ÚvodAktualityZveme vás na zimní bitvy: akce, boj, zajímavá podívaná i výlety
Zážitky

Zveme vás na zimní bitvy: akce, boj, zajímavá podívaná i výlety

Ani v zimních měsících neodkládali protivníci napříč dějinami své zbraně. V dnešních tipech vás zveme na místa spojená se zimními bitvami na našem území. Příznivci oživené historie se mohou vydat na střety v Polné, u Jankova či Sudoměře.

Zimní Bitva Podbořany 2025

zimní bitvaVelkolepou událostí letošní zimy je Zimní Bitva Podbořany, která se koná jednou za dva roky. Bude se konat v sobotu 25. ledna od 15 hodin za Městským koupalištěm. Uvidíte zde opět velkolepou bitvu mnohých skupin historického šermu, dobové tržiště a budete moct ochutnat nespočet dobrot na místě připravovaných. Nebudou chybět ani historické krčmy. Letošní legenda k bitvě vypráví o válečném tažení pána hradu Hassenberka za husitských dob, aby se sebraným vojskem obnovil pořádek ve zdejším kraji. Na hradě zanechal svou jedinou milovanou dceru pod dohledem kaplana. Jaké však bylo jeho překvapení, když se z vítězného tažení vrátil domů... Chcete vědět, jak tento příběh dopadl? Tak se přijďte podívat.
 

Polenská zimní bitva na motivy Letopisů Narnie

rytířDruhý ročník zimní bitvy v Polné proběhne v sobotu 15. února 2025. Bude se jednat o čtvrtý ročník akce, která si získala mezi místními i přespolními značnou oblibu. Tentokrát se příchozí mohou těšit na motivy filmu Letopisy Narnie (Princ Kaspian). Kromě bitvy dobra se zlem se můžete se těšit na kolotoč, střelnici, tržiště se šperky, čaji, figurky ze šustí, občerstvení, a další sortiment. Bojovat se bude na polenském hradu. Kromě bitvy se můžete těšit i na doprovodný program, tržiště nebo fire show.
 

Bitva u Jankova 1645

Bitva u JankovaDalší ročník vzpomínky na krvavou bitvu u Jankova v roce 1645 proběhne v sobotu 8. 3. 2025 od 13:00 hodin. Na návrší na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi tako opět budou řinčet zbraně. Akce začne v Jankově a následovat bude program u památníku bitvy. Od 15:00 hodin se přihlížející mohou těšit na bitevní ukázku. Bitvy se pravidelně účastní spolky vojenské historie z ČR i zahraničí. Po celou dobu programu bude možné zakoupit si přímo na bojišti občerstvení, včetně teplých nápojů a další drobnosti – knihy, dětské hračky apod. Od 20:00 se bude konat v sále u hospody v Jankově oblíbený ples.
 

Bitva u Sudoměře 1420

bitva u sudoměřeLetos uplyne 605 let od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. Na oslavu památného vítězství přitáhnou 22. března 2025 (prozatím předpokládané datum) k rybníkům Markovec a Škaredý s vozy husité, pronásledováni křižáky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězí nad jízdou křižáků a katolických pánů. Rekonstrukce začínají od 14:00 a od 16:00. V 10:00 bude zahájení a v 13:00 pietní akt u památníku Jana Žižky. V bitvě se můžete těšit krom husitských vozů také na více než 200 bojujících a obrněné jezdce. Po celý den bude probíhat zajímavý program. Krom dobového tábora a tržiště uvidíte šermířské souboje, rytíře na koních, krásné tanečnice i sokolníka. Zahraje i historická kapela. Budou také hry pro děti jako střelby ku ptáku, boj na kládě a dřevěný klikotoč.  
 

Jaké byly skutečné zimní bitvy na našem území?


Bitva u Chlumce – únor 1126

Rytíř zimaSkutečná zimní historická bitva proběhla na našem území dne 18. 2. 1126 mezi českým knížetem Soběslavem I. a německým králem Lotharem III. a vešla do dějin jako bitva u Chlumce – vítězná bitva Čechů proti Němcům. Šlo o mocenský boj mezi přemyslovskou dynastií, kdy na trůn po smrti knížete Vladislava (roku 1125) nastoupil jeho mladší bratr Soběslav. Jenže problém byl v tom, že podle platného stařešinského řádu měl na trůn usednout nejstarší člen rodu Přemyslovců, což byl Ota Černý. Mezi Čechy měl málo stoupenců, proto se obrátil na římského krále Lothara III. ze Supplinburgu. Pod jeho korouhví se shromáždily dva až tři tisíce bojovníků a v polovině února se říšské vojsko rozložilo na německé straně Krušných hor a chystalo se ke vpádu do Čech. Počítali s tím, že nic netušící Soběslav sedí u krbuPraze. České vojsko na ně ale čekalo už u hradiště Chlumec. Soběslav dal povel k útoku a jenom někteří z nepřátelského vojska se pokusili bránit. Ostatní se dali na útěk. Soběslav I. však dobře věděl, že porazit Lothara na hlavu by znamenalo dlouhý konflikt s celou říší. Nakonec vše skončilo happyendem a z rivalů se stali spojenci.
 

Husitská zimní bitva na Vladaři – listopad 1421

Zimní bitvaJména udatných válečníků připomínají ještě jedno místo, kde se skutečně v zimě bojovalo. Krajině východně od Žlutic vévodí mohutná stolová hora Vladař, na jejímž vrcholku se v listopadu 1421 ve valech starého slovanského hradiště opevnil Jan Žižka se svými vozy a bránil se přesile. Bitva se zdála prohraná, ale po třech dnech se husitům za sněhové vánice podařilo prorazit obklíčení a ustoupit do bezpečí až do Žatce. Dnes šarvátku bez vítězů i poražených připomíná pomník na západním úpatí kopce, v muzeu ve Žluticích si lze v letní sezoně prohlédnout model bitvy. Žižkovo válečnické umění ale doceníte jedině po strmém výstupu na temeno Vladaře.
 

Bitva u Jankova – březen 1645

BŠvédská armádaitva u Jankova je smutnou připomínkou krvavých bojů třicetileté války. Dalo by se říci, že to byla nejkrvavější bitva té doby, při které byla navíc císařská armáda rozprášena švédským vojskem. Bitva, která umožnila Švédům pokračovat v tažení přes Moravu (potřebovali ještě dobýt Brno, poslední překážku při tažení na Vídeň) proběhla sedmadvacátý rok války. Jankov se nachází nedaleko Votic a kolem obce dnes vede naučná stezka po stopách řeže. Co se tenkrát vlastně dělo: Švédský generál Torstensson přešel zamrzlou Vltavu přešel u Orlíka, u Votic se zformovala císařská vojska, jímž veleli generál Hatzfeld a hrabě Gőtz. Vinou špatného velení na straně císařských docházelo k masivním ztrátám „našich“ vojáků. Navíc byla tuhá zima a muži bojovali ve vysokém sněhu. Držet ve ztuhlých rukách zbraň dlouho nešlo. Torstensson dával přednost střelbě z kanónu oproti otevřené bitvě. Císařské vojsko v sevřených formacích tak masakrovala dobře umístěná děla. Bitva by možná nakonec nedopadla tak tragicky, kdyby mezi vojáky monarchie panovala větší disciplína. Vojákům se totiž podařilo šikovně obejít nepřátelské pozice a dostat se do švédského týlu. Avšak tam narazili na alkohol a mocně pili a rabovali. V bitvě nakonec padlo na 6 500 vojáků. Průběh bitvy je nakreslen a popsán na informačních tabulích.
 

Bitva tří císařů – prosinec 1805

Bitva tří císařů2. prosince 1805 porazil Napoleon rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů. Bitva se počítá za největší a nejkrvavější bitvu na českém území (padlo na 60 000 vojáků). Bojiště si můžete projít po naučné stezce. Na mapových panelech se dozvíte víc o velitelích, jejích taktice či o hlavních operacích. Stezka vede od Šlapanic, které byly v roce 1805 důležitou zásobárnou chleba a mléka pro Brno, přes Mohylu míru s novým muzejním pavilónem až k Slavkovu u Brna. Rozhodně byste neměli minout také návrší Žuráň severně od Šlapanic, Napoleonovo velitelské stanoviště. Ze Žuráně přejeďte do Tvarožné a po žluté turistické značce vystoupejte na vrcholek Santon. Poslední zastávkou se může stát Stará pošta u Kovalovic, kde se před bitvou konala strategická porada císaře Napoleona s jeho maršály a kde dávnou historii připomíná malé muzeum.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

29. 11.30. 11.
Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Památník bitvy u Jankova Památky

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce Příroda

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova Příroda

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Stezka informuje o jedné z největších bitev Třicetileté války. Je netradičně řešená – u každého zastavení se nachází odpočívadlo, informační tabule jsou umístěny na kamenném podkladu. Také zpracování historických událostí je velice zajímavé.

Vrch Vladař u Žlutic Příroda

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař je odvěkým strategickým bodem zdejšího kraje. Leží v nadmořské výšce 693 m na pravém břehu řeky Střely. Čedičová dvou-kupa je společně s Chlumskou horou krajinnou dominantou jižního výběžku Doupovských hor.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Další aktuality

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
19. květen 2025 8:42
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.5. – 25.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Zahájení lázeňské sezony v Teplicích 2025, Jízda králů Vlčnov 2025, Štramberský Jasoň 2025, Prima Fresh festival 2025 v Plzni, Chomutovské slavnosti 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mezi ploty 2025 – hudební a divadelní festival v Bohnicích, Dětský den na Pražském hradě 2025, Korso Krymská 2025, Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2025, Císařský den na Karlštejně aneb rytířské dobrodružství na hradě. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. květen 2025 6:00
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2025

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
18. květen 2025 15:47
Zážitky

10 tipů na skvělé nedělní výlety pro maminky i děti

Oslavte hezkým výletem (nejen) svátek všech maminek – Den matek! Den matek se slaví na mnoha místech po celém světě, včetně České republiky. Připadá vždy na druhou květnovou neděli. Užít si příjemný den s maminkou, babičkou nebo naopak s dětmi můžete například v labyrintech zámeckého parku na Loučni, procházkou rozkvetlou přírodou anebo třeba piknikem na pěkném místě.
11. květen 2025 11:13
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?
10. květen 2025 8:29
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Vyrazte na státní svátek 8. května za historií! Na mnoha místech vás čekají mimořádné prohlídky, zpřístupněné památky i speciální akce. Připomínáme si totiž významný den – konec druhé světové války. Právě 8. května ve 23:01 středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která znamenala oficiální konec nejničivějšího konfliktu moderních dějin.
5. květen 2025 10:51
Zážitky

Hornické zážitky nejen v podzemí: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Pronikněte do světa horníků, kteří dobývají bohatství ukryté pod zemí. Po celé republice existuje mnoho možností, kde navštívit bývalé doly a hornické expozice anebo se zúčastnit některé z hornických slavností. Děti určitě zaujmou jízdy důlními vláčky anebo úkoly důlních permoníků. Kam se vydat za historií dobývání, hornictví a těžby vám prozradí Kudy z nudy.
5. květen 2025 6:00
Zážitky