Věstonická venuše bude v Londýně vystavena od 7. února v rámci expozice Umění doby ledové: Zrození moderní mysli. Mezi dalšími exponáty zaujímá soška z pálené hlíny prestižní místo, protože je nejstarším uměleckým předmětem z období pravěké keramiky na světě. Celkem si však Britové vyžádali 24 cenných předmětů z období paleolitu.
Exponáty chrání v zahraničí zvláštní imunita, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu. Naposledy Věstonická venuše opustila zemi před pěti lety, kdy byla vystavena ve Vídni.
Věstonická venuše vysoká 11,5 cm. zvýrazňuje typicky ženské tvary, proto je považována za symbol plodnosti. Pochází z období mladého paleolitu a vznikla mezi lety 29 000 až 25 000 př. n. l. Podle odborníků je stará až 29 tisíc let.
Archeologická expozice v Dolních Věstonicích podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Dozvíte se tu zajímavosti o životě pravěkého člověka, uvidíte zde kostěné i kamenné předměty, umělecky zpracované výrobky a plastiky nebo rekonstrukci paleolitického obydlí či hrobu tří mladých jedinců.