ÚvodAktualityZamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?
Památky

Zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Poslechněte si audio verzi článku
Nejznámější červený zámek je bezesporu Červená Lhota, ale kromě ní existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Natřel Červenou Lhotu načerveno čert?

Červené zámky jako by přitahovaly tvůrce filmových pohádek – právě pohádky proslavily i renesanční Červenou Lhotu, zámek ojedinělý svým umístěním na skalnatém ostrově v jednom z mnoha jihočeských rybníků. Nejznámější z nich byla Zlatovláska z roku 1973, natáčely se tu i pohádky O zatoulané princezně, O štěstí a kráse anebo film Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.

Ačkoli památkáři tvrdí, že fasáda Červené Lhoty není původní a stavba byla kdysi bílá, červenou barvu získala také už hodně dávno, a to začátkem 17. století. V té době se také poprvé objevilo místní označení Červená Lhota. Podle pověsti to ale bylo úplně jinak a červenou barvu má na svědomí čert, který odnesl do pekla dceru zámeckého pána a nad jedno z oken na památku načmáral červený kříž. Nejrůznější majitelé zámku se po staletí pokoušeli zlé znamení zakrýt novým nátěrem fasád – ovšem neúspěšně, protože obrysy čertova monogramu jsou dodnes patrné; najít jej prý můžete u nejvyššího okna levého křídla. Jiná, možná krvelačnější verze pověsti uvádí, že barva měla zakrýt krvavou skvrnu na omítce, která vznikla po tragickém pádu jedné zámecké paní z okna.
 

Přebarvený zámek: Hrádek u Nechanic

Mezi českými šlechtickými sídly je Hrádek u Nechanic na Královéhradecku téměř novostavba: letní a lovecké sídlo ve stylu anglické romantické gotiky si nechali Harrachové postavit teprve v první polovině 19. století. Nábytek, obložení stěn, portály a jiné předměty sem nechali přivézt z celé Evropy, zbytek dotvořili naši řemeslníci z okolí. A protože za Harrachů míval zámeček červenou fasádu, před několika lety mu památkáři vrátili původní barvu. I tady se natáčelo; například pohádka Princ a Večernice anebo televizní inscenace a seriály jako Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Panství, Tmavomodrý svět či Andělská tvář.
 

Sychrov, zámek plný pohádek

Také fasádu zámku Sychrov zdobí červená barva, ovšem o jejím původu žádná pověst nevypráví. Sídlo šlechtického rodu Rohanů, postavené ve stylu romantické novogotiky, si také oblíbili filmoví tvůrci; točila se tu celá řada filmů, například pohádky Nesmrtelná teta a Nejkrásnější hádanka, film Radúz a Mahulena nebo seriál Dobrodružství kriminalistiky.

S dětmi sem můžete celé léto přijet na prohlídky s princeznou, k procházkám láká zámecký park. Seznamte se s jeho romantickými stavbami, od oranžerie a umělé zříceniny zvané Arturův hrad přes Rudolfovu vyhlídku až po vodárenskou věž, která je součástí promyšleného zámeckého vodovodního systému. Během letních dní můžete pozorovat na zámku také sokolníky anebo si poznačit v kalendáři termín Skotských her, které se konají pravidelně v polovině srpna.
 

Pět dalších červených zámků

Červená fasáda zdobí zámek v Dětenicích, oblíbený cíl rodin s dětmi v Českém ráji. Celý rok tu probíhají rytířské turnaje, strašidelné prohlídky i prohlídky s pohádkovým programem, navštívit můžete i středověkou krčmu a zámecký pivovar. Mimochodem, i ten má červenou barvu!

Mezi „červená sídla“ patří také zámek Dobříš s rozsáhlým anglickým parkem. Otevřeno je tu celý rok, jen letos bude zavřený Francouzský park z důvodu rekonstrukce.

K nejpůvabnějším slezským zámkům patří Hradec nad Moravicí. Má několik částí, horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a Červený zámek, který připomíná středověký romantický hrad. Vznikl během druhé poloviny 19. století a červenou barvu fasády mu propůjčuje režné zdivo.

Červenou v názvu a zčásti i na fasádě má půvabný zámek ve stylu saské renesance kousek od Klatov, nazvaný Červené Poříčí, zapomenuté venkovské šlechtické sídlo, které se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení.

Načervenalou barvu má také zámek Vrchotovy Janovice ve středních Čechách, v jehož interiérech si prohlédnete několik stálých expozic Národního muzeaPraze. Jedna z nich vám představí zámek jako elegantní sídlo baronky Sidonie Nádherné, která tu hostila literáty, výtvarníky, politiky a filozofy.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji Památky

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura Památky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámecký hotel Chateau Herálec Lázně a wellness

Zámecký hotel Chateau Herálec

Celý jménem se hotel jmenuje Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L'Occitane a nachází se v národní kulturní památce, v zámku Herálec, zhruba 12 kilometrů od Havlíčkova Brodu. Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku v Jirkově Památky

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku v Jirkově

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů Památky

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky