy. V rozmezí let 1805–1918 se panství stalo součástí korunních statků a patřilo přímo vládnoucímu habsburskému rodu. Zámek sloužil jako správní středisko dominia s dvaadvaceti vesnicemi a městečkem Roupov, deseti poplužními dvory, pivovarem, pilou, mlýnem a lomem na vápenec, o které vrchnost vedla spory s klášterem v Chotěšově.

Po vzniku Československé republiky zámek přešel do státního majetku a byly tu kanceláře státních lesů, od roku 1997 o něj pečuje Národní památkový ústav.
 

Zámecká zahrada s výhledem na Šumavu

Zámek Červené Poříčí se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení. Ačkoli rušný společenský život v jeho zdech již dávno utichl, v postupně upravovaných interiérech možná zaslechnete dávné ozvěny slavných granátnických plesů i vystoupení dvorních trubačů. Obdivovat můžete hlavní bránu s barokními sochami i okna, dveře a omítky stylizované do 19. století, kdy po velkých požárech mezi léty 1842 až 1847 na zámku probíhaly poslední úpravy.

Místem, na které nesmíte zapomenout, je zámecká zahrada. Volné travnaté plochy oživují květiny, ovocný sad a gloriet s oranžerií, které společně s rozsáhlým přírodním krajinářským parkem nabízejí různé tajuplné průhledy. O malebné pozadí se postarají majestátní kopce Švihovské vrchoviny, lemující údolí Úhlavy, od Tuhoště přes Běleč, Řičej a Doubravu až po Klatovskou Hůrku s barokním kostelem sv. Martina a malou rozhlednou. To už ale jste na okraji Klatov a za nimi vás čeká Šumava.
 

Konec

  • O saské renesanci se často mluví také jako o severské renesanci – a právě na sever se také vypravilo #světovéČesko. Srovnání pro zámek Červené Poříčí jsme našli v Lotyšsku, na radničním náměstí v historickém centru někdejšího hanzovního města Rigy.
  • Dům Černohlavců / Melngalvju nams byl postaven v první třetině 14. století jako místo setkání a banketů bratrstva Černohlavců, cechu svobodných německých kupců v Rize. Hlavní práce proběhly v letech 1580 a 1886.
  • Opulentní fasáda se mnohokrát měnila, zcela zničena byla při bombardování za druhé světové války. Dnes opět září, ovšem neméně krásné jsou interiéry, místo konání společenských akcí a koncertů vážné hudby. Jsou tu malované stropy a křišťálové lustry, přesné repliky židlí a sedacích souprav z 19. století, sady zbraní a brnění, portréty šlechty ve zlacených rámech, vitráže s barevnými ornamenty a další detaily reprezentující umění místních řemeslníků a restaurátorů.
Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů Památky

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Naučná stezka Švihov a okolí Letní sporty

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj