ÚvodAktualityUtečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc
Kultura

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

  • 27. listopadu 2023
Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Skanzen lidové architektury ve středočeském Přerově nad Labem je místem, kde čas běží výrazně pomaleji. Bodejť by ne – nacházíme se ve vesničce ve středním Polabí v období od sklonku 18. do poloviny 20. století. V areálu, který tvoří 33 historických objektů, můžete celoročně poznávat život zdejšího lidu a nyní v předvánočním čase také způsob, jakým prožíval období adventu a svátků. V interiérech chalup se před vašimi zraky odehrají scény, které vám odhalí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od Vánoc do Tří králů. Uvidíte, jak kdysi vypadal vánoční trh, jak probíhala příprava na svátky v lidové kuchyni i samotný Štědrý den s věštbami, pověrami i štědrovečerním koledováním.

Skanzen Přerov nad LabemVánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí doplňují staré i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Na víkendy po dobu výstavy je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Atmosféru staročeských Vánoc můžete nasávat až do 30. prosince od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 24. 12. a 25. 12. 2023 však bude skanzen uzavřen. Od 26. do 30. 12. 2023 bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné do skanzenu stojí 120 korun pro dospělého a 60 korun pro děti, studenty a seniory.
 

Vánoční dům v Karlových Varech – místo, kde cinkot rolniček nikdy neutichá

Vánoční dům na zámečku v městské části Karlových Varů – Doubí je jednou z mnoha zvláštností tohoto lázeňského města. Je prvním a jedním z mála místem v zemi, kde radost z Vánoc nikdy nekončí. V jeho útrobách najdete celoročně nepřeberné množství zářivých vánočních dekorací. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Zajít sem můžete pro inspiraci i za nákupy denně od 10 do 20 hodin. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Najdete tady hlavně ukázky ruční tradiční výzdoby, jako jsou klasické ozdoby na stromečky, adventní věnce, stuhy, svícny, andílky a postavičky z betlémů. Děti potěší rozesmátí sněhuláci v kulichu a svítící ozdobené stromy. Vstupné stojí pro dospělé 200 Kč.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice vystavuje každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit zdarma do 23. prosince. Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje.
 

Užijte si vánoční zvyky ve valašském skanzenu

Živý betlémAdventní čas nadešel také ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm – Valašském muzeu v přírodě, které patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Chcete-li poznat Valašsko takové, jaké bylo před 100 a více lety, nasměrujte své kroky právě do Rožnova na východě Moravy. V sobotu a neděli 9. a 10. prosince se můžete vypravit na vánoční jarmark do Dřevěného městečka a za adventními zvyky do Valašské dědiny. Například v kuchyni fojtství uvidíte draní peří a vaření štědračky. Otevřeno je od 9:00 do 16:00 hodin.

živý betlémNa lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu můžete těšit v sobotu a neděli 16. a 17. prosince 2023 od 17:00 hodin. Kromě lidských herců se na pódiu objeví také živí koně, oslík a ovečky. Oblíbená hra vychází z tradice tzv. vánočních pastýřských her, které se hrály a hrají po obou stranách státní hranice. V programu se představí tanečníci, zpěváci a muzikanti ze souborů Javořina, Radhošť, Soláň, dechová hudba Horňané a členové jezdeckého oddílu Valašsko. Po oba dny bude areál Dřevěného městečka otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Současně budou přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Na Štěpána 26. prosince rozezní kostel sv. AnnyŠtěpánská koleda“ od 13:00 a 15:00 hodin.
 

Vánoce v Betlémské kapli v srdci Prahy

Vskleněný betlémánoční výstava v prostorách Betlémské kaple patří k pražskému adventu stejně jako dárky k Vánocům. Tématem letošní výstavy jsou Skleněné Vánoce. Právě originální skleněné papírové betlémy si bude možné v kapli prohlédnout od 25. 11. 2023 do 3. 1. 2024. Sklo je materiál, který člověka provází přibližně pět tisíc let. Nepravidelné skleněné korálky náhodně vznikaly už při dávném pálení keramiky. Cesta k řízené tvorbě skla byla ale velmi složitá a ještě hodně dlouhá. Výsledky se však dostavily, když se lidé naučili tavit křemičitý písek, a hlavně když zvládli řídit chladnutí skla. Výstava návštěvníkům nastíní různé způsoby práce se sklem a pokusí se také naznačit jeho vlastní výrobu. Základní vstupné na výstavu je 120 korun, děti zaplatí 60 Kč.
Vánoční trhy Brno 2024 – Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici

22. 11.23. 12.
Vánoční trhy Brno 2024 – Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…

Vánoce na brněnském výstavišti 2024

5. 12.8. 12.
Vánoce na brněnském výstavišti 2024

Široký výběr dárků, doprovodný program pro děti i dospělé, lákavé občerstvení i vánoční atmosféra. Návštěvníci si jistě vyberou v komfortním prostředí dvou pavilonů z pestré nabídky od téměř 300 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.

Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

23. 11.23. 12.
Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.

Vánoce v hornickém domku 2024

14. 12.
Vánoce v hornickém domku 2024

Vánoční atmosféra v typickém hornickém obydlí. Vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30. 11.6. 1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

14. 12.15. 12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2024.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5. 12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou. Volný vstup pro děti do 15 let.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24. 12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Další aktuality

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura