ÚvodAktualityVítězem ankety Evropský strom roku je polský dub Srdce zahrady. Česká hruška skončila pátá
Polský dub Srdce zahrady
Příroda

Vítězem ankety Evropský strom roku je polský dub Srdce zahrady. Česká hruška skončila pátá

  • 21. března 2024
Polský buk Srdce zahrady z regionu Niemcza ovládl soutěž Evropský strom roku. Polsko tak potvrdilo roli favorita a čestný titul získalo již třetí rok v řadě. Na druhém místě se umístil další buk: Plačící buk z Bayeux z francouzské Normandie. Třetí místo patří Tisíciletému olivovníku z Luras z italské Sardinie. Česká Hruška v širém poli v napínavém únorovém zápase obsadila nakonec páté místo s podporou přes 10 tisíc hlasů. Hned po Velikonocích se otevře nominace pro český Strom roku 2024.
Polský dub Srdce zahradyCelkově vysbírala patnáctka soutěžních stromů letos od svých podporovatelů 174 112 platných hlasů. Přestože podle prvních předběžných výsledků vedl francouzský buk, ve finále jej předstihl buk polský. Třetí místo obsadil starobylý olivovník z Itálie, který těsně porazil kuriózně tvarovanou kamélii obecnou z Portugalska.
 
Vítězné Srdce zahrady roste uprostřed parku patřící k botanické zahradě univerzity ve Vratislavi. Majestátní vzhled stromu zaujme neobvykle tvarovaným a silným kmenem, široce rozložitými větvemi a fialově zbarvenými listy. Je živoucím důkazem historického rozmachu starého parku a dominuje nad arboretem, které strom obklopuje.
 
Hruška v širém poliČeské zástupkyni, hrušce z Mrákotína, se medailové pozice nakonec obsadit nepodařilo, ale i tak si vedla skvěle. Podařilo se jí totiž dostat až na 5. pozici. Obyvatelé Mrákotína, kteří hrušeň do ankety přihlásili, oslovili řadu institucí a spolků, o podporu požádali rádia, divadla, mikroregiony i místní akční skupiny, Senát, tiskoviny a mnoho dalších. Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. Celkově to byla rozhodně napínavá cesta! S napětím pak sledovali průběh hlasování a emotivně prožívali každou desítku přibývajících hlasů. Nominace pro český Strom roku 2024 se otevřou hned po Velikonocích v úterý 2. dubna 2024.
Strom roku 2025

2. 5.22. 10.
Strom roku 2025

Populární anketa Strom roku je opět tu. Své nominace budete moc posílat od jara 2025.

Jediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý

Jediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý

Iniciativa Sázíme budoucnost rozvíjí už od roku 2019 unikátní databázi stromů vysazených do české krajiny a měst. Nový strom může na web sazimebudoucnost.cz registrovat každý. Přispěje tak k rozšíření cenné databáze a aktivně podpoří udržitelnou budoucnost.

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.

Mrákotínská hruška v širém poli Příroda

Mrákotínská hruška v širém poli

„Stojí hruška v širém poli, vršek se jí zelená,“ zpívá známá kapela Čechomor. Lze si pod tím představit hrušni obecnou z Mrákotína u Skutče, která se zkřivená větrem a stářím v poli tyčí už 110 let.

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Netušíte kam na výlet? Vyrazte do přírody, za stromy, které v minulosti vyhrály titul Strom roku. Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody. Před více než 20 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Nositelem titulu Strom roku České republiky 2024 je Lukavický dub.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda