ÚvodAktualityXIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?
Kultura

XIII. Muzejní noc – co přinese šťastná třináctka?

  • 15. května 2017
Třináctky sice mají všelijakou pověst, ale XIII. ročník Festivalu muzejních nocí bude určitě šťastný. Třeba proto, že do úspěšné akce se letos přihlásil rekordní počet muzeí a galerií, knihoven, památek a divadel. Věřte nebo ne, ale od 19. května do 10. června se ve 178 otevírají brány a dveře 552 institucí.
Letošní Festival muzejních nocí vypukne v pátek 19. květnaLitoměřicích; a hned v pátek a v sobotu si užijete Litoměřickou muzejní noc. Oblastní muzeum zve na komentované prohlídky, historické dílny a ohňovou show, v Severočeské galerii výtvarného umění prožijete večer s atmosférou první republiky, vyhlídková věž Kalich láká na prohlídky spojené s kvízem a Knihovna K. H. Máchy na příběhy z Večerníčku. V sobotu se do programu zapojí i Dílna ručního papíru a v parku Václava Havla bude celé odpoledne nachystaný báječný program pro děti. Téměř měsíc trvající festival vyvrcholí XIV. ročníkem Pražské muzejní noci, která celý festival v sobotu 10. června uzavře. Ale červen je ještě daleko, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na to nejzajímavější, co vás čeká a nemine.
 

Muzejní noční premiéry 19. května

Nejbohatší program je nachystaný na pátek a sobotu 19. a 20. května. V pátek chystá Východočeské muzeum Pardubickou muzejní noc, na muzejní noc se můžete vypravit také do zdejšího železničního muzea. Páteční večer bude patřit také Muzejní noci v Jablonci nad Nisou, Kutnohorské muzejní noci a Muzejní noci v Pelhřimově, zajímavé programy nachystala na páteční večer a noc také řada muzeí v Mladé Boleslavi. Do Vrchlabí se můžete vypravit na Zemědělskou muzejní noc, věnovanou krkonošským hospodářům po roce 1945, Muzejní noc v Uherském Hradišti láká do Slováckého muzea a dalších míst. Na Muzejní noc s carem Mikulášem II. a fotografování v historickém fotoateliéru zve Masarykovo muzeum v Hodoníně, zatímco v nedalekém Kyjově se odehraje Muzejní noc ve stylu RETRO; ostatně expozice Vlastivědného muzea jsou už také poněkud retro a muzeum se s nimi stávající výstavou loučí. Na konci června se výstavní prostory až do konce roku 2018 uzavřou, abyste si je opět mohli prohlédnout v docela novém stylu. Na pátek i sobotu 19. a 20. května plánují Muzejní noc pod Ještědem muzea z Liberecka, zatímco muzea z Karlovarska naplánovala svou Muzejní noc na tento i další víkend. Od pátku až do neděle se bude slavit v Mikulově, Muzejní noc v barokním stylu si užijete v pátek večer.
 

Sobota 20. května: muzejní noci v Brně, Příbrami, Žacléři a Vodním domě

K Brněnské muzejní noci se v sobotu 20. května nepřipojí jen muzea a galerie, ale také řada méně obvyklých míst – například zábavný vědecký park Vida. Muzejní noc už od čtyř hodin odpoledne nabídne v okolí budovy stanoviště s experimenty a v 17 hodin vás čeká první uvedení science show Od blesku k hromu. Venkovní program bude zdarma, se slevou můžete navštívit i expozici v pavilonu, zahrát si hru s pokladem a zhlédnout 3D film Divoká Afrika. V tradičním duchu se ponese Muzejní noc na Špilberku, vylepšená přítomností Marie Terezie – víte, že tahle dáma letos slaví 300. výročí od narození?
 
Na Muzejní noc jsou v sobotu 20. května nachystáni také permoníci a zaměstnanci Hornického muzeaPříbrami. V areálu Ševčinského dolu vystoupí známá hudební skupina Ginevra a Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou s představením Hrátky s čertem na motivy hry příbramského rodáka Jana Drdy, na dole Vojtěch budou probíhat noční prohlídky tajuplného podzemí.
 
Muzejní noc oslaví v sobotu 20. května také Vodní dům u přehrady Švihov, známé spíše jako Želivka, a konečně při Muzejní noci v Žacléři se vydáte po stopách účastníků výletní plavby na sever v roce 1928, která skončila havárií lodi a její dramatickou záchranou daleko za polárním kruhem.
 

Další Muzejní noci v květnu a červnu

Kde se bude Muzejní noc slavit dál? V pátek 26. května se vydejte na Muzejní noc na Svaté Hoře nad Příbramí, ve stejném termínu se chystají také Táborská muzejní noc, Mělnická muzejní noc, Chrudimská muzejní noc, Brandýsko-boleslavská muzejní noc a Plzeňská muzejní noc. V západočeské metropoli se před vámi otevřou například brány Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí. Noční návštěvníky v sobotu přivítají také muzea v Hradci Králové, Teplicích, Jihlavě a Vsetíně, kdežto v neděli 27. května jste zváni na Muzejní noc a Den starokladrubského koně do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.
 
Další pátek 2. června bude Muzejní noc slavit třeba Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického v Třeboni či Třebechovické muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem, sobota 3. června přivede Muzejní noci do Litomyšle, do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše anebo do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
 
A konečně v pátek 9. června oslaví Muzejní noc Ústí nad Labem a společně s ním také Opava a Valašské Meziříčí, zatímco sobota bude dnem Pražské muzejní noci a Ostravské muzejní noci. Definitivní a poslední tečku za letošním festivalem pak udělá Muzejní noc v Čelákovicíchsobotu 24. června.
 
Kaple Tří králů na pardubickém zámku Památky

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic Památky

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě Památky

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích Památky

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského Kultura

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně Kultura

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Muzeum sídlí v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti 10 min od centra města. Můžete zde navštívit expozici věnovanou historii Kladna, tematicky různorodé krátkodobé výstavy a další akce, jako jsou přednášky nebo venkovní i vnitřní kulturní akce pro veřejnost.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov Zážitky

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Městské muzeum Žacléř Kultura

Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř se nachází na Rýchorském náměstí v památkově chráněné budově bývalého okresního soudu. Kromě stálé expozice, zaměřené na historii regionu, pořádá pravidelně tématické výstavy různého zaměření, workshopy, výtvarné dílny, Muzejní noc a další akce.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice Zážitky

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Jste skupinka lidí, která ráda cestuje a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existuje náš klasický okruh městem!

Další aktuality

Zajímá vás historie a budoucnost lomu ČSA? Vydejte se na virtuální Biosafari!

Skupina Sev.en Česká energie spolu s partnery připravuje na letošní léto novou virtuální prohlídku lomu ČSA – Biosafari, která nahrazuje oblíbené Uhelné safari. Biosafari si můžete od 12. července projít v aplikaci na chytrých telefonech i na webových stránkách. Představí vám všechny zajímavé a atraktivní aspekty industriálního prostředí povrchového hnědouhelného lomu, od historie těžby přes technické unikáty až po rekultivaci či přirozenou obnovu krajiny.
12. červenec 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku lákají od července 2025 opět na pěkný výlet

Oblíbené soutěsky nedaleko Hřenska na říčce Kamenici: Edmundova (Tichá) a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadla v Národním parku České Švýcarsko. Plavba na lodičkách byla přerušena v Edmundově soutěsce z bezpečnostních důvodů od rozsáhlého požáru v roce 2022. Na lodičky se dostane od poloviny července denně maximálně 50 lidí.
10. červenec 2025 19:23
Letní sporty, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 12. července 2025. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
9. červenec 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Ústeckém kraji

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 35°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Ústecký kraj na severozápadě Čech má příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a mnoha dalších míst.
26. červen 2025 15:00
Letní sporty, Ústecký kraj