ÚvodČeská nejArchitektonickéRondokubismus – originální a ryze český umělecký sloh
Architektonické

Rondokubismus – originální a ryze český umělecký sloh

V české architektuře se výrazně uplatnil kubismus, avantgardní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které se v jiných evropských zemích rozvinulo především v sochařství a malířství. V první polovině dvacátých let 20. století se navíc jako svébytná a ryze česká odrůda kubismu zrodil rondokubismus, označovaný též jako české art deco, obloučkový kubismus či národní styl.
Skvostem mezi kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží v Praze, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912. Český fenomén podtrhuje Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě, pro kterou Gočár navrhl vnitřní vybavení včetně osvětlení, nábytku a porcelánu.

Gočárův rukopis nese také budova Legiobanky v ulici Na Poříčí v Praze, postavená mezi lety 1921 až 1923. Fasádu budovy považované za prvotřídní ukázkou rondokubismu navrhl sochař Otto Gutfreund. Ve stejném stylu je postavený rovněž Palác Adria z let 1923–24, původně sídlo italské pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurta. Stavbu projektoval Josef Zasche, pro fasády bylo vybráno barevné řešení od architekta Pavla Janáka ve stylu rondokubismu. Janák je rovněž autorem krematoria v Pardubicích, kde Juraj Herz natáčel film Spalovač mrtvol.

Reprezentativní a elegantní prostory ve slohu rondokubismu má rovněž Radiopalác v Praze na Vinohradech (1922–1924, architekt Alois Dryák), reprezentativní dům na náměstí Míru v Liberci-Ruprechticích (asi 1929, architekt Franz Radetzky) či vila architekta Jaroslava VondrákaPraze-Střešovicích (1929, vlastní návrh).
 
Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.

Radiopalác v Praze na Vinohradech Památky

Radiopalác v Praze na Vinohradech

Velkolepá budova Radiopaláce na pražských Vinohradech je jedna z nejpřednějších kulturních a společenských domů v Praze se svými jedinečnými reprezentativními a elegantními prostory ve slohu rondokubismu (českého národního stylu).

Ruprechtický reprezentační dům v Liberci Památky

Ruprechtický reprezentační dům v Liberci

Reprezentativní dům byl postaven na nároží východní strany Náměstí Míru v Liberci-Ruprechticích podle návrhu architekta Franze Radetzkeho patrně v roce 1929. Hravý rondokubistický styl s prvky art deco se projevuje i v bohaté výzdobě interiéru.

Dožije se libeňský most stovky? aneb nejznámější stavby Pavla Janáka

Dožije se libeňský most stovky? aneb nejznámější stavby Pavla Janáka

Stavby architekta Pavla Janáka jsou leckdy známější než jeho jméno – a zvlášť poslední dobou, kdy se hodně mluví o zbourání Libeňského mostu v Praze. Ano, i ten je Janákovým dílem, podobně jako třeba pražský palác Adria nebo pardubické krematorium, které znáte z Herzova filmu Spalovač mrtvol.

Vila Jaroslava Vondráka ve Střešovicích Památky

Vila Jaroslava Vondráka ve Střešovicích

Vila dominuje západní straně Macharova náměstí a patřila architektu Jaroslavu Vondrákovi. Vondrák je autorem několika dalších staveb na Ořechovce včetně nedaleké Ústřední budovy s kinem Ořechovka.

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách Kultura

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách

Kolemjdoucí může zaujmout erby pánů z Hradce (rodovým a aliančním) a pamětní deskou, která prozrazuje, že v tomto domě se roku 1629 narodil „dějepisec vlastenecký a rodák počátecký, Tomáš Pěšina z Čechorodu“.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.

Vernisáž a křest diáře s Evou Ovou

Neopakovatelný večer plný umění a inspirace.
Praha 1, Praha

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice.
Praha 1, Praha

Uličky a průchody Starého Města – komentovaná vycházka

Komentovaná vycházka pražským Starým Městem odhalí mnohá skrytá zákoutí, průchody a méně frekventované uličky.
Praha 1, Praha

Prague Spring Choral Meeting

Tradiční jarní mezinárodní setkání pěveckých sborů – nesoutěžní přehlídka sborů proběhne v 2 pražských kostelech – Sv. Martin ve zdi a Sv. Michal v Jirchářích.
Praha 1, Praha

Motýli na obchodním domě Máj

Na fasádu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě přiletěly dvě plastiky motýlů od výtvarníka Davida Černého. Pohybují křídly a jejich trup napodobuje stíhačku spitfire.
Praha 1, Praha

Zázrak Vánoc – Melodio pro Jiřího

Vánoční benefiční koncert NF Melodio a Komorní sbor En Arché, který založil Vojtěch Jouza v roce 1995. Jeho členy jsou amatérští zpěváci, které spojuje nadšení pro krásnou hudbu různých stylových období. Sbor se věnuje především hudbě barokních autorů. Součástí akce je i překvapení pro všechny.
Praha 1, Praha

Čerstvé vtípečky – Stand-up open mic

Open mic je místo, kde se kuchtí ty nejčerstvější vtípečky. Zkušení i začínající komici zde vyzkouší, jestli své nové vtipy dochutit, přihřát v mikrovlnce, nebo vyhodit do koše.
Praha 1, Praha

In the Middle of Now-Where

THE DESIGN Gallery s nadšením oznamuje výstavu Manuela Bonfantiho, jednoho z nejosobitějších italských umělců současnosti. Tento umělec, známý pro své rozsáhlé malby a schopnost zachytit prostor a světlo. Přináší do Prahy svou novou kolekci, která zkoumá hranice mezi viditelným a neviditelným světem
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.
Praha 1, Praha

Original Gallery – House of Art

Vstupte do světa umění, kde každé dílo má svůj příběh – Original Gallery – House of Art v centru Prahy je místem, kde se setkává elegance s kreativitou.
Praha 1, Praha

Divadlo pohádek Praha

Divadlo pohádek hraje dětská divadelní představení především na své domovské scéně v Divadle Bez zábradlí, ale jezdí jako zájezdové divadlo napříč republikou.
Praha, Praha

Divadlo Bez zábradlí

Divadlo Bez zábradlí bylo založeno roku 1990 Karlem Heřmánkem, ředitelem divadla. Divadlo měnilo své sídlo až si nakonec stálou scénu našlo v paláci Adria. Žánrové spektrum divadla se pohybuje od komedií, přes muzikál až k dramatu, pravidelně se konají divadelní představení a koncerty hostů.
Praha 1, Praha

Galerie kritiků v Paláci Adria

Galerie se nachází v centru Prahy na rohu Jungmannovy ulice v 1.patře paláce Adria, který je slavnou památkou rondokubistické architektury.
Praha 1, Praha

Pomník Josefa Jungmanna v Praze

Pomník Josefa Jungmanna tvoří dominantu Jungmannova náměstí v centru Prahy. Byl slavnostně odhalen 15. května 1878. Při této příležitosti byl Františkánský plácek přejmenován na Jungmannovo náměstí a někdejší Široká ulice na ulici Jungmannovu.
Praha 1, Praha

Palác Ara v Praze

Palác Ara, který najdete jen pár kroků od Václavského náměstí a bulváru Na Příkopě, bezpochyby patří k ikonám českého funkcionalismu.
Praha 1, Praha

Moon Club

Multifunkční prostor prezentující aktuální trendy. V historickém domě přináší jedinečné kousky předních českých i světových značek.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Cukrárna Na nádvoří

Nachází se v samém centru Prahy, ukryta na klidném nádvoří historického domu na Národní třídě, v paláci Pražské plynárenské a.s. Příjemné prostředí s venkovním posezením bude působit jako balzám na procházkou unavené nohy i na vaši mysl.
Praha 1, Praha

Goodlok

Provozovatelé Goodloku začínali jako výrobci coldpressových zeleninových a ovocných freshů, které rozváží po Praze. Nyní mají i kavárnu na Jungmannově náměstí.
Praha 1, Praha

Zlatý kříž v Jungmannově ulici

Jedničkou v pražském sortimentu lahůdek byl už od první republiky Zlatý kříž u Jungmannova náměstí. Nabízel chlebíčky, jednohubky, obložené mísy, zákusky a mnoho dalších lahůdek pro každou příležitost. Svou činnost ukončil po 100 letech, v roce 2024.
Praha 1, Praha

Café Truhlárna na Jungmannově náměstí

Na Jungmannově náměstí uprostřed Prahy najdete Café Truhlárna. Dáte si zde výběrovou kávu, dezerty malých lokálních pekáren a cukráren, víno z vinařství z Pálavy, točené pivo a mnoho dalšího. Můžete přijít posedět i na zahrádku.
Praha 1, Praha

Le Valmont – exkluzivní club, cocktail a lounge v centru Prahy

Le Valmont je koncipovaný pro lidi, kteří přes den tvrdě pracují a večer se rádi baví v kruhu svých přátel. Prostor, nacházející se v centru Prahy, má 2 části: cocktailový bar a taneční parket.
Praha 1, Praha

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Kavárna Louvre byla založena v roce 1902 a pokračuje v tradici podniku, který byl od počátku špičkou pražského kavárenství i centrem kulturního dění. Nejnovějším počinem je otevření Galerie Louvre, kde na 400 m² můžete zhlédnout či zakoupit soudobé české umění.
Praha 1, Praha

Restaurace U Pinkasů na pražském Novém Městě

Proslulá česká restaurace s dlouholetou tradicí se nachází jen kousek od Václavského náměstí. Pochutnat si zde můžete na specialitách tradiční české kuchyně, Plzeňském Prazdroji přímo z tanku a jistě oceníte i neopakovatelnou zdejší atmosféru.
Praha 1, Praha

U dvou koček

Tradice restaurace U Dvou koček se na Uhelném trhu v centru Prahy datuje již od roku 1678. V roce 2010 zde byl otevřen vlastní minipivovar. Interiér restaurace si zachoval starobylou atmosféru. Kromě prostorné restaurace si lze pivo vychutnat také „na stojáka“ ve výčepu.
Praha, Praha