ÚvodAktualityUtečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc
Kultura

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

  • 29. listopadu 2024
Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Skanzen lidové architektury ve středočeském Přerově nad Labem je místem, kde čas běží výrazně pomaleji. Bodejť by ne – nacházíme se ve vesničce ve středním Polabí v období od sklonku 18. do poloviny 20. století. V areálu, který tvoří 33 historických objektů, můžete celoročně poznávat život zdejšího lidu a nyní v předvánočním čase také způsob, jakým prožíval období adventu a svátků. V interiérech chalup se před vašimi zraky odehrají scény, které vám odhalí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od Vánoc do Tří králů. Uvidíte, jak kdysi vypadal vánoční trh, jak probíhala příprava na svátky v lidové kuchyni i samotný Štědrý den s věštbami, pověrami i štědrovečerním koledováním.

Skanzen Přerov nad LabemVánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí doplňují staré i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Na víkendy po dobu výstavy je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Atmosféru staročeských Vánoc můžete nasávat až do 29. prosince od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 24. 12. a 25. 12. 2024 však bude skanzen uzavřen. Od 26. do 30. 12. 2024 bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné do skanzenu stojí 120 korun pro dospělého a 60 korun pro děti, studenty a seniory.
 

Vánoční dům v Karlových Varech – místo, kde cinkot rolniček nikdy neutichá

Vánoční dům na zámečku v městské části Karlových Varů – Doubí je jednou z mnoha zvláštností tohoto lázeňského města. Je prvním a jedním z mála místem v zemi, kde radost z Vánoc nikdy nekončí. V jeho útrobách najdete celoročně nepřeberné množství zářivých vánočních dekorací. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Zajít sem můžete pro inspiraci i za nákupy denně od 10 do 20 hodin. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Najdete tady hlavně ukázky ruční tradiční výzdoby, jako jsou klasické ozdoby na stromečky, adventní věnce, stuhy, svícny, andílky a postavičky z betlémů. Děti potěší rozesmátí sněhuláci v kulichu a svítící ozdobené stromy. Vstupné stojí pro dospělé 200 Kč.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice vystavuje každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit zdarma do 23. prosince. Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje.
 

Užijte si vánoční zvyky ve valašském skanzenu

Živý betlémAdventní čas nadešel také ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm – Valašském muzeu v přírodě, které patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Chcete-li poznat Valašsko takové, jaké bylo před 100 a více lety, nasměrujte své kroky právě do Rožnova na východě Moravy. V sobotu a neděli 14. a 15. prosince se můžete vypravit na vánoční jarmark do Dřevěného městečka a za adventními zvyky do Valašské dědiny. Například v kuchyni fojtství uvidíte draní peří a vaření štědračky. Otevřeno je od 9:00 do 16:00 hodin.

živý betlémNa lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu můžete těšit v sobotu a neděli 21. a 22. prosince 2024 od 17:00 hodin. Kromě lidských herců se na pódiu objeví také živí koně, oslík a ovečky. Oblíbená hra vychází z tradice tzv. vánočních pastýřských her, které se hrály a hrají po obou stranách státní hranice. V programu se představí tanečníci, zpěváci a muzikanti ze souborů Javořina, Radhošť a Soláň, Dechová hudba Horňané a družina Tří králů na koních z Jezdeckého klubu Valašsko. Po oba dny bude areál Dřevěného městečka otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Současně budou přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Na Štěpána 26. prosince rozezní kostel sv. AnnyŠtěpánská koleda“ od 13:00 a 15:00 hodin.
 

Vánoce v Betlémské kapli v srdci Prahy

Vskleněný betlémánoční výstava v prostorách Betlémské kaple patří k pražskému adventu stejně jako dárky k Vánocům. Tématem letošní výstavy jsou Vánoce mnoha vůní. I když se letos výstava věnuje převážně vánočním vůním, uvidíte zde od 29. listopadu 2024 do 2. ledna 2025 i zvykoslovné předměty i z ostatních materiálů – papír, těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno, dřevo a další přírodniny. I tentokrát bude na výstavě pódium, které bude sloužit dětským souborům k předvádění vánočních her a zpěvu koled. A na jaké vůně se můžete těšit? Například na kadidlo a myrhu, františky, živé vánoční stromky, svící a svíček, koření a cukroví, bylinek a spousty dalších vůní, které jsme zvyklí na Vánoce cítit. Základní vstupné na výstavu je 120 korun, děti zaplatí 60 Kč.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

20. 12.21. 12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Víkend před Štědrým dnem, 20. – 21. 12. 2025, se můžete podívat na živý betlém v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5. 12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou. Expozice ožijí předvánoční atmosférou, zpěvem koled a vůní mikulášského pečiva, perníčků a čaje z devatera kvítí. Volný vstup pro děti do 15 let.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura