ÚvodAktualityPodzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku
Příroda

Podzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku

  • 13. října 2024
Nechce se vám sedět doma a toužíte se alespoň chvilku nadechnout na čerstvém vzduchu? Zámecké parky jsou ideálním místem na procházku, kam se vyplatí vydat v jakémkoliv ročním období. Užijte si při procházce po zámeckých stezkách šelest listí, pestré barvy, zvuky přírody, zvěře i ptáků a proměny ročních období. Využijte naše tipy na podzimní výlety a procházky v nejkrásnějších zámeckých parcích, které mají stále otevřeno a lákají na pěknou procházku v barvách podzimu i s vůní čerstvě spadaného listí.

Do krajinářského parku na zámku Veltrusy

park veltrusyVeltruský zámek se nachází uprostřed rozsáhlého krajinářského parku s dančí oborou, řadou romantických pavilonů a mostků přes Mlýnský potok. Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

veltrusyZámecký park je nadále všem zájemcům otevřen od úsvitu do soumraku. Celý veltruský park je domácím prostředím volně žijící srnčí zvěře a dále pak domovem zajíců a bažantů. Zvěř se vyskytuje v celém parku a dotváří jeho romantiku. Správa zámku udržuje vyšší počty této zvěře, proto tichý a pozorný návštěvník může pozorovat v ranních a podvečerních hodinách srnčí zvěř vycházející na pastvu. Zajíce a bažanty je možno v parku potkat po celý den.
 

Za daňky do parku v Blatné

Park v BlatnéNa krásnou procházku a zároveň i za zvířátky se můžete vypravit do zámeckého parku v Blatné, jednoho z nejpůvabnějších míst v regionu. Otevřený je i nyní v době koronavirové a navštívit jej lze denně od 6:00 do 18:00 hodin. Zajímavostí je i to, že lidé z řad veřejnosti park navštěvovali už za dob Ferdinanda Hildprandta. Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou a jsou velmi krotcí, stejně jako hejno pávů. Ozdobou parku je mnoho letitých dubů.
 

Procházka Oborou Hukvaldy

obora hukvaldyJedním z krásných míst, které lákají k delší procházce je Obora Hukvaldy, která zůstává otevřena i v těchto nelehkých časech. Jedinečná přírodní památka se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. První zmínky o obornictví na Hukvaldech sahají až k roku 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy (nyní uzavřen) ohradit kus lesa. Dodnes jsou v oboře k zahlédnutí všechny druhy zvěře, které si zde našly trvalý domov. Ve druhé polovině 70. let 20. století se vyjmenovávaly kromě daňka i zajíci, veverky, kuny skalní a kuny lesní, tu a tam i tchoř, lasičky kolčavy a hranostaj. V norách ve svazích hor lišky a jezevci a v korunách stromů dravci - káně lesní, krahujec, ostříž i jestřáb. Z ostatních ptáků tu žijí kavky, krkavci, divocí holubi (doupňáci), hrdličky a dudci, dále datel, žluna zelená a strakapoud, sojky, kukačky, bažanti a v rozvalinách hradu sovy a přechodně i výr.
 

Křížem krážem po parku na Konopišti

park konopištěZámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Park na ploše 340 hektarů nechal vytvořit Arcivévoda František d’Este. Mimo domácích dřevin zde byly vysazeny i různé exotické druhy. Stovky dělníků pracovaly na parku od roku 1888 celých 15 let. Na přípravě se podíleli i vídeňský zahradní architekt Mössmer a vrchní zahradník z pražské Stromovky Karel Rozínek. Součástí parku jsou i mnohé stavby, ať již hospodářského nebo dekorativního charakteru.

park konopištěPřírodní zalesněnou částí zámeckého parku prochází "Lesní stezka Ferdinanda d’Este", který zde vytvořil rozsáhlý lovecký revír. Přes panství nevedly veřejné cesty, ale existovala možnost zakoupení vstupenky povolující nedělní vstup do konopišťských sadů. Od 15. 6. 1914 nechal František Ferdinand zahrady zpřístupnit veřejnosti. Poslední volný čas v Čechách strávil na lovu holubů 18. 6. 1914 a pak odjel s manželkou Žofií do Sarajeva, kde byli oba 28. 6. 1914 zastřeleni atentátníkem Gavrilem Principem. Na Lesní stezku se dostanete nejlépe z rozcestí U Neptuna. Po okruhu vás provede značka se siluetou bažanta. Stezka končí u vstupní brány zámeckého parku ve směru od Benešova, odkud je možné vrátit se hlavní pormenádní cestou zpět k zámku. Park je volně přístupný.
 

Krajinářským parkem v Lednici

park ledniceTaké zahrady a krajinářský park u zámku Lednice jsou volně přístupné, ovšem platí sem přísný zákaz jízdy na kole. Lednický park je poprvé zmíněn v dobových listinách z poloviny 16. století. Od 30. let 17. stol. byl postupně přeměňován na velkorysý barokní park. Nedílnou součástí jsou (nyní nepřístupné) stavby romantického charakteruminaret, vodárna, akvadukt, umělá jeskyně a řada dalších. Nalézá se zde také zámecký rybník s 15 ostrůvky. Park s bohatou sbírkou rostlin a dřevin je organicky propojen s okolní krajinou. Jedním z majitelů panství v nadcházejícím století byl Karel I., který nechal vybudovat vodárnu na zásobování fontán, vodotrysků, kaskád, kanálů, nádrží a vodních her.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámecký park v Blatné Památky

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti Příroda

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Dančí obora Veltrusy Příroda

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Další aktuality

Tipy na místa, kde rostou houby od jara do podzimu

Kdy je nejlepší počasí pro růst hub? Říká se, že něco roste "jak houby po dešti". Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (obvykle týden až 10 dnů po nich) a následném teplém počasí. Houbařská sezóna je v Česku nejvíce intenzivní v rozmezí července až září. Díky vydatným dešťům a teplému nikoliv horkému počasí začínají z jehličí vykukovat hřiby, klouzci, křemenáči, holubinky i masáci. Skvělá houbařská sezona je v posledních letech i se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. V sadech nebo na zahradách můžete najít už na jaře čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. Ale i později na podzim, v říjnu či listopadu, pokračuje sezóna růstu podzimních druhů hub. Rostou hřiby, čirůvky, penízovky a další. Pokud na víkend nemáte pevné plány, vezměte košík a zkuste štěstí v některém z voňavých lesů. Kam se na houby vypravit vám poradí portál Kudy z nudy.
17. červenec 2025 17:30
Příroda

Kam se vydat po Česku na výlet za přírodními unikáty?

Množství přírodních krás a nezapomenutelné scenérie s lákadly pro všechny věkové i zájmové skupiny – to je Česko. Máme tipy na výlety do přírody, na ideální místa pro všechny, kteří rádi objevují přírodní krásy, ať už pěšky nebo na kole.
17. červenec 2025 10:00
Příroda

Letní noční oblohu budou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2025, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2025, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již od poloviny července! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
16. červenec 2025 17:55
Příroda

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červenec 2025 10:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
16. červenec 2025 7:02
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
14. červenec 2025 10:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda