ÚvodAktualityVydejte se za letadly a historií letectví
Památky

Vydejte se za letadly a historií letectví

Viděli jste někdy letadla, která stála na samém počátku historie letectví? Jestliže vás aviatika baví, udělejte si výlet místa, kde poznáte kořeny dnešního letectví. Na některých místech si můžete rovnou i vyzkoušet jaké to je vznést se do oblak či pilotovat velké dopravní letadlo.
Letecké muzeum v Kunovicích Kultura

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích Kultura

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích bylo založené roku 2004. V muzeu je několik desítek leteckých přístrojů a leteckých modelů. Od sezony 2013 je nově otevřena expozice civilní obrany.

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti Zážitky

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel. Máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno Kultura

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně Památky

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu můžete navštívit celoročně formou komentované prohlídky.

Letecké muzeum Korea – Merkur v Bezděkově u Žatce Památky

Letecké muzeum Korea – Merkur v Bezděkově u Žatce

V Bezděkově u Žatce, zhruba kilometr východně od 41. mechanizovaného praporu, bylo v roce 2020 slavnostně otevřeno netradiční letecké muzeum s názvem “Korea – Merkur”. K vidění je zde i stíhací letoun MiG-21.

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově Kultura

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. K této příležitosti bylo otevřeno i muzeum. Sbírka je soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.

Simulátorové centrum Flyboys v Klášterci nad Ohří Letní sporty

Simulátorové centrum Flyboys v Klášterci nad Ohří

Chtěli by jste se stát piloty Boeingu 737? Jedinečný simulátor boeingu 737-800 NG je 1:1 reálnému cokpitu boeingu. Rozmístění přístrojů je taktéž 1:1. Díky promítání scenérii na kruhové plátno třemi videoprojektory, na vás celý let bude působit až neuvěřitelně reálně.

Letecký simulátor My Airlines Zážitky

Letecký simulátor My Airlines

S instruktory z řad profesionálních pilotů si vyzkoušíte řízení velkého dopravního letounu a vychutnáte si adrenalinový zážitek v oblacích. Budete si skutečně připadat jako v reálné kabině letounu.

Air park Zruč u Plzně Kultura

Air park Zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si zevrubně prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku nedaleko Plzně.

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích Památky

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky Kultura

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Občerstvení letadlo u dálnice D10 Gurmánská turistika

Občerstvení letadlo u dálnice D10

Občerstvení Letadlo je odpočívadlo, které se nachází u Bakova nad Jizerou na dálnici D10, ve směru od Prahy na Liberec. Interiér letadla prošel náročnou rekonstrukcí a návštěvníci se mohou těšit na pokrmy uvařené přímo v místní kuchyni.

Letecké muzeum v Deštné Kultura

Letecké muzeum v Deštné

Navštivte expozici o letectví v Deštné a prohlédněte si několik unikátů. V objektu bývalého kina města Deštná vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci expozici Leteckého muzea. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi Kultura

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 v Kovářské Památky

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 v Kovářské

Muzeum věnované největšímu leteckému boji 2. světové války nad Českou republikou. Otevřeno o víkendech a ve středu po celý rok.

Muzeum chebského letiště Kultura

Muzeum chebského letiště

Návštěvníci mohou zhlédnout například část trupu letadla Hansa – Branderburg C1, repliku leteckého kulometu Spandau nebo profesionální modely letadel, která se v historii objevila na chebském letišti či kompletní uniformu důstojníka československého letectva z roku 1937.

Letecký simulátor Cessna v letecké škole Letov Praha Zážitky

Letecký simulátor Cessna v letecké škole Letov Praha

Let na pohyblivém leteckém trenažéru v Praze. Užijte si pocit z pilotování letadla SM2250 Cessna 182RII a zkuste si tak, jaké to je být skutečným pilotem.

Letecký simulátor Messerschmitt Bf 109 v Praze Zážitky

Letecký simulátor Messerschmitt Bf 109 v Praze

Splňte si sen a staňte se na chvíli vojenským pilotem z 2. světové války. Zažijete vzrušující letecké souboje s legendárním německým letounem Messerschmitt Bf 109. Simulátor, jako jeden z mála určených pro veřejnost na světě, naleznete na Praze 7 – Holešovicích.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky