ÚvodAktualityVěstonická venuše je k vidění v Dietrichsteinském paláci v Brně
Zdroj foto: Národní muzeum
Kultura

Věstonická venuše je k vidění v Dietrichsteinském paláci v Brně

  • 19. června 2025
Nejstarší keramická soška na světě, VIP dáma našich dějin s odhadovaným stářím 27–29 tisíc let, byla v červenci 1925 nalezena týmem profesora Karla Absolona na jižní Moravě v Dolních Věstonicích. A právě při příležitosti 100. výročí nalezení Věstonické venuše nastává jedinečná možnost spatřit na vlastní oči originál slavné pravěké sošky, a to dokonce ze všech stran! K vidění je od 20. června do 28. září 2025 v brněnském Dietrichsteinském paláci.
venušeSoška Věstonická venuše, která spatřila poprvé světlo světa před 29 000 lety, opustila na tři měsíce bezpečí depozitáře a její kurátor ji umístil do speciální vitríny v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Výstava s názvem Venuše 100 se pořádá ke 100. výročí nalezení slavné sošky.

Věstonická venuše bude navíc ve vitríně stát – poprvé v historii tak budou mít návštěvníci z řad veřejnosti možnost, prozkoumat ikonickou ženskou sošku ze všech stran. Dosud ji totiž všechna muzea vystavovala v krabičce a tak byla viditelná jen zpředu. Zájemci tak dostanou příležitost prostudovat i zadní část kypré pravěké krasavice. Venuše nasvícená ze všech stran se ve vitríně pomalu otáčí a lze si tak dobře prohlédnout i její pozadí. Stojánek z rhodiovaného kovu, v němž je umístěná, má držáčky rozmístěné tak, aby soška držela bezpečně, ale aby zároveň upevnění nebránilo ve výhledu na ni.

Důležitou součástí výstavy jsou i panely, které legendární nález do období lovců mamutů přibližují návštěvníkům pomocí velmi zajímavých informací. Dozví se o historii objevu i nejnovějších výsledcích zkoumání venuše pomocí mikro-CT. Nechybí ani audiovizuální prezentace, interaktivní prvky pro děti, stejně jako možnost prozkoumat tvar venuše dotykem s využitím kvalitní kopie získané z mikro-CT snímkování.


Kdy je možné Věstonickou venuši navštívit?

venuše zezaduDo místnosti s venuší, kde jsou umístěny i panely mapující její historii a výsledky jejího zkoumání, budou vstupovat lidé ve skupinkách po 25. V pátek 20. 6. bude výstava otevřená od 9:00 mimořádně až do 22:00, Moravské zemské muzeum také v den otevření výstavy pro veřejnost uspořádá slavnostní večer na nedalekém Biskupském dvoře spojený s předpremiérou filmu České televize věnovaného stému výročí nalezení sošky. V běžných otvíracích hodinách pak bude výstava Venuše 100 přístupná až do konce září.

Do Dietrichsteinského paláce můžete přijít vždy od středy do pátku od 9:00 do 17:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 17:00 hodin a v neděli od 13:00 do 17:00 hodin. Plné vstupné činí do Moravského zemského muzeua 70 Kč a snížené 50 Kč.


Věstonická venuše se našla 13. července 1925

archeostezka dolní věstoniceVěstonická venuše vysoká 11,5 cm zvýrazňuje typicky ženské tvary, proto je považována za symbol plodnosti. Pochází z období mladého paleolitu a vznikla mezi lety 29 000 až 25 000 př. n. l. Podle odborníků je stará až 29 tisíc let. Jde o nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě, nalezl ji Karel Absolon dne 13. července 1925 v Dolních Věstonicích. Figurka je rozlomená na dvě části, bez chodidel, na temeni jsou viditelné 4 široké mělké vpichy a nad levou hýždí otisk dětského prstu. Věstonická venuše byla nalezena v centrálním ohništi v horní části archeologického naleziště v Dolních Věstonicích. Tato národní kulturní památka České republiky je uložena ve sbírce Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea pod evidenčním číslem DV 30000.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

Výročí objevu Věstonické venuše – doprovodný program  pro rodiny s dětmi

13. 7.
Výročí objevu Věstonické venuše – doprovodný program pro rodiny s dětmi

Moravské zemské muzeum připravilo na neděli 13. července 2025 celodenní bohatý program v souvislosti stého výročí objevu Věstonické venuše nejen pro rodiny s dětmi, ale pro celou širokou veřejnost.

Věstonická věnuše v Brně – mimořádná výstava ke 100. výročí jejího objevení

20. 6.28. 9.
Věstonická věnuše v Brně – mimořádná výstava ke 100. výročí jejího objevení

V roce 2025 uběhne 100 let od nálezu Věstonické venuše, kterou objevil tým českého archeologa Karla Absolona nedaleko jihomoravské obce Dolní Věstonice. Venuši drží Moravské zemské muzeum, které ji v roce 2025 mimořádně vystaví.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj