ÚvodAktualityV Třebíči oslaví židovský svátek Purim
Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

  • 22. března 2024
Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
O Purimu si v Třebíči v sobotu 23. března 2024 přijdou na své děti i jejich rodiče. Dospělé návštěvníky zaujme prohlídka Židovské čtvrti s průvodcem, která se koná u příležitosti Víkendu otevřených dvorků a domů. Prohlídka začíná v 10:00 a sraz zájemců je před TIC Zadní synagoga. Vstupné je za 100 Kč, snížené za polovic. Nezapomeňte si své místo na prohlídce rezervovat (tel.: 568 610 023). Dvorky bez průvodce bude možno navštívit v sobotu i neděli od 10:00 do 17:00 hodin.

Od 13:00 do 16:00 hodin jsou pro děti přichystány purimové dílničky a hry. Děti se seznámí s purimovým příběhem, zahrají si zábavní hry o drobné odměny a vyrobí si pěknou purimovou masku. Prohram se koná v domě Seligmanna Bauera a stojí 80 Kč. V 16:00 hodin přijde "nejdivočejší" část programu: příchozí se mohou těšit na bujaré čtení svitku Knihy Ester v Zadní synagoze a purimový průvod masek Židovskou čtvrtí. Takže nezapomeňte – karnevalový kostým, řehtačky a frkačky s sebou! Vstup na tuto část programu se neplatí.
 

Co je svátek Purim?

PurimSvátek Purim oslavuje záchranu Židů v Perské říši. Židé v tu dobu vzpomínají na vysvobození perských Židů z intrik zlého vezíra Hamana, který je chtěl 13. měsíce adaru 3405 (tj. podle tradice 355 př. n. l.) bezpodmínečně a absolutně vyhubit. Pohyblivý svátek letos připadá na dobu od sobotního večera 23. března do nedělního večera 24. března. Název Purim připomíná metání losů, kterým chtěl Haman určit vhodný den zamýšleného masakru. O tomto svátku se předčítá Kniha Ester, pořádají se karnevaly a jí se speciální pečivo nazývané Hamanovy uši.
Třebíčský židovský hřbitov Památky

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Třebíče a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vydejte se okolo řeky Jihlavy do židovské čtvrti, zkuste zachytit baziliku sv. Prokopa, objevte Gnómon v Tyršových sadech anebo větrný mlýn v Borovině.

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

Rádi navštěvujete židovské hřbitovy a synagogy, touláte se malebnými uličkami židovských čtvrtí a zajímáte se o historii Židů v českých zemích? Rádi byste také zjistili, jak se slaví židovské svátky, jak vypadá každodenní život a tradice židovských obcí? S portálem Kudy z nudy můžete odhalit leccos z toho, co možná o judaismu, životě židovských komunit a jejich zvyklostech nevíte, a zároveň si připomenout 16. červen a Evropský den židovské kultury.

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči Památky

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Židovský městský dům v Třebíči Památky

Židovský městský dům v Třebíči

Dům nazývaný také jako Dům Johela Begla je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dům je situován v nejstarší, západní části čtvrti.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku Památky

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči Památky

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť Třebíč a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Židovská čtvrť Třebíč a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsány od roku 2003. Hned po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně na Seznam zapsány.

#světovéČesko a Třebíč: židovské památky, muzea a bazilika sv. Prokopa

#světovéČesko a Třebíč: židovské památky, muzea a bazilika sv. Prokopa

Jestli existuje skutečně jedinečné místo, jmenuje se Třebíč. Půvabné město na Vysočině se může pochlubit celou řadou kuriozit a také památkami UNESCO. Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví byla v roce 2003 zapsaná jako unikátní příklad blízkého soužití křesťanské a židovské komunity v jednom městě židovská čtvrť Zámostí společně s židovským hřbitovem a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč Kultura

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči Kultura

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, ale hlavně byl zachránce nejméně 900 chlapců, kteří byli za druhé světové války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald.

Další aktuality

V Náměšti nad Oslavou začínají Folkové prázdniny

Osmatřicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, který proběhne od 27. července do 3. srpna 2024, zahájí v premiéře jazzový skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík a jeho desetičlenný soubor Polka-boys s projektem nazvaným Polkatime, který vrací do polky taneční odvázanost a humor. Následující festivalové večery pak nabídnou na třech hudebních scénách pečlivě vybraný program z celého světa. Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.
26. červenec 2024 6:00
Kultura, Kraj Vysočina

Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO láká na letní pohodu

Městem šťastných lásek nazval Telč ve stejnojmenném románu spisovatel František Kožík – a městem šťastných lásek se může stát i pro vás. Máte rádi pohádky a památky UNESCO? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na výlet do Telče.
25. červenec 2024 12:45
Památky, Kraj Vysočina

SázavaFest se v roce 2024 nekoná, Světlou nad Sázavou však stojí navštívit i tak

Zámecký lesopark ve Světlé nad Sázavou 22. ročník populárního festivalu Sázavafest letos nerozezní. Organizátoři čelili nárůstu cen a rozhodli se, že v roce 2024 festival nebudou pořádat. Sami doufají, že letošní pauza jim dodá sil do dalších ročníků. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na historii oblíbeného letního festivalu i na to, co ve Světlé nad Sázavou stojí za vidění.
23. červenec 2024 14:30
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života

V pátek 26. července 2024 bude na telčském zámeckém nádvoří slavnostně odstartován další ročník Prázdnin v Telči, nejdelšího hudebního festivalu v České republice, který potrvá až do 11. srpna 2024. V kulisách pohádkové renesanční Telče vystoupí během sedmnácti dnů na pěti scénách stovka špičkových hudebníků a představí se desítky divadelních uskupení.
23. červenec 2024 7:36
Kultura, Kraj Vysočina

Znáte hrady, kde se zazdívalo zaživa? Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny dramatické příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
23. červenec 2024 6:00
Památky, Kraj Vysočina

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina