ÚvodAktualityVorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva
Kultura

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

  • 1. prosince 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
vorařstvíTradice vorařství představuje tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava dřeva v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávají se mladším generacím. Jde nejenom o řemeslné postupy při stavbě voru, ale i o znalosti spojené s jeho navigací po řece, a v neposlední řadě i o specifickou kulturu s touto tradicí spojenou, osobité zvyky a vorařskou slovesnost otisknutou do plaveckých písní a plaveckého slangu.

První zmínky o voroplavbě na Vltavě jsou datovány do 11. století. Předpokládá se, že voraři pluli na všech tehdy splavných řekách, jimiž byly Vltava, Malše, Lužnice, Nežárka, Otava, Sázava, Berounka, Divoká Orlice, Tichá Orlice a Labe. Vorařství patřilo mezi vážená, uznávaná, ale i nebezpečná povolání. Postupem času voroplavbu vytlačil rozvoj železnice a na Vltavě ji pak definitivně zamezila výstavba Vltavské kaskády. Ačkoliv dnes již komerční voroplavba zanikla, tradice spojená s vorařským řemeslem a zejména s výrobou vodních plavidel, je stále udržována. Podíl na tom mají vltavanské spolky v Praze, Davli, Štěchovicích, Kamýku nad Vltavou a Purkarci, které na tradice vorařů navazují.

voroplavbaNominaci vorařství schválil 1. prosince 2022 mezivládní Výbor pro ochranu nemateriálního kulturního dědictví na svém 17. zasedání v Maroku. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO bylo předchozí uvedení na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Stejný zápis musely podniknout i ostatní vorařské spolky z jednotlivých zemí, které se podílely na návrhu nominace. Po něm následovalo zpracování a předložení nadnárodní nominace vorařství pod názvem „Timber rafting“.
 

Jak se dříve plavívalo na Vltavě?

vorařstvíPlavci si své vory sami stavěli ze stromů, které někdy i káceli (v době vegetačního klidu od prosince do konce února). Poražené kmeny v lese odvětvili, zbavili kůry, částečně upravili a dovezli k řece na vaziště, kde je ukládali do tzv. šárů. Koncem března, hned jak to počasí dovolilo, klády navalili do vody a vázali z nich vory, z nichž pak sestavili pramen. Zkušeným plavcům to trvalo tak tři dny.

Plavec obvykle během sezony splavil dvacet až pětadvacet pramenů, plavbám se říkalo rázy. Za jak dlouho se vor dostal do Prahy, to záleželo na vodě. Plavci rozeznávali vodu malou, vodu břežní neboli normál, vodu rozmarní a záslapní. Nejraději měli břežní vodu; z Čeňkovy Pily to při ní trvalo do Prahy 4 – 5 dnů, z Týna nad Vltavou pak jen tři dny. Při rozmarní to bylo ještě o půl dne kratší, ale plavci tuhle vodu neměli rádi, protože se hodně nadřeli. A při záslapní vodě si na voru prakticky neodpočinuli. Plavilo se i z Vyššího Brodu – za dobré vody plavci dojeli do Českých Budějovic za 1 den, z Českých Budějovic do Prahy se pak nejrychlejší vory dostaly za 45 hodin. Byly ale i případy, že plavba trvala celý týden nebo i déle. Vše záviselo na stavu vody.

vorařstvíKaždý pramen ovládalo tři až sedm pomocníků a vrátný, který vor řídil. Byl to plavecký kapitán, který musel složit přísné zkoušky, které ho opravňovaly k plavbě na určitém úseku řeky. Svůj úsek musel vrátný znát doslova "jako své boty" – každý balvan, každou peřej a měnící se proudy. Každý pramen musel mít označení firmy, která dřevo plavila. Vrátný odpovídal za lidi i dřevo. Plavba končila obvykle v Praze na Výtoni, kde se dřevo vytínalo – od roku 1088 se zde platilo clo ze dřeva splaveného po Vltavě.
Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Muzeum voroplavby Český Krumlov v kostele sv. Jošta Kultura

Muzeum voroplavby Český Krumlov v kostele sv. Jošta

Jedinečné muzeum v kostele sv. Jošta vás seznámí s historií a tradicemi voroplavby. Součástí expozice je i prohlídka krovů kostela sv. Jošta, na které se dřevo plavilo ve vorech. Při návštěvě expozice můžete využít vyhlídku z věže kostela.

Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou leží v půvabném údolí připomínajícím dvě otevřené dlaně, v nichž se vine široký proud Vltavy. Po obou stranách se doširoka rozvírají svahy a stráně povolně i prudce klesajícím břehům. Hluboké lesy střídají louky a pole, které prostupují osaměle skupiny borovic a mohutných bludných kamenů.

Vorařský úvazový kámen v Kamenném Přívozu Památky

Vorařský úvazový kámen v Kamenném Přívozu

V obci Kamenný Přívoz na břehu Zlaté řeky, jak přezdívají Sázavu trampové a vodáci, najdete opravdovou raritu. Poblíž mostu byl postaven vorařský úvazový kámen, který připomíná slavnou historii dnes již zaniklého vorařského řemesla.

Potahová stezka v Týně nad Vltavou Památky

Potahová stezka v Týně nad Vltavou

Historie vorařství, voroplavba, přeprava soli či dřeva má na Vltavotýnsku hluboké kořeny. V souvislosti s tím vzniká podél potahové stezky z Týna do Hněvkovic naučná stezka s deseti stanovišti s herními prvky a informačními tabulemi.

Štěchovice

Štěchovice

Dvě vltavské přehrady, naučná stezka lemující dávno zatopené Svatojánské proudy a také legenda o ukrytém nacistickém pokladu, to jsou hlavní lákadla středočeských Štěchovic. V okolí také objevíte prastaré trampské lokality, například slavnou osadu Ztracenka nebo údolí říčky Kocáby.

Davle

Davle

Davle leží jižně od Prahy na soutoku Vltavy a Sázavy. Je to místo, které byste kousek od rušného hlavního města nečekali, obklopené vodou, lesy a skalami. Atmosféru podtrhuje tajemný ostrov, kam se nedostanete jinak než na lodi, se základy historicky prvního mužského kláštera v českých zemích.

Pomník vltavských plavců v Davli Památky

Pomník vltavských plavců v Davli

Památník na paměť bývalé slávy davelských šífařů, vorařů a plavců byl postaven v roce 1967 z podnětu spolku Vltavan Davle a nachází se pod býv. restaurací Vltavanka v ulici K Pivovaru.

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby Kultura

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby

Síň tradic jihočeské voroplavby, jak se muzeum správně jmenuje, byla otevřena v roce 1977 k 75. výročí založení spolku Vltavan zdejšími plavci, rybáři a jinými místními obyvateli, kteří pracovali kolem řeky. Síň voroplavby na Vltavě obsahuje sbírku dobových předmětů, nářadí a dokumentů.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od 23. listopadu až do 15. prosince 2024. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.
21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Již posedmé otevře zámek Loučeň zámecké komnaty, které jsou vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Unikátní výstava pozve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa. Vydejte se s dětmi v adventním čase do zámeckých interiérů. Od 23. listopadu až do 23. ledna 2025 bude v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa zaměřena na vánoční stromečky, vánoční zvyky, a oslavu Vánoc.
20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2024 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2025.
18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 16. listopadu a během celého prosince 2024 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

V neděli 17. listopadu spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je díky zasněžovací technologii Snowfactory prvním místem v Česku, kde je letos možné na tak dlouhé trati lyžovat. Od úterý do soboty bude během listopadu probíhat večerní lyžování, v pátek, sobotu a neděli i denní.
13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Zda letos přijede svatý Martin na bílém koni, zatím není jisté. V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy však v předvečer svátku svatého Martina zaručeně nebude chybět bílý kozel! Akce Svatomartinský pivovar s kozlem se koná o víkendu 9. a 10. listopadu 2024.
4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj