ÚvodAktualityPoledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě
Letní sporty

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Poslechněte si audio verzi článku
Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.

Výstup na Poledník a výlet po Europas Wildes Hertz

PoledníkDostat se na Poledník vyžaduje nemálo úsilí. Leží totiž hluboko v šumavských lesích mimo civilizaci, nedaleko hranice s Německem. Nejsnázeji je přístupný z obce Prášily anebo poněkud delší cestou ze Srní. Horská příroda je zde však nádherná a tak namáhavý výstup určitě stojí za to. Na samotnou rozhlednu vede 227 schodů a celá věž měří 37 metrů. Vyhlídková plošina je přístupná pomocí krátkého žebříku, ale výhled z jedné z nejvýše položených rozhleden v České republice na vrcholy prakticky celé Šumavy je opravdovým zážitkem. Podle stanovených protipožárních předpisů, smí být najednou max. 50 osob v útrobách rozhledny, na vyhlídce dokonce max. 10 osob. Z tohoto důvodu je umístěn při vstupu do věže a na ochoz rozhledny turniket. Tři vyhlídková patra pod nejvyšším ochozem slouží jako výstavní sály. Mimo vyhlídky je zde také malé infocentrum NP Šumavy. Patnáctý nejvyšší vrchol české části Šumavy (1315 m) disponuje občerstvením a pro unavené poutníky je zde nouzové nocoviště, které slouží pro jedno přenocování od 18:00 do 9:00 hodin.

poledníkA kam se vydat na slíbený příhraniční výlet? Na Poledníku budete muset trochu improvizovat, značená cesta přes "čáru" nevede. Sejděte z Polední hory po červené asfaltce asi 1,8 km směrem na Javoří slať. Pochvíli narazíte po pravé straně na vyšlapanou neznačenou pěšinu, která vás přivede do Bavorska přes Jelení potok (49.0434022N, 13.3991044E). Určitě si tady budete připadat docela dobrodružně. Hranice je zde vyznačena jen hraničním kamenem. Na německé straně hraničního přechodu je již zeleně značená stezka, která vede od hranice asi 260 m na hlavní trasu. Je označena jako "Europas Wildes Hertz". Od rozcestí "Polednik, Modrava / Buchenau, Hochschachten" pokračujte po zelené do bavorského vnitrozemí a na rozcestí Wegweiser pokračujte směrem na Buchenau. Až tak daleko (cca 6,5 km) ale nepůjdeme. Hned na dalším rozcestí (49.0367272N, 13.3663822E) se dáme doprava a projdeme pod vrchy Grosser a Kleiner Hahnenbogen. Zanedlouho vás přivítá Turistický přístřešek s rozcestníkem Goldsteig (Zlatá stezka) odkud lze zpět do Čech zamířit červenou trasou Sauerklee Wanderwegenetz, anebo po žluté, která jde spolu s červenou a zelenou přes horu Scheuereckberg (1193 m). Obě trasy ústí na příhraniční silničce Eurovelo 13 IronCurtain (Cyklostezka Železné opony) a zpět do Čech přijdou na přechodu Gsenget (49.0807733N, 13.3483919E) u Prášilského potoka. Do centra Prášil je to odtud asi 4 km. Celý výlet z Poledníku přes Bavorsko do Prášil měří 19 km.
 

Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

TřístoličníkNejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Vrchol tvoří tři skály, které vymodelovala eroze. Připomínají skalní věže s miskovitými prohlubněmi. Podle bájí sedávali v těchto pomyslných trůnech králové Čech, Rakouska a Bavor. Na vrcholu je vyhlídkové místo. Z něj je vidět daleko do Bavorska (údajně je občas k zahlédnutí i mnichovský kostel), k alpským vrcholům a samozřejmě do české krajiny.

třístoličníkStoupání na vrchol Třístoličníku je z české strany o poznání těžší, než z německé. Doporučujeme proto výlet začít z Nového Údolí, kam vás dopraví zdejší malebná lokálka. Pak překročte hranici směrem na Haidmühle a po červené se dostanete k vodní nádrži Kreuzbachklasue (48.8034206N, 13.7908342E), dalším styčným bodem je Rollmannsberg 1042 m (48.7958347N, 13.8008331E), odkud vede žlutá se zelenou stezkou až na vrchol Třístoličníku (1302 m), německy Dreisessel. Pokračovat s kopce můžete po české straně po červené, Vysokým hřebenem, na Trojmezí, Plechý a do horského sedla Rakouská cesta. Kdo by chtěl ještě chvíli zůstat v zahraničí, může jít po lesní cestě značené žlutě a modře, označené jako Nordwaldkammweg Klassich. Končí na rakouské hranici v lese pod vrchem Trojmezí (48.7650031N, 13.8382897E). Tam začíná rakouská trasa červeno-modrá s označením European long distance path – E6 Main route Austria. Po 4 km přichází též do horského sedla Rakouská cesta. Odtud již přejdeme na českou stranu a po Rakouské cestě dojdeme ke Schwarzenberskému kanálu a do Nové Pece. Trasa měří z Nového údolí přes Plechý 23 km, po německé a rakouské straně 24 km.


Z Bučiny k Teufelsbachklause a po naučné stezce Národní park

bučina šumavaBučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek. Z bývalé osady toho moc nezůstalo – naleznete zde obnovenou kapli sv. Michala a rekonstruovaný hotel Alpská vyhlídka (býv. Pešlova chata). V letní sezóně jezdí na Bučinu autobus z Kvildy, jinak je sem vjezd autem zakázán. Na německé straně je v provozu elektrobus do Finsterau.

šumavaNáš výlet začneme v restauraci Alpská vyhlídka, kde nabereme síly k dalšímu pochodu. Na Bučinu je to totiž z Kvildy 7 km a z Borové Lady 8 km. Po prohlídce zbytku signální stěny v místech, kde skutečně stávala železná opona, se vydáme na druhou stranu hranice, k Bráně svobody (Tor zur Freiheit 48.9650433N, 13.5881028E). Odtud nás příjemná lesní pěšina značená žlutě a červeně přivede k malé nádrži Teufelsbachklause (48.9577106N, 13.5875097E), kde najdete i dřevěnou boudu. Je tu dokonalá samota a v podzimních mlhách vypadá toto místo obzvlášť působivě. Doslova po pár metrech se dostaneme opět k hraničnímu přechodu Čertova voda. Zde se napojíte na žlutou značku, která vás zavede k rozcestí Chaloupky. Tady se můžete napojit na naučnou stezku NS Národní park. Po červené anebo o něco delší modré značce vás stezka zavede zpět na Bučinu. Samotná stezka, začíná a končí na Bučině a je dlouhá cca 4,5 km a v terénu ji vyznačuje obrázek motýla. Stezka je zaměřena na bývalá stavení a místa v této části Šumavy, také na železnou oponu, členění zón NP Šumava a ochranu přírody.

Samotné příhraniční kolečko okolo Bučiny po červené měří 4,5 km, delší varianta po modré (Chaloupky – Furik – Bučina) pak 5,5 km. Mimo sezónu nezapomeňte připočítat vzdálenost z Bučiny do výchozího bodu vašeho výletu, autobus na Kvildu jezdí od května do října.

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině Ubytování

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka je luxusní horský hotel v centru Národního parku Šumava. Garantuje vysokou kvalitu nabízených služeb s úchvatným výhledem na Alpy.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy Památky

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států Příroda

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

Trojmezenský prales u Plešného jezera Příroda

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales je největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Když se vám poštěstí, můžete zahlédnout jeho vzácné obyvatele. Je domovem datlíka tříprstého, kulíška nejmenšího, tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Další aktuality

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj