Renesanční zámek v
Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony
výstavy, které různými způsoby zkoumají téma "
Humanity – Lidskost", které rezonuje napříč staletími i médii. Na čtyřech patrech zámecké galerie vás čekají hned tři výstavy:
Sbírka rodiny Stava, sestavená kurátorkou Claudií Rajlich, představuje tematické kapitoly na hlavní téma Humanity – Lidskost. Osm zastavení, osm různých pohledů na lidskou existenci.
Výběr děl z Galerie Konrad Fischer, přinášející mezinárodní kontext a dialog se současným uměním. Třetí výstavou je
Česká současná scéna, zastoupená napříč generacemi i žánry. Díla od téměř 60 umělců, vystavená v
sýpce,
interiéru zámku i jeho
parku, ukazují různé podoby lidské existence – od fyzické až po spirituální.

K vidění jsou jak díla zapůjčená z prestižní německé Galerie Konrad Fischer, tak i práce ze soukromé sbírky rodiny Stava, která zahrnuje klasickou modernu i současné české umění. Mezi vystavenými umělci nechybí
americký sochař Carl Andre, jeden ze zakladatelů minimalismu,
britský umělec Richard Long, který proměnil chůzi krajinou v umělecký akt a pracuje s přírodními materiály, či
Tony Cragg, jenž svými organickými formami a inovativním přístupem k materiálu zásadně ovlivnil podobu současného sochařství od 80. let.
Významným prostorem pro současnou tvorbu se stal zejména
Sochařský park v
zámecké zahradě. I letos do něj byla zařazena nová díla – sochy od umělců
Jana Kadlece,
Dany Bartoníčkové, Tonyho Cragga či
Carla Andreho, která doplní již umístěné sochy
Davida Černého,
Krištofa Kintery či
Jiřího Příhody. Dalším zastoupeným umělcem je
Ital Michelangelo Pistoletto, který byl letos nominován na
Nobelovu cenu za mír za své celoživotní úsilí využívat umění jako nástroj pro dosažení preventivního a trvalého míru.
Komentované prohlídky výstav 2025

Zúčastastnit se můžete komentovaných prohlídek, které představují zdejší díla podrobněji. V první části nahlédnete do
neveřejné zámecké
sbírky děl profesora
Vladimíra Preclíka – významného českého sochaře a spoluzakladatele samostatné Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Tento ucelený soubor představuje jedinečný průřez jeho bohatou a mnohovrstevnatou tvorbou. Ve druhé části vám průvodce představí letošní výstavy českých a mezinárodních umělců, soustředěné pod jednou střechou zámecké galerie i pod širým nebem v zámeckém parku. Přijďte zažít dialog současného umění v jedinečném prostředí bechyňského zámku!
Prohlídky se konají
29. června;
12., 20., 26. a 27. července;
2., 3., 9., 10, 16., 17., 23. a 30 srpna či
7., 13., 20. a 21. září 2025. Komentovaná prohlídka začíná vždy od 10:00 hodin a trvá asi 90 minut. Jednotná cena pro všechny zájemce je 250 Kč. Vstupné obsahuje:výklad k výstavám i vstup do expozic galerie a parku.
Zámek Bechyně a umění
Zámek Bechyně byl založen již ve
13. století, současnou podobu získal v době renesance pod vedením
Petra Voka z
Rožmberka. Po zestátnění sloužil jako ubytovna Akademie věd. V roce 1992 přešel v restituci do rukou
rodiny Stava, která od té doby zrealizovala rozsáhlou rekonstrukci. Dnes je zámek chráněnou kulturní památkou a jeho téměř 5000 m² výstavních ploch slouží jako galerie, kulturní centrum a místo pro umělecké rezidence.
Nicole Stava, která dnes vede program
zámku Bechyně, vystudovala kulturní a kreativní průmysly na King’s College London a působila více než deset let jako konzultantka v aukčním domě Christie’s. Zkušenosti z
mezinárodního trhu s uměním nyní zúročuje v Česku – v
Bechyni kurátorsky vede výstavní program a spravuje rodinné umělecké sbírky. Její vizí je otevřít
zámek nejen odborníkům, ale
i široké veřejnosti a vytvořit v regionu prostor, kde se setkává historie,
současnost i budoucnost kultury.
Co musíte vidět, poznat a zažít v Bechyni?
Mezi top místa v Bechyni patří Duhový most, přes který jezdí Elinka, nejstarší meziměstská elektrická dráha ve střední Evropě. Železniční trať z Tábora do Bechyně je dílem vynálezce Františka Křižíka a v roce 2023 oslavila sto dvacet let od zahájení provozu.
- Žádný turista, milovník dálek a fanoušek portálu Kudy z nudy by v Bechyni neměl vynechat prohlídku Muzea turistiky. Ve vůbec prvním muzeu svého druhu v České republice se dozvíte, jak se turistika vyvíjela u nás i v Evropě, co všechno za sebou má Klub českých turistů a o osudech významných osobností turistiky. Interaktivní elektronická mapa vám také představí více než 200 našich rozhleden.
Při prohlídce františkánského kláštera poznáte skutečný architektonický klenot středověku, nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb. Prohlídky si objednejte v TIC na náměstí.
- Nejhezčí výhled na náměstí nabízí věž kostela sv. Matěje. Na fotografiích v interiéru uvidíte, jak to vypadalo, když se v Bechyni rekonstruovalo náměstí, ve věži si také prohlédnete místnost, kde ještě před šedesáti lety žil zvoník.
- K nejtěžším jištěným skalním cestám v Česku patří via ferrata Bechyně-Zářečí. Dostanete se na ni od mostu v Zářečí po žluté značce směr Židova strouha.
- Také Židova strouha stojí za bližší prozkoumání: jak název napovídá, romantický kaňon sevřený mezi skalami dostal své jméno podle Židů, kteří se v nepřístupném terénu podle pověstí ukrývali po svém vypovězení z Čech.
Tradice bechyňské keramiky sahá až do 16. století, v roce 1884 vznikla odborná keramická škola. V Bechyni si dokonce prohlédnete Mezinárodní muzeum keramiky Alšovy jihočeské galerie. Ta ve městě sídlí už několik desetiletí, v roce 2021 se ale přestěhovala z bývalého zámeckého pivovaru do nových prostor na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Prohlédnete si českou i světovou moderní keramiku a porcelán anebo sbírku prací z mezinárodních keramických sympozií.
Cyklisté se pak mohou vypravit na kole do Černické obory. Vyjížďka krajinou, kterou si ke konci svého života zamiloval poslední Rožmberk Petr Vok, vede přímo do obory. Nejstarší stromy, které tu rostou, pamatují doby slavných Rožmberků.
- Naopak milovníci pěších výletů by neměli vynechat stezku Best of Europe, která prochází krásnou krajinou údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou.
- Nedaleko Bechyně můžete poznat pravé kouzlo jižních Čech a pohádkové vesnice Soběslavských Blat; vychutnejte si nejhezčí ukázky pravého selského baroka!
Objevte umělecké dědictví a sezónní výstavy v renesančním zámku Bechyně. Prozkoumejte unikátní díla současné umělecké scény do 30. září 2025.
Zámek Bechyně byl založen již ve 13. století.
Rodinnou firmu spravující zámek Bechyně vedou sestry Silvia a Nicole Stava.
Hlavním cílem rodiny Stava je proměnit zámek Bechyně v místo pro kulturu a současné umění.
Letos v létě můžete na zámku Bechyně navštívit tři výstavy, které budou otevřené až do 30. září 2025.
Hlavní tematické kapitoly výstav jsou zaměřeny na téma Humanity - Lidskost.
Mezi vystavenými umělci jsou Carl Andre, Richard Long a Tony Cragg.
Speciálním prostorem je Sochařský park, kde jsou umístěna nová i stávající díla různých umělců.
Vstupné na komentované prohlídky stojí 250 Kč a zahrnuje výklad k výstavám i vstup do expozic galerie a parku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.