Vezmi si čepici, nebo nastydneš? Kdo z nás tuhle větu neslyšel? Čepici můžete libovolně vyměnit za bundy, kabát, ponožky, šálu nebo rukavice, ovšem pravdou zůstává, že chlad není hlavním viníkem. Zima sama o sobě našemu imunitnímu systému nijak neublíží.
Měli byste se ale pořádně obléct a pamatovat na výše uvedené doplňky? Rozhodně ano, pokud se necítíte dobře, budete venku delší dobu anebo vám hrozí omrzliny a podchlazení. O imunitu se ale v zimě bát nemusíte. O tu je potřeba pečovat jinak. A i když odborníci radí žít současným okamžikem a neplánovat, protože pak můžete spadnout do ještě větší nepohody, s
Kudy z nudy naopak plánovat musíte: třeba
cestování podle současných trendů. Pokud vám přináší radost, proč ne?
Jak posílit imunitní systém?
Důvod, proč je zima obdobím nachlazením a chřipek, je jinde. Trávíme víc času uvnitř, ve vyhřátých místnostech a společně s ostatními lidmi. To je skvělé místo pro šíření bacilů. Vyhnout se jim tím, že se zavřete doma a na několik měsíců se odříznete od společnosti, je nesmysl. Spíš se snažte posílit svůj imunitní systém a vytvořte si tak neviditelný, ale efektivní štít, který vám pomůže před nemocemi, bacily a rýmou.
Hodně a dobře spěte. Spánek není jen období odpočinku, je to čas, který vaše tělo potřebuje k regeneraci a odpočinku. Ideální je sedm až devět hodin spánku každou noc. Že to nejde? Stanovte si pravidla, kdy budete chodit spát. Zajistěte, aby byla vaše ložnice tmavá a tichá. Odstraňte z ložnice televizi (anebo ji alespoň před spaním nezapínejte) a vyzkoušejte si rituály, které pomáhají usnout ostatním. Bude to osvědčené počítání oveček nebo třeba bylinkový čaj s medem?
Jezte vyváženou stravu. Jídlo totiž hraje pro zdravý imunitní systém klíčovou roli. Zařaďte do jídelníčku nejenom to, co máte rádi, ale hlavně ovoce, zeleninu, bílkoviny a celozrnné výrobky. Imunitu podporují například citrusové plody, česnek, zázvor a špenát. Také můžete jednou nebo dvakrát týdně vynechat večeři a dopřát organismu poklidný noční detox.
Dopřejte si dostatek pohybu, ale nepřepínejte se. Cvičení stimuluje imunitní systém, který pak pracuje rychleji a účinněji, protože se vytváří více aktivních buněk. Lidé, kteří si každý den pohybem rozproudí krevní oběh, předcházejí mnoha nemocem. Pohyb a pravidelné cvičení navíc uvolňuje v těle hormony štěstí! Nepřehánějte to ale v posilovně, zimní ideál je přibližně 30 minut mírného cvičení denně. Může zahrnovat chůzi, jízdu na kole, plavání nebo jakoukoli jinou aktivitu, která zvyšuje srdeční frekvenci. Hýbejte se, ale s rozumem!
Užívejte si zimní slunce. Pro dobře fungující imunitní systém – a nejen pro něj – je nezbytný
dostatek vitamínu D. Příjmem potravy můžeme pokrýt jen asi 20 % naší potřeby, 80 % si pak tělo musí vytvořit samo vlivem slunečního světla. Takže jakmile je slunečný den, na nic nečekejte a šup ven!
Hlídejte si pitný režim. Voda je důležitá pro všechny tělesné funkce a dobrý pitný režim je pro efektivně fungující imunitní systém naprostý základ. V létě to není nic složitého, zato v zimě jsme často s pitnou kúrou na štíru. Během dne pijte hodně tekutin, ideálně asi osm sklenic vody, bylinných čajů nebo jiných nápojů, samozřejmě bez cukru i alkoholu. A pozor, ideální je pít co nejvíce ráno a později odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně. Pokud pijete alkohol, pijte pouze s mírou, případně se porozhlédněte po
pivech a vínech bez alkoholu. Zimní výzvou může být i
suchý únor, tedy měsíc abstinence.
Otužování je další jednoduchý a účinný způsob, jak podpořit imunitní systém. Teprve s ním začínáte? Zkuste to postupně, třeba pozvolným zaváděním ranní studené sprchy.
Rada nad zlato: naučte se zvládat stres
Další radou, jak posílit imunitní systém, je
zvládat stres a zařadit mezi každodenní činnosti různé techniky jeho snižování, jako je
meditace, jóga nebo hluboké dýchání. To se snadno řekne, ale hůře udělá: navzdory
předsevzetím, kdy si přejeme si
snížit stres v zaměstnání a
své pracovní vytížení, mít
víc času pro sebe a rodinu,
víc cestovat a
víc se věnovat svým koníčkům a
volnočasovým aktivitám.
Čísla a statistiky jsou ale nemilosrdné: podle
Všeobecné zdravotní pojišťovny se s nějakou duševní poruchou se v současnosti potýká zhruba 20 % Čechů, a co je nejsmutnější, narůstá počet dětských pacientů, u nichž nejvíce přibývá vývojových poruch učení, řeči a chování. Odborníci se již delší dobu přou, zda jsme svědky skutečného nárůstu psychopatologií nebo jde přírůstek postižených spíše na vrub
zlepšení diagnostických metod, které psychickou poruchu odhalí i tam, kde by staré vyšetřovací metody ukázaly výsledek „v normě“. Čím dál více expertů se však kloní k názoru, že v tom spíše má prsty
současná životní realita. Jak uvádí
psychiatr prof. Cyril Höschl, ředitel Národního ústavu duševního zdraví, život komplikují především události, které člověka přivedou do vlekle nevýhodného postavení, kladou na něj nadměrné nároky a vyvolávají vleklý stres, s nímž se nemůže vyrovnat.
Odpočinek už není slabost, ale součást zdravého života
Pokud se cítíte unavení nebo vyčerpaní, dopřejte si
odpočinek. Místo náročného tréninku může být prospěšné věnovat se
relaxačním aktivitám, jako je masáž nebo meditace.
Žijte dneškem a dělejte si malé i větší radosti. Dopřejte si zkrátka dostatek času na
regeneraci a rekreaci. Mimochodem, tohle slovo vyšlo z latinského
re-creare, tedy znovu vytvořit. Není tudíž o odpočinku, ale o
kreativním, tvořivém přístupu k životu.
Není od věci si uvědomit, že volný čas v dnešním slova smyslu až do 19. století neexistoval. Jenže během posledních let se z volného času stalo jen několik málo hodin odpočinku po práci a nabrání sil pro další práci, nikoliv smysluplná možnost seberealizace. Naučte se proto věnovat tomu důležitému a odpočinek zařaďte do svého života jako
čas, zaměřený na pohybové aktivity a zdravý životní styl.
Hlavní příčinou nemocí během zimy není chlad, ale skutečnost, že trávíme více času uvnitř ve vyhřátých prostorách společně s ostatními lidmi, což je skvělým místem pro šíření bacilů.
Ano, v zimě je důležité pečovat o imunitní systém, neb zima může představovat větší riziko pro šíření nemocí, zvláště když trávíme mnoho času ve vyhřátých a uzavřených prostorech.
Posílení imunitního systému můžeme podpořit dostatkem spánku, vyváženou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným cvičením, dostatečným pobytem na slunci pro vitamín D a správným pitným režimem.
V zimě často zapomínáme pít dostatek tekutin, což může negativně ovlivnit fungování celého imunitního systému a tělesných funkcí. Je důležité pít pravidelně, ideálně vodu nebo bylinné čaje.
Stres může mít negativní vliv na naši psychiku i fyzické zdraví, je proto důležité naučit se ho zvládat pomocí relaxačních technik jako meditace, jóga nebo hluboké dýchání.
Relaxační aktivity jako masáž nebo meditace pomáhají snižovat stres a umožňují tělu regenerovat, což je klíčové pro udržení dobrého fyzického a mentálního zdraví.
Kvalitně strávený volný čas umožňuje nejen regeneraci a odpočinek, ale také možnost věnovat se pohybovým aktivitám a seberealizaci, což vede ke zlepšení celkového zdravotního stavu a životního stylu.