ÚvodAktualityŠumava jako na dlani: výhled z Poledníku si užijete opět od května
Šumava, Kudy z nudy, Poledník
Příroda

Šumava jako na dlani: výhled z Poledníku si užijete opět od května

  • 30. dubna 2025
Šumavská vyhlídková věž Poledník, se pomalu otevírá všem milovníkům dalekých výhledů. Oblíbená vyhlídka v původně vojenském objeku bude přístupná každý květnový víkend a ve státní svátky od 10:00 do 16:00 hodin. Jako na dlani ze shora uvidíte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.
poledníkVyhlídková věž Poledník nabízí návštěvníkům nádherný výhled z nadmořské výšky 1 315 m,  přičemž samotná  rozhledna měří úctyhodných 37 metrů. Ve vstupní chodbě jsou prezentovány tři lesní vegetační stupně, kterými turisté prochází při výstupu na Poledník. Jako na dlani jsou vidět nejvyšší šumavské vrcholy, například Velký Javor (1456 m), Malý a Velký Roklan (1453 a 1389 m) nebo Boubín (1362 m), Ostrý, Pancíř, Plechý (1378 m) a často bývají vidět dokonce i Alpy.

Své jméno dostal Poledník patrně od prášilských dřevorubců, kteří tvrdili, že jakmile slunce vystoupí nad temeno této hory, je poledne a tedy čas k obědu. Výhodná poloha vrchu a jeho nadmořská výška z něj učinila nejvhodnějšího kandidáta na umístění vojenské stanice, jejímž úkolem bylo elektronicky střežit naše západní hranice. Až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy. Po roce 1990 byl armádou opuštěn, nevzhledné objekty byly zbořeny a zůstala jen věž, která byla přebudovaná na rozhlednu. A výhled na vrcholy prakticky celé Šumavy je opravdovým zážitkem.
 

Limit na vyhlídce je 10 osob

poledníkNa rozhlednu vede 227 schodů a dostanete se na ni po zaplacení vstupného. Z důvodu bezpečnosti návštěvníků může být uvnitř věže najednou max. 50 osob, na vyhlídce pak max. 10 osob. Počet návštěvníků se řídí průchodem turnikety pomocí čipové karty, kterou vám půjčí obsluha u pokladny ke vstupence. Prvním turniketem vstoupíte do věže a můžete se poté pohybovat až do výše 9. patra. Druhý vás pustí se 30 minut kochat z ochozu vyhlídky. Na končící limit budete upozorněni stručným hlášením.

Každý den v květnu a červnu může vyhlídku navštívit až 140 osob, v červenci a srpnu až 160. Jedinečná vyhlídka je také z 9. patra budovy a do tohoto prostoru můžeme pozvat až 350 návštěvníků každý den. Zatímco od června do října je otevřeno denně, v květnu pouze o víkendech a o státních svátcích, výjimku mají v roce 2025 dny 1.,2.,8. a 9. května. Každý den v květnu a červnu může vyhlídku navštívit až 140 osob, v červenci a srpnu až 160 návštěvníků. Jedinečná vyhlídka je také z 9. patra budovy a do tohoto prostoru můžeme pozvat až 350 návštěvníků každý den.
 

Bývalá špionážní vojenská základna

poledníkNa konci 60. let 20. století vznikl na Poledníku areál, který sloužil armádě jako základna pro sledování leteckého a pozemního provozu v sousedním Německu a jako odposlechová stanice a rušička televizního i radiového signálu vysílačů umístěných za našimi hranicemi. Až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy.

Podle zkušeností z minulých let přichází nejvíce návštěvníků k Poledníku mezi 11. a 14. hodinou. Naplánujte si výlet tak, aby bylo případné čekání na prohlídku co nejpříjemnější. Projděte se po okolí, naplňte si plíce čistým šumavským vzduchem a mějte oči i uši nastražené. Vstupné na věž je 120 Kč, pro děti, studentym seniory a ZTP za polovic. Zvířecí kamarádi na vás však musejí počkat venku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.

Zážitková trasa na Poledníku Příroda

Zážitková trasa na Poledníku

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela novou zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Trasa v těsné blízkosti rozhledny Poledník v délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill, který se přehnal územím v roce 2007.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.

Další aktuality

Zámek Žinkovy je otevřen, uchvátí vás svou historií

Romantický zámek Žinkovy prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nový majitel Lázně Poděbrady ho otevřel pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídkový okruh, který jim ukáže historii budovy a to nejkrásnějších z různých stylů. Pokud zde chcete strávit svou dovolenou, či víkend, můžete se zde i ubytovat.
15. červenec 2025 11:27
Památky, Plzeňský kraj

Národní park Šumava letos vyhlásil Rok Návratů

V Národním parku Šumava probíhá v roce 2025 akce nazvaná "Rok návratů", která se zaměřuje na návrat rostlin a živočichů do jejich přirozeného prostředí. Součástí Roku návratů je setkávání se správci národního parku, kteří vám přiblíží osudy těch, kteří znovu našli svůj domov v tomto jedinečném místě, anebo výtvarná soutěž pro veřejnost "Znovu nalezený domov rostlin a živočichů Šumavy".
13. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 11. a 12. července 2025 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
10. červenec 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj