ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Poslechněte si audio verzi článku
Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
Krkonoších, Beskydech a na Šumavě v roce 2023 oslavili výročí založení chráněných krajinných oblastí. V Brdech, v Českém krasu, ve Vrchlabí a Hodoníně vznikla nová návštěvnická centra a na mnoha místech vznikají nové stezky. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, co je nového v naší přírodě.   
 

1. Rok 2023 a výročí chráněných území České republiky

Rok 2023 byl rokem velkých oslav například pro Krkonošský národní park: byl vyhlášený v květnu 1963, a tak oslavil již šedesátku. Slavilo se také na Šumavě: Národní park Šumava sice byl vyhlášen až v roce 1991, ale původní chráněná krajinná oblast Šumava existuje rovněž od roku 1963, podobně jako chráněná krajinná oblast Beskydy. Sledujte náš kalendář akcí, ať vám neunikne žádná z chystaných oslav, komentovaných vycházek anebo vzdělávacích akcí – například v zbrusu novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku, které se na podzim 2023 otevřelo v budově bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí.
 

Víte, že Česko má 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země?

 

2. České Švýcarsko po požáru a kůrovcové kalamitě

Zřejmě o žádném národním parku se v poslední době nemluvilo a nepsalo tolik jako o Českém Švýcarsku. Z tuzemských národních parků je s letopočtem vyhlášení 2000 nejmladší, patří ale k nejnavštěvovanějším: před vypuknutím pandemie Covid-19 sem během jediného roku zamířilo dva a čtvrt milionu lidí.

Nyní se krajina postupně vzpamatovává jak po ničivém požáru, tak po kůrovcové kalamitě. Sice pokračuje přirozená obnova přírody a rozšiřují se zelené plochy, na kterých časem vyrostou nové lesy, ale s návratem turistů to tak optimisticky nevypadá. Některá oblíbená výletní místa totiž zůstanou zavřená: například se nepodíváte do Edmundovy soutěsky v údolí říčky Kamenice, kudy se proplouvá na lodičkách, přístupná však zatím není ani Gabrielina stezka na Pravčickou bránu. Hrozí tu nejenom pády několika tisíc stromů, ale nestabilní jsou i desítky skalních útvarů. Pro pěší vznikla místo oblíbené Gabrieliny stezky alternativní trasa Tři prameny – Mezná a počítá se s novým značením cest a mapami na informačních tabulích. Na oblíbené plavby na lodičkách do Divoké soutěsky se dostanete z Mezné, ale trasa není vhodná pro malé děti, kočárky a hůře pohyblivé seniory.

Už nyní se můžete vypravit na novou interaktivní naučnou stezku, která vás provede Kyjovským údolí mezi Kyjovem a Zadní Doubicí. Nabízí řadu řadu interaktivních zastavení, snadno dostupná je i pro rodiny s malými dětmi či handicapované turisty.
 

3. Soutok, nová chráněná krajinná oblast

Jedna z největších změn se chystá na jižní Moravě: na soutoku řek Moravy a Dyje vznikne nová chráněná krajinná oblast Soutok. Je to území s největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě, které ale dosud nejsou chráněné jako celek. Po jejich důslednější ochraně volají ochránci přírody několik desítek let. Kvůli výjimečné přírodě se oblasti přezdívá Moravská Amazonie. Kromě lužních lesů porůznu objevíte mohutné staré duby a další vzácné stromy, kterých ale podle odborníků rychle ubývá.
 

4. Nová stezka a Dům přírody v Českém krasu

Padesát let od vyhlášení slavila chráněná krajinná oblast Český kras už v roce 2022. Byla vyhlášena v dubnu 1972, rozkládá se mezi Prahou a Berounem, a k návštěvě lákají například hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, Svatý Jan pod Skalou či lom Velká Amerika. Právě kolem něj a blízkého Trestaneckého lomu vede nová naučná stezka. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen vychází z rozšířených přezdívek obou lomů, vysvětlení najdete na informačních panelech. Součástí stezky není jen řada nově zpřístupněných výhledů, ale také památník politickým vězňům, kteří v lomech Českého krasu za nelidských podmínek pracovali.

Stezka ale není jedinou novinkou: nově je u Koněpruských jeskyní otevřen Dům přírody Českého krasu, návštěvnické středisko CHKO Český kras.
 

5. Další domy přírody: Brdy a Hodonín

Někde se domy přírody teprve plánují, v dalších místech už vás uvítají s otevřenou náručí. K úspěšnému konci dospěla stavba Domu přírodyBrdech, a to v areálu loveckého zámečku Tři trubky. Samotného zámečku, který v lesích u soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka nechal na konci 19. století vystavět hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld, se přestavba netýká, návštěvnické centrum vzniká v upravených hospodářských budovách. Multifunkční sál a vnitřní expozici o Brdech, nejvyšším středočeském pohoří, jeho historii a přírodě, doplní skanzen s expozicí tradičních řemesel, venkovní expozice věnovaná vodě a areál věnovaný lesním zvířatům.

Staví se už také v Hodoníně, kde se v Dům přírody a současně návštěvnické středisko národní přírodní památky Hodonínská Dúbrava postupně mění bývalé ekocentrum u zoologické zahrady Hodonín. Několik expozic doplní přednáškový sál, učebny i tvůrčí dílna, interiér bude inspirovaný samotnou Dúbravou.
 

6. Krušné hory, návrat vlka a největší chystaná CHKO

Zatímco o některý plánovaných chráněných územích se mluví hodně a nahlas, o jiných se téměř neví. Třeba o přípravě nové chráněné krajinné oblasti v Krušných horách. Mohla by to být rozlohou největší CHKO v Česku, zatím první příčky patří CHKO Beskydy, CHKO České Středohoří a CHKO Šumava. Krušné hory jsou navíc jediné vyšší české pohoří, které velkoplošnou ochranu ještě nemá. Pro zřízení CHKO jsou i obce, zejména ty, které opakovaně zažívají velký nápor turistů.

Další dobrou zprávou je, že se do krušnohorských lesů vrátili vlci. Příběh zraněného mladého vlka, kterého vloni v září u Horní Blatné srazilo auto a po několika operacích byl v lednu 2023 znovu vypuštěn do přírody, sledoval s napětím kdekdo. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vlkovi před vypuštěním nasadili telemetrický obojek, který pravidelně přináší údaje o jeho poloze. Nyní vědci potvrdili úspěšný návrat šelmy do místních lesů: dokonce se zdá, že našel svou původní smečku a začlenil se do ní.
 

7. Nová stezka v Beskydech a kamzíci v Jeseníkách

Padesát let od vyhlášení chráněné krajinné oblasti oslavili v Beskydech slavnostním otevřením Beskydské horské stezky. V pořadí již čtvrtá verze naučné stezky z Pusteven až k rozcestí nad chatou Martiňák měří 8,2 km a je vlastně přírodní galerií obrazů. Trasa je ideální v zimě pro běžkaře, po zbytek roku pro cyklisty či pěší návštěvníky.

Oslavovat by mohli i kamzíciJeseníků: v únoru 2023 uplynulo přesně 110 let od okamžiku, kdy byla do hor přivezena první zvířata. Kamzíky přivezli z rakouských Alp lesníci Řádu německých rytířů. Více než deset let zvířata žila v aklimatizační obůrce u Malé Morávky, do volné přírody byla vypuštěna až v roce 1924. Z původních 22 alpských kamzíků se jejich počet rozšířil na současných přibližně 450 kusů.
Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé Kultura

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Dům přírody Českého krasu Příroda

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří Příroda

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Dům přírody Žďárských vrchů Zážitky

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech Památky

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Od září 2024 je po rekonstrukci možné se v zámečku ubytovat.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku Kultura

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Dům přírody Hodonínské Dúbravy Příroda

Dům přírody Hodonínské Dúbravy

V Hodoníně, v části zvané Bažantnice, nedaleko Zoo, vyrostlo moderní návštěvnické středisko pro národní přírodní památku Hodonínská Dúbrava.

Dům přírody Českého ráje Kultura

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice Příroda

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice

Je největší oborou v České republice, rozprostírající se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami Kultura

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Příběh lesů Českého Švýcarska – první virtuální stezka v Českém Švýcarsku Příroda

Příběh lesů Českého Švýcarska – první virtuální stezka v Českém Švýcarsku

Historicky první virtuální naučná stezka v Národním parku České Švýcarsko se zabývá historií vývoje lesních společenstev, popisuje druhy stromů a změny ve složení lesa, ke kterým došlo zásahy člověka. Dozvíte se tak zajímavosti nejen z historie, ale hlavně přírody Českého Švýcarska.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Národní Geopark Broumovsko Příroda

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě Zážitky

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech Příroda

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Dům přírody Blaníku Kultura

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Dům přírody Slavkovského lesa Zážitky

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov Příroda

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Pohádkové Poodří – za skřítky do Moravského Kravařska Zážitky

Pohádkové Poodří – za skřítky do Moravského Kravařska

V Turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko můžete navštívit dvanáct skřítků, kteří se zabydleli v různých objektech po celém regionu. Ukáží vám vzácnou přírodu, bohatou historii a jedinečnou kulturu.

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy Příroda

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

České Švýcarsko je jediným místem na světě, kde byl nalezen raritní skalní útvar – ohnivec. Útvar ve tvaru slunce s největší pravděpodobností vznikl úderem blesku do skály. České Švýcarsko je jediné místo na světě, na kterém byl ohnivec nalezen.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda