ÚvodAktualityMilujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!
Příroda

Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!

  • 9. června 2023
Druhý červnový víkend přináší pár ojedinělých akcí. Patří k nim i Víkend otevřených zahrad, který se zrodil v Anglii a postupně se rozšířil do celé Evropy. U nás se koná 10. až 11. června 2023, a pro zájemce se otevřou jak známé zahrady a parky, tak také skvosty ukryté v soukromých rukách, kam se jindy nelze podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do kvetoucích zákoutí do měst i na venkov, poznávat nová místa a ta známá si prohlédnout trochu jinýma očima.
zahradaSvátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se tento svátek milovníků zahrad konal poprvé v roce 2010, kdy se pod záštitou Národního památkového ústavu otevřely tři zahrady. Jejich počet každým rokem vzrůstal a letos je do akce zapojeno na 200 veřejných i soukromých zahrad a parků. 

Víkend otevřených zahrad proto často nabízí „něco navíc“ – komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení, výstavy a programy pro děti. A vstupné? Někde zadarmo, jinde podle ceníku, to záleží výhradně na majitelích zahrad. Myšlenkou projektu je zpřístupnění zahrad v tom spočívá "otevřenost", ale neznamená to, že vstup do všech zahrad je automaticky zdarma. Letos se brány všemožných zahrad odemknou v sobotu a v neděli 10. a 11. června 2023.
 

Poprvé nebo podvanácté?

zahradaPodobně jako každý rok roste počet otevřených zahrad, stoupá i množství těch, které prožijí svou premiéru. Například letos se poprvé přihlásila Léčebná zahrada sv. Josefa – část nemocniční / klášterní zahrady u Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Zahrada byla obnovena v roce 2022 a jsou zde vysázené především okrasné rostliny a rostliny vhodných k řezu k výzdobě kostela; dále okrasné trvalkové, takzvané mariánské záhony – z rostlin, které mají symboliku a spojitost s Pannou Marií (růže, lilie, kopretiny, rozrazil, orlíčky, srdcovky, levandule, šalvěj, kosatce, zvonky, sněženky, snědek a jiné byliny). Tyto mariánské záhony jsou doplněny o stinné rostliny a rostliny doplňující celosezónní kvetení (pivoňky, astry, mavuň, artyčoky, hortenzie, aj.). Prostor je doplněn čtyřmi vodními prvky pro možný kontakt pacientů s vodou.

Dalšími nováčky jsou letos například: zahrada Kláštera Nejsvětější Trojice Řádu bosých karmelitánů ve Slaném, zahrada Arosa v obci Růžová, Herbarium Šejby, Emin zámek, Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově nebo zámek Nová Horka.

víkend otevřených zahradNaopak mezi matadory, kteří mají během této akce pravidelně otevřenodeset a více let je například zámek Raduň, arboretum Nový dvůr, Podzámecká zahrada v Kroměříži, přírodovědné muzeum Semenec, klášterní barokní zahrada Velehrad, Akademická zahrada Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici, Kveteto – květinová farma v Leštině, klášter Sázava, Toulcův dvůr, Památník obětem zla (Meditační zahrada) v Plzni, zámek Blovice, arboretum Sofronka, zámek Valeč, zámek Krásný Dvůr, zámek Velké Březno, Bečovská botanická zahrada, přírodní zahrada Rynárec nebo ukázková přírodní zahrada Chrástov.
 

Klášterní nebo bylinková?

zahrada KačinaPlánování výletu vám usnadní internetové stránky; jednotlivé zahrady si na nich můžete vybírat třeba podle krajů anebo podle zaměření. Například letos se zúčastní přibližně padesát přírodních zahrad (např. Hildegardy, Bělecký mlýn, Lipka) a zhruba deset zahrad farních či klášterních. K nim se řadí například klášterní barokní zahrada na Velehradě, klášterní zahrada ve Vrchlabí anebo bylinková a ovocná zahrada v Hospitalu Kuks.

Pozadu nezůstávají ani historické zahrady a parky (Luftova, zámecká u Kynžvartu, park na Kačině, na zámku Raduň, Manětíně anebo u vily Stiassni) nebo botanické zahrady a arboreta, jako je Bečovská, Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze, Skalkové miniarboretum Velký Grunov, Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a další.
Víkend otevřených zahrad 2025

7. 6.8. 6.
Víkend otevřených zahrad 2025

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda