ÚvodAktualityTradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky
Životní styl

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Poslechněte si audio verzi článku
Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neslavili bychom Světový den včel 20. května, neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.
Zdá se to k neuvěření, ale tohle všechno nabízí život se včelami. Zdá se ale, že většina Čechů to dobře ví. V České republice žije 700 tisíc včelstev, což je čtvrtý nejvyšší počet na světě, a stará se o ně přibližně 62 tisíc včelařů.

Novým trendem je chov včel na střechách nebo terasách městských domů. A dobrá zpráva? Med z měst není o nic horší než ten venkovský. Zatímco v přírodě kvetoucí louky mizí, městské včely mají k dispozici parky a kvetoucí zahrady. A také to znamená, že chceme být blíž přírodě a mít včely jako kamarádky – což se rozhodně vyplatí.
 

Kam jít pro radu a inspiraci, než si pořídíte vlastní včely

Uvažujete o tom, že byste rozšířili řady malých chovatelů a pořídili si pár včelstev třeba na zahradu? Možná vám pomůže návštěva některé ze stálých včelích expozic. S dětmi se vydejte do Včelího světa v Hulicích, kde se na chvíli stanete včelou. Expozice záměrně vynechává typické muzejnické artefakty, o to víc se soustředí na současné technologie. Projdete velkým včelím úlem s obřími plástvemi, zjistíte, jak spolu včely komunikují, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včel, čekají na vás i kvízy a zvuky úlu.

Včelí expozici samozřejmě má i Národní zemědělské muzeum, a to v Muzeu českého venkova na zámku Kačina. Expozice Království včel představuje rozmanité podoby včelích úlů, je tu i prosklený funkční úl, kde se podíváte včelám téměř až „do kuchyně“.

Stálou expozici zaměřenou na včelařství a československé motocykly objevíte v Trčkově hradě, jedné z budov Želivského kláštera na Pelhřimovsku. Zvláštní kombinace motorek a včel má prosté vysvětlení: jeden z vystavovaných strojů kdysi vlastnil místní řádový bratr, včely pro premonstráty představují symboliku pilnosti a hlavně muž, který do expozice zapůjčil sbírku motorek, je včelař. Objednat si můžete také prohlídky unikátního proskleného včelínu v Ořechu, který slouží k ukazování včel, jejich života a práce včelaře. V červnu tu navíc pravidelně probíhá Medobraní.
 

Včelí naučné stezky

V přírodě spolu moc nevycházejí, ale včelí a mravenčí naučná stezka na Monínci udělala ze včel a mravenců kamarády. Je spravedlivě věnovaná oběma jejich mikrosvětům a patří k nejkratším; ze spodní části areálu to k hotelu Monínec je zhruba 1,5 km. Ještě kratší je Včelí naučná stezka v Mostě, naopak Včelí naučnou stezku pro milovníky medu a cyklistiky, kterou vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu, si můžete libovolně protáhnout, vede totiž souběžně s oblíbenou cyklostezkou.

Další Včelí naučnou stezku objevíte ve Smrčné na Vysočině, Včelí stezku s mnoha zajímavostmi ze života včel a včelařů najdete také v Harrachově. Na včely se nezapomnělo ani na naučné stezce v Máslovicích, a to proto, že v Dolu u blízkého přívozu Máslovice – Libčice nad Vltavou sídlí Výzkumný ústav včelařský. Byl založen v roce 1919 a zabývá se výzkumem, vývojem, výrobou a vzděláváním v oboru chovu včel a včelích produktů. Pořádají se tu také specializované kurzy pro včelaře a můžete si koupit i místní výrobky, například Dolskou medovinu, Dolskou čokoládu a med nebo produkty pro zdraví včel.
 

Včelařská muzea, skanzeny a farmy

Včelí naučnou stezku s herními prvky, jíž vás bude provázet včelka Medulinka, mají i ve Včelařském muzeu a skanzenu s naučným včelínem v Chlebovicích poblíž Frýdku-Místku, včelařství podrobně mapuje i Muzeum včelařství na zámku Koleč na Kladensku. Víte, že továrna na úly a včelařské nářadí, kterou tu v roce 1879 založila rodina Švarců, byla první v České republice?

Vypravit se můžete také do Včelařského muzea v Hranicích na Moravě, Muzea včelařství Moravského krasu ve Veselici, Včelařského muzeaRosicích anebo Včelařského arboreta v Nasavrkách.

Se včelami se blíž seznámíte i ve Včelařském skanzenu v Humpolci, exkurze spojené s prohlídkou a přednáškou o včelách pořádá od dubna do září rodinné včelařství Doležalův med na Královéhradecku. Exkurze na včelí farmě, workshopy a semináře pořádá také Včelí farma AnnKas v obci Dubičná v Českém Středohoří anebo Včelí farma Rokytník.
 

Bydlení se včelami, rarity a kuriozity

Hledáte ten nejkrásnější včelín na světě? Víme, kde ho najdete: v Krušlově na Strakonicku stojí pestře malovaný a bohatě vyřezávaný Machův včelín, který připomíná osobnosti včelařství, místa z okolí i památky naší vlasti.

Slovo včelín mají v názvu také Včelíny Želiv, glampingové ubytování v maringotce uprostřed přírody, daleko od lidí, na kraji louky u lesa s krásným výhledem do krajiny. Ve Včelařství Kunvald si můžete dokonce odpočinout v Apidomku, speciální včelnici s lůžky přímo nad včelími úly. Apidomek si můžete vyzkoušet, a pokud na vás budou mít včely blahodárný a léčebný vliv, můžete si ho nechat na míru vyrobit nebo zapůjčit na vlastní zahradu.

Zajímavým místem je také Památník včelích matek, připomínající téměř zapomenuté včelařské tradice; objevíte jej v lesích východně od obce Kukle severně od Svitav. V místech, kde kdysi němečtí včelaři mívali oplozovací stanici včelích matek, vyrostl pěkný altán s nezvyklou střechou a skrytou včelařskou symbolikou. Nechybí tu ani starší pískovcový památník se jmény zasloužilých včelařů, studna s rumpálem a pár starších úlů.
 

Čmeláci aneb popularita včelích medvídků

Součástí expozice v Muzeu českého venkova na zámku Kačina je i venkovní čmelín, kde se seznámíte s životem příbuzných včel – čmeláků. Huňatá, roztomilá a zdánlivě neohrabaná zvířátka poslední dobou získávají na popularitě: květy totiž dokážou opylovat i v horších podmínkách než včely, v chladnějším počasí a ve větru. O čmeláčí hnízda je takový zájem, že pokud jste si je nerezervovali předem, zjara už obvykle neuspějete.

Pak vám nezbývá než se pokusit čmeláky na svou zahradu přilákat tím, že jim poskytnete dostatek vhodné potravy a možnost úkrytu. Návodů na stavbu čmelínu existuje celá řada, úlek pro chov si můžete koupit už hotový a pak už se jen těšit z pěkné podívané.

Mimochodem, čmeláci mají na svém kontě řadu nej: například dokážou létat se zátěží, která se téměř rovná jejich vlastní hmotnosti, a jsou tak největšími siláky v říši blankokřídlého hmyzu. Ale pozor, není čmelák jako čmelák: u nás žije přibližně třicet druhů a kvůli barvě i robustní konstrukci si kdysi přezdívku Čmelák vysloužil i první československý specializovaný práškovací letoun Zlín Z-37.
 

Slavnosti medu a medojé jarmarky

Med běžně koupíte na farmářských tržištích, v prodejnách regionálních certifikovaných produktů i přímo u včelařů. Pokud kromě medu chcete získat medovinu, medové perníčky, svíčky z včelího vosku a další včelařské produkty, můžete se vypravit na medové a včelí trhy a slavnosti. Konají se obvykle od srpna do října. Vydejte se například v červenci na Slavnosti medu ve Včelné pod Boubínem, v srpnu na Medové odpoledne v Kadani a Medové slavnosti na Hrádku u Nechanic, Novoměstské slavnosti medu aneb sladké ukončení léta poslední prázdninovou sobotu v Novém Městě na Moravě, v září na Slavnosti jablek a medu na nádvoří zámku v Boru u Tachova, na Slavnosti medu a vína do Děčína anebo na říjnové Medové slavnosti ve Špindlerově Mlýně.
 

Víte, že…?

  • V běžných podmínkách žije jedno včelstvo na kilometr čtvereční, u nás v hustě obydlených oblastech se o kilometr čtvereční dělí sedm až devět včelstev.
  • V každém úlu žije jedno včelstvo, které čítá asi 10 až 60 tisíc včel. Za rok spotřebuje asi 30 kg pylu, 70 kg medu a 150 litrů vody.
  • Včely jsou jediný hmyz, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, vzácný med. A jsou samozřejmě významnými opylovači, bez nichž by příroda nemohla existovat. Pokud by ze světa zmizely včely, zbývají lidem jen čtyři roky života. Bez opylení zkrátka nebude úroda.
  • Včela nasbírá za celý svůj život asi 9 gramů medu.
  • Létá přibližně rychlostí 29 kilometrů za hodinu a v okruhu 4–8 kilometrů od úlu.
  • Za jedinou minutu navštíví včela přibližně 10 květů, za den jich zvládne až několik tisíc.
  • K nasbírání kilogramu medu včely uletí vzdálenost rovnající se cestě sedmkrát kolem rovníku.
  • V létě včela žije průměrně 42 dnů, zimní generace až osm měsíců. Matka se dožije až pěti let.
  • Kromě včel medonosných u nás žije přes 600 druhů včel samotářek. Ty jsou obvykle zaměřené jen na určité rostliny, navíc si na rozdíl od včel medonosných nedělají zásoby. Pro celkový ekosystém je úbytek včel samotářek, čmeláků a motýlů daleko citelnější.
  • Med je zdravější variantou než cukr. Podporuje imunitu, obsahuje řadu vitaminů a minerálních látek. Přesto Češi snědí za rok pouze kilogram medu na osobu, což odpovídá množství jedné kávové lžičky za týden.
  • Květen je nejdůležitější včelařský měsíc, kdy včely mají nejvíce práce. Každoročně je 20. květen Mezinárodním dnem včel na počest Antona Janši (1734 – 1773), slovinského  včelaře, který je považován za zakladatele moderního včelařství. Do Vídně jeje pozvala Marie Terezie, aby v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství.
Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě Kultura

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum se nachází v domě v Hranicích na Potoční ulici. Nachází se zde expozice o včelařství, výuková a přednášková místnost a další místnost s prodejem tradičních včelařských výrobků.

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky Příroda

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. je obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů.

Muzeum Včelí svět v Hulicích Kultura

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině Zážitky

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích Zážitky

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.

Císařský medový glamping v Krušných horách Ubytování

Císařský medový glamping v Krušných horách

Unikátní ubytování v luxusně vybaveném včelíně. Netradiční propojení života včel a glampingu. Včelín je umístěn ve svahu horské louky v nádherném prostředí Krušných hor v nadmořské výšce 600 m. n.m. Budete se kochat krásným výhledem na lesy Prunéřovského údolí.

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů Kultura

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Včelí domek u lesa – glamping v podhůří Orlických hor Ubytování

Včelí domek u lesa – glamping v podhůří Orlických hor

Tiny house, který se nachází jen pár metrů od surového lesa se vším, co k němu patří. Denní i noční život krásné přírody i divokých zvířat. Přesto zůstanete v bezpečí, nadhledu, komfortu a pohodlí. Společně s vámi bude v příbytku i několik plně hodnotných včelstev (z části fungující včelín).

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Návštěvnické centrum Marlenka ve Frýdku-Místku – exkurze za zázrakem z medu Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum Marlenka ve Frýdku-Místku – exkurze za zázrakem z medu

Poodhalit tajemství zázraku z medu, dortu Marlenka, můžete ve Frýdku-Místku, během komentované prohlídky výrobního procesu tohoto oblíbeného medového dortu. Součástí Návštěvnického centra je i prodejna a kavárna Marlenka. Neváhejte a přijďte se k nám podívat a ochutnat!

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci Letní sporty

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Hotel Zlatá včela v Domažlicích Ubytování

Hotel Zlatá včela v Domažlicích

Tříhvězdičkový hotel Zlatá včela se nachází přímo v centru historicky významného města Domažlice v západních Čechách, nedaleko hranice se Spolkovou republikou Německo. Hotel Zlatá včela jde cestou luxusu a kvality za přijatelné ceny a nabízí svým návštěvníkům nadtandartní ubytování a služby.

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi Památky

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi je typickou malorolnickou budovou z přelomu 19. – 20. století.

Naučná včelí stezka v Mostě Zážitky

Naučná včelí stezka v Mostě

V Městské knihovně v Mostě můžete navštívit naučnou včelí stezku. Život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše.

Včelí stezka ve Smrčné Příroda

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist Kultura

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Muzeum včelařství Moravského krasu Kultura

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum s expozicí historie včelařství v regionu Moravský kras je umístěno společně s informačním centrem, knihovnou a hasičskou zbrojnicí v nově zrekonstruovaném kulturním domě ve Veselici.

Barokní zámek Koleč na Kladensku s muzeem včelařství Památky

Barokní zámek Koleč na Kladensku s muzeem včelařství

Barokní zámek Koleč na Kladensku spravuje Nadačního fondu Koleč, který se stará o jeho rekonstrukci. Zámek byl postavený v letech 1711-1713 na místě původní tvrze z 16. století. Dnes se zde nachází velmi zajímavé včelařské muzeum.

Hmyzí hotely v Ostravě Příroda

Hmyzí hotely v Ostravě

Na sedmi místech v Ostravě vznikly originální hmyzí hotely vytvořené místními umělci a architekty. Spolek Fiducia tak chce pomocí projektu „Hmyz je fajnOVY“ propojit ochranu přírody s propagací současných ostravských výtvarníků.

Hrbáčkovy tůně Příroda

Hrbáčkovy tůně

Slepá labská ramena a tůně mezi Byšičkami a Čelákovicemi tvoří přírodní rezervaci Hrbáčkovy tůně. Jedná se o skupinu jezírek vzniklých na místě bývalých říčních meandrů po odvedení labské vody do nového koryta ve 30. letech minulého století.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi Příroda

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Naučná stezka v Máslovicích Příroda

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 18 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.

Včelí farma Nosek na Vysočině Životní styl

Včelí farma Nosek na Vysočině

Léto je skvělou příležitostí navštívit včelí farmu nedaleko Telče. Včel se bát nemusíte, program a prohlídka se odehrává ve voňavých a chladivých prostorách stodoly, kde se med zpracovává a kde si také můžete posedět v obchůdku.

Muzeum české vesnice v Peruci Kultura

Muzeum české vesnice v Peruci

Nejmladší muzeum na Lounsku bylo vybudováno v bývalé barokní sýpce z roku 1876, která stojí v areálu zámecké zahrady v Peruci. Prohlédnout si zde můžete zemědělské stroje, hasičskou stříkačku, nejrůznější nářadí a náčiní a mnohé z exponátů si lze také vyzkoušet.

Statek Bernard Kultura

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách Ubytování

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort a nebude vám chybět vůbec nic. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou, to vše v nejkrásnějším prostředí téměř nedotčené přírody.

Včelí farma Rokytník Gurmánská turistika

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná Příroda

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Svět včel je úžasný, tak proč se s ním neseznámit blíže? Včelařka, apiterapeutka a majitelka farmy Andrea Novotná vám ochotně ukáže své království na exkurzích, pořádá nejrůznější workshopy a nabízí prvotřídní včelí produkty a certifikované svíčky s oceněním Regionální produkt Českého středohoří.

Za tradicemi jihočeského venkova do Pištína Kultura

Za tradicemi jihočeského venkova do Pištína

Obec Pištín leží v polovině cesty při silnici z Českých Budějovic do Vodňan. Patří mezi devět historických vesnic, počítaných k oblasti tzv. Zbudovských Blat. Navštívit zde můžete včelařské muzeum a velmi aktivní je zde i baráčnická obec, která pomáhá udržovat jihočeské tradice.

Včelařská expozice Pištín Kultura

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce Ubytování

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.

Včelařské muzeum Rosice Kultura

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.

Otevřená zahrada Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Včelařský skanzen Humpolec Kultura

Včelařský skanzen Humpolec

Zájemci o chov včel se dozví v budově na Dolním náměstí úplně všechno. K vidění jsou ukázky nejrůznějších včelařských pomůcek a historických úlů.

Zámek Neplachovice Památky

Zámek Neplachovice

V obci Neplachovice nedaleko Opavy se nachází empírový zámek z roku 1834. V zámku naleznete zajímavé expozice o historii zámku a včelařství, dále sochy p. Libora Hřivnáče a jiné zajímavosti. V průběhu léta zde probíhají také kulturní akce.

Naučná včelí stezka v Harrachově Příroda

Naučná včelí stezka v Harrachově

Upozorňujeme, že nová trasa nekoresponduje se zákresem včelí stezky v Harrachovských toulkách.

Další aktuality

Dušičkové zážitkové prohlídky na hřbitovy opředené legendami a tradiční české dušičky

Hledat na přelomu října dušičkové a halloweenské akce není nijak složité, pořádá se jich celá řada. V jejich stínu ale zůstávají prosté vzpomínky na mrtvé, spojené třeba s procházkou po některém ze zajímavých hřbitovů. Portál Kudy z nudy vám několik takových míst představí podrobněji.
30. říjen 2024 12:41
Životní styl

Jak si užít státní svátek a kam vyrazit? Je to svátek nás všech!

V pondělí 28. října uplyne 106 let od založení samostatného Československa. Přinášíme vám tipy, kam se vyplatí vyrazit za poznáním i zábavou po celém Česku. Konat se budou koncerty, vojenské přehlídky, přednášky nebo třeba netradiční prohlídky. Otevřeny budou vládní budovy, Národní galerie, expozice a pobočky Národního muzea, Národního technického muzea a další památky v regionech Česka. Zkrátka možností je pro státní svátek v roce 2024 mnoho a z našich tipů si určitě vyberete, kam na výlet.
27. říjen 2024 10:35
Životní styl

Česko mezi řádky: Hořká vůně vanilky, oplatky Fidorka a Romana Vaverová

Ve svém druhém historickém románu Hořkosladká vůně vanilky se Romana Vaverová věnuje příběhu Marie Fiedorové. Ta na počátku 20. století proměnila malinkou pekárnu v nejvýznamnější podnik svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska. Je vám její jméno povědomé? Ano, jasně z něj slyšíte název dobroty jménem Fidorka.
27. říjen 2024 8:39
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

Portál Kudy z nudy má pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Znáte místa, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko? Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!
23. říjen 2024 11:55
Životní styl

100 tipů, kam vyrazit o Vánocích – tipy na 24. až 26. prosince 2024

Udělejte si o vánočních svátcích hezký výlet! Vánoce jsou pro všechny symbolem klidu. Překonejte lenost, opusťte příjemné teplo domova a prožijte kouzelný vánoční výlet. Poznejte magické kouzlo tradic a zvyků, které jsou s tímto svátkem spjaty, netradiční prohlídky zoo, užijte si svátečně vyzdobené hrady a zámky nebo zábavu na bruslích. Prohlédnout si během Vánoc můžete i řadu nádherných betlémů, kde se člověk musí klanět umu našich předků.
20. říjen 2024 8:24
Životní styl

Kam na výlet 28. října? Užijte si státní svátek na památkách po celém Česku!

Užijte si sváteční den 28. října., který se vztahuje ke Dni vzniku samostatného československého státu, a vydejte se na některou z památek. Řada z nich otevírá své brány mimořádně, či láká na speciální komentované a kostýmované prohlídky. Navíc se konají dny otevřených dveří některých státních institucí. Výběr portálu Kudy z nudy je široký, určitě si vyberete a strávíte pěkný den.
19. říjen 2024 10:52
Životní styl

Lidové pranostiky: listopad, dušičkové počasí a svatý Martin na bílém koni

Ačkoli je listopad od začátku až do konce podzimní měsíc, zima už o sobě dává často vědět. Pojďte se s námi na Kudy z nudy projít listopadem od Dušiček až po svatého Ondřeje a podívat se, jaké pranostiky a lidová moudra nám jedenáctý měsíc roku přináší. A jako každý rok se můžeme sázet, jestli zrovna letos přijede svatý Martin na bílém koni se vší parádou?
17. říjen 2024 15:16
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Lublaň, Bled a Bledské jezero, Kranjska Gora, jeskyně Postojna, Bohinjské jezero, soutěsky Mostnica a Vingar, světoznámé skokanské středisko Planica, Lipica a lipicánští koně, hrad Predjama, Maribor anebo pobřeží Jadranu s městy Piran a Izola: je tolik míst, která milujeme ve Slovinsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do země na pomezí Alp, Balkánu a Středomoří. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Slovinsko!
17. říjen 2024 12:53
Životní styl