ÚvodAktualityVydejte se za jeleny a rysem na Kvildu, vlky najdete u Srní
Příroda

Vydejte se za jeleny a rysem na Kvildu, vlky najdete u Srní

  • 27. prosince 2024
Patříte k milovníkům šumavské přírody a rádi byste zblízka poznali její obyvatele? Tak se vydejte na Kvildu, kde naleznete Návštěvnické centrum a naučnou stezku věnovanou jelenu evropskému. Stezka prochází jelením výběhem, kde lze volně žijící jeleny pozorovat a své místo tu má také hendikepovaná rysí samice Kate, která žije ve výběhu jen o několik desítek metrů dále. Nedaleko obce Srní zase poznáte život vlků z visuté lávky.
JeleniPotkat skupinu divočáků nebo stádo jelenů není ani na Šumavě, kde těchto zvířat žijí stovky, nic snadného. Díky Návštěvnickému centru na Kvildě Správy Národního parku Šumava to však již není takový oříšek a setkat se zde s divokou zvěří můžete takřka tváří v tvář. Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. Ten prochází přímo devítihektarovým jelením výběhem. Čekání na plachou zvěř ale vyžaduje značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Návštěvnické centrum je otevřeno celý prosinec mimo termín 21. – 26. prosince 2024 a 31. prosince až 1. ledna 2025 (zavřené jsou i výběhy).
 

Přezimovací obrůrky již nejsou v provozu

srnkyZnámé byly také pozorovací obůrky pro přezimování jelení zvěře. V minulosti do některých vnikli bohužel i vlci a strhli několik kusů vysoké zvěře. Správa Národního parku Šumava proto ve dvou největších obůrkách zvýšila počet únikových míst. Důkladná "protivlčí" opatření realizovala Správa NP Šumava v obůrkách, kde se během minulých zim vlci objevili. Jelení zvěř se do obůrek začala stahovat během prosince. Komentovaná pozorování se již konat nebudou. Jeleni, laně, srnci a srnky tak budou mít více klidu. Za poznáním jelení zvěře se vydejte do výběhu na Kvildu, kde se v Návštěvnickému centru také dozvíte spoustu zajímavostí.
 

Tajný život šumavského rysa

RysKromě jelenů můžete na stezce pozorovat také tajný život rysa ostrovida. Spatřit rysa byl pro běžného návštěvníka národního parku donedávna naprostý zázrak. S výstavbou speciálního výběhu pro jednu z našich největších šelem se situace pro turisty zlepšila. Půlhektarový areál pro rysy, který se nachází jen několik desítek metrů od jelenů nabízí podobné podmínky jako šumavská divočina. Sledovat dění v něm můžete z vyvýšených pozorovatelen. V rysím areálu žije rysice Kate, původem z Německa. Samice se narodila už v zajetí, a tak je zvyklá na kontakt s lidmi. Žila zde v páru s rysem Davidem, ten však v roce 2022 pro vysoký věk uhynul. Návštěvnické centrum s naučným okruhem se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin. Otevírací doba výběhu je stejná jako u jelenů, otevřeno je zde bude od 28. do 31. prosince 2024 (8:30 až 16:00), ovšem na Silvestra je otveřeno pouze do 14:00. Na Nový rok 1. ledna 2025 bude zavřeno.
 

Vlci u Srní

Vlci v ziměV Národním parku Šumava se můžete vypravit i za vlky v Srní. Výběh s vlky se nachází nedaleko této šumavské vísky, v kopci, o rozloze cca 3 ha. Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Mimo výběh vede naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky. Vlky je možné navštívit celoročně, od prosince do března od 8:30 do 16:00 hodin. Ve dnech 28. až 30. 12. 2024 je návštěvnické centrum otevřeno od 8:30 do 16:00, 31. prosince do 14:00 a 1. ledna 2025 bude Návštěvnické centrum včetně výběhu uzavřeno. Od 2. ledna pak do konce března bude u vlků otevřeno denně od 8:30 do 16:00 hodin.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky Příroda

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj