V evropské kuchyni sehrával tradiční med důležitou úlohu až do 17. století, byl totiž hlavním sladidlem ještě před třtinovým a řepným cukrem. Ze sladké pochoutky se připravovaly oblíbené perníčky, ale i kvašený nápoj medovina. Ta až do 13. století držela krok s vínem a pivem – české země dokonce patřily mezi její významné dodavatele – další léta ale přinesla úpadek výroby. Dlouhou tradici má u nás především Karlštejnská medovina, která byla nejrozšířenějším kvašeným nápojem na území Českého království až do doby Karla IV. Specialitou je také Luženská medovina vyráběná kvašením včelího medu z křivoklátských lesů.
Med ze Svatohavelského posvícení
Když se řekne posvícení, všichni si představí dobré jídlo a pití, hromadu koláčů a voňavou pečínku. Nic z toho nebude chybět ani v neděli 20. října v kouřimském skanzenu, kde se bude v tento den konat tradiční Svatohavelské posvícení. Součástí této lidové slavnosti bude zároveň i vesnický trh na návsi skanzenu. Tam si bude možné, mimo jiné, pořídit také kvalitní domácí med, medovinu či perníkové miletínské modlitbičky. Kromě medového sortimentu budou ke koupi domácí čabajky a klobásky, koření, keramika, šité hračky, kované výrobky, likéry nebo víno.
Medoween ve Včelím světě Hulice
Další medovou akci připravuje na 26. října Včelí svět Hulice, a to netradiční Medoween, veselou a sladkou akci pro děti a jejich rodiče. Vytvoříte si strašidelnou dekoraci, ochutnáte upíří nápoj a domů si odnesete kromě zážitků i vlastnoručně vyrobenou svíčku – strašidlo ze včelího vosku! Na co se ještě můžete těšit? Odměněn bude každý návštěvník v kostýmu, expozicí povede halloweenská stezka a otevřen bude i obchod s bohatou nabídkou medů, medovin, medových cukrovinek a kosmetiky s včelími produkty, odbornou i dětskou literaturou o včelách.
Medové slavnosti ve Špindlerově Mlýně
Ochutnávky medoviny, ale i medu a perníčků si letos budete moci užít také v horském městečku Špindlerův Mlýn, a to 26. října. Medové slavnosti začnou v 11:00 otevřením jarmarku s tradičními řemesly, krkonošskými potravinami a medovými výrobky. Na pódiu se postupně vystřídá kulturní program pro malé i velké, které vám zpříjemní nákupy a ochutnávky. Užijte si lidový řemeslný jarmark pod horským nebem. Atmosféru umocní barevné listí, vůně medoviny a sladkého medu, přehlídka šikovnosti českých řemeslníků.
Za včelami a medem na Hanáckou včelu
Mezinárodní včelařská výstava s názvem Hanácka včela se koná od 25. do 26. října na v Olomouci na výstavišti Flora. Včelímu království je zasvěcen celý pavionu A. Na místě je možné zakoupit včelařské potřeby a produkty. Dále je k dispozici poradna pro včelaře a různé přednášky. Během pátku lze výstavu navštívit od 9:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 16:00 hodin.
Na tradičních slavnostech v říjnu 2024 si budete moci vychutnat horký čaj s medem a medovinu.
Medovina hrála důležitou roli v evropské kuchyni až do 17. století.
Kromě konzumace medoviny a čaje s medem, se konají lidové slavnosti, vesnické trhy a různé vzdělávací akce týkající se včelařství.
Na Medoween si návštěvníci mohou vytvořit strašidelnou dekoraci, ochutnat upíří nápoj, vyrobit si svíčku ze včelího vosku a užít si halloweenskou stezku.
Svatohavelské posvícení se koná v skanzenu s vesnickým trhem, kde lze koupit med, medovinu, perníkové modlitbičky a další domácí produkty.
Medové slavnosti ve Špindlerově Mlýně se konají 26. října v horském městečku, začínají ve 11:00 s jarmarkem a kulturním programem.
Mezi Rudnou u Prahy a Radotínem se nachází unikátní prosklený včelín, který je možné bezpečně navštívit a pozorovat včely.
Muzeum Včelí svět v Hulicích nabízí expozici, kde se návštěvníci mohou projít úlem s obřími plástvemi a prostřednictvím interaktivních prvků se dozvědět více o životě včel.
Na výstavě Hanácká včela můžete koupit včelařské potřeby, zúčastnit se přednášek a navštívit poradnu pro včelaře.
Včelařské muzeum Rosice poskytuje návštěvníkům ukázky historické i současné včelařské techniky a expozici včelařských pomůcek.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.