ÚvodAktualityStrom roku míří do finále: hlasujte pro svého favorita!
Příroda

Strom roku míří do finále: hlasujte pro svého favorita!

  • 4. října 2024
Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky začalo koncem července a pokračuje až do půlnoci 6. října, kdy bude znám vítěz superfinále! Do závěrečného boje o vítězství postoupilo pět stromů s nejvyšším počtem hlasů – Lukavický dub, Památná lípa u Roštína, Lípy u Wohlmannova kříže, Strom lásky a Lípa svobody v Bousíně. Který z nich se nakonec stane Stromem roku 2024? To už je na vás! Ze všech zelených soutěžícíh si můžete vybírat na webu stromroku.cz. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a na první tři stromy čeká odborné ošetření od partnerů soutěže Prostrom Bohemia a Groown. Populární anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství.
strom rokuHlasování o titul Stromu roku 2024 začalo 22. července v 8 hodin ráno a končí 6. října 2024 o půlnoci. Stromy mají svou krátkou prezentaci jednak na webu stromroku.cz, kde můžete své favority vybírat, a pak také v krátkých video spotech s moderátorem Vladimírem Kořenem, které najdete na YouTube kanálu Minerální vody Ondrášovka. Vybraní finalisté, kteří letos bojují o vaši přízeň, rostou po celé zemi a úrovázejí je radostné příběhy i složité osudy.

Letos se do finálové desítky probojovalo hned několik lip, jako nezlomné Lípy u Wohlmannova kříže na dohled od Ještědu, jejichž pařezy obrazily navzdory pokácení. Dalším národním stromem v soutěži je Památná lípa u Roštína na Kroměřížsku. S úctyhodným stářím na 450 let a mohutným kmenem s dutinou uprostřed připomíná bránu do jiného světa. Další lípa byla vysazena v Bousíně na Prostějovsku jako poválečná Lípa svobody. Připomíná dramatickou historii Drahanské vrchoviny.

lukavický dubNejstarším soutěžícím je Lukavický dub. Mohutnému 800letému kmetovi hrozilo zničení a odolal i orkánu Kyrill. Takto starý a mohutný strom má velký význam pro biodiverzitu hub, brouků, netopýrů a dalších živočichů, kteří s ním žijí ve vzájemné symbióze. Jeho dokonalý stín láká v létě dospělé k odpočinku a místním dětem poskytuje útočiště k hrám. Jedním z exotických druhů v soutěži je jinan dvoulaločný ze Ždánic na Hodonínsku přezdívaný Strom lásky. Traduje se o něm, že je také stromem rodinného štěstí.

Kdo získá titul Stromu roku 2024, odborné ošetření a postup do evropského kola soutěže odhalí Nadace Partnerství v druhé polovině října, již tradičně na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Celostátní anketa Strom roku se pořádá v Nadaci Partnerství od roku 2002.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lípa svobody v Bousíně Příroda

Lípa svobody v Bousíně

Zástupkyně Bousínských lip je jedním ze symbolů houževnatosti předků, kteří se po 2. světové válce vrátili do zpustošené vesničky, přestože jejich domovy byly ruinami. Kořeny tu prý měli tak hluboko, že nemohli jinak.

Strom roku 2025

1. 4.20. 10.
Strom roku 2025

Nadace Partnerství představila deset finalistů ankety Strom roku, od 21. července do 5. října 2025 bude možné pro ně hlasovat. Stromy pochází celkem z 8 krajů (Jihočeský, Pardubický, Zlínský, Olomoucký, Jihomoravský, Ústecký, Středočeský, Plzeňský).

Jinan lásky v zámeckém parku Ždánice Příroda

Jinan lásky v zámeckém parku Ždánice

Na podzim doslova září v odstínech zlaté, ale i jindy vás ihned upoutá svou neobyčejnou krásou a odlišností. Roste v zámeckém parku, který slouží nejen k procházkám, ale především k pořádání společensko-kulturních akcí.

Památná lípa u Roštína Příroda

Památná lípa u Roštína

Roštínská lípa je již po staletí němým pozorovatelem životů místních obyvatel. Děti se v ní skrývají před zraky rodičů, mladí našli útočiště pro své milostné schůzky a starší v jejím stínu čerpají sílu na sběr hub v okolním lese.

Lukavický dub – Strom roku 2024 Příroda

Lukavický dub – Strom roku 2024

Stojí hrdě na místě bývalého ausperského velkostatku, jehož správa kdysi usilovala o jeho zničení. Dosáhnout svého chtěla odvozem hlíny od kořenů. Naštěstí neuspěla. Dub, který odolal pokusům o likvidaci i orkánu Kyrill svou mohutností vytváří dokonalý stín, k odpočinku dětí i dospělých.

Lípy u Wohlmannova kříže – nezlomné Lípy Příroda

Lípy u Wohlmannova kříže – nezlomné Lípy

Nepřekvapí svou výškou ani stářím, ale příběhem odolnosti a nezlomnosti. Přestože byly pokáceny ve stáří sta let kvůli vzletové dráze práškovacích letadel, jejich pařezy obrazily vlky. Rozvalený kříž, na který mělo být zapomenuto, byl obnoven místní komunitou.

Další aktuality

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
14. červenec 2025 10:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o lužních lesích

Lužní lesy působí na první pohled jako obyčejné houštiny plné vrb a topolů. Ale ten, kdo do nich vkročí, pozná, že vstoupil do jiného světa. Do krajiny, kde se život řídí podle rytmu vody, kde kmeny stromů odrážejí světlo tůní a kde se zelená barva mění do tisíce odstínů. Lužní lesy jsou přírodní divadlo – někdy hlučné a živé, jindy tiché a tajemné. Vydejte se je objevovat s Kudy z nudy!
11. červenec 2025 13:19
Příroda

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.
8. červenec 2025 20:42
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách existují úžasné pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, tak jim v zoologických zahradách zkrátka převrátili režim.
8. červenec 2025 13:00
Příroda

Stromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe

Říká se, že příroda je ten nejkrásnější chrám. A zdá se, že doslova se to začíná naplňovat i v Česku. Stromové kaple, tedy drobné svatyně, altány nebo místa ticha a meditace ukryté pod korunami stromů, se totiž pomalu stávají novým fenoménem. A není divu: spojují spiritualitu, architekturu a hluboký vztah k přírodě. Vydejte se s Kudy z nudy podívat tam, kde už rostou nejen listy, ale i kaple!
8. červenec 2025 9:44
Příroda

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.
8. červenec 2025 9:04
Příroda