ÚvodČeská nejHistorickéHusitské bojové vozy a vozové hradby – účinné zbraně husitů
Historické

Husitské bojové vozy a vozové hradby – účinné zbraně husitů

Během husitských válek, tedy v letech 1419–1434, využívala husitská vojska vedle řady dalších zbraní také bojové vozy. Z nich husité sestavovali takzvané vozové hradby, které sloužily pro ochranu vojenských táborů a v bitvách pro obranu i útoky.
Husité své bojové vozy nevymysleli, jen zdokonalili v té době běžně užívané selské vozy. Po delších stranách měly bočnice ze silných fošen, vybavené pozorovacími otvory nebo střílnami, a velká kola. Ta bývala až na konci korby a z vozů přečnívala dopředu i dozadu. Kozlíky tyto vozy neměly, při přesunu vozka seděl na levém „sedlovém“ koni a pravého „náručního“ řídil uzdou. Skutečnou podobu husitské vozové hradby ale vlastně neznáme, protože dobových ilustrací se dochovalo jen málo a některá vyobrazení byla spíš malířovou představou o tom, jak by takový vynález mohl vypadat.

Víc podrobností prozrazují kroniky a vojenské vozové řády. Vozy například měly pod vozy prkna, aby je nebylo možné podlézt, a díky nim také obránci byli chráněni před střelbou spodem. Na vozech se vozívalo jak nářadí, tedy lopaty, sekery, rýče a motyky, tak zbraně, tedy okované cepy, kuše a meče, a dokonce i polní děla. Podle záznamů v českých kronikách z nich dokonce husité stříleli i během přesunu vozů. K prvnímu dělostřeleckému souboji dvou vozových hradeb ale došlo až patrně při bitvě u Lipan v květnu 1434.

Historikové nemají jasno ani v tom, jak se vozy do vozové hradby sestavovaly. Patrně šlo o tvar kruhu, oválu či jiného oblého tvaru. Vypřáhli se koně, vozy se pak srazily těsně k sobě čely a kola se svázala řetězy. Husitská vozová hradba tak nebyla pouhým opevněním vojenského tábora proti nenadálému útoku nepřítele, ale využívala se jako zbraň, která byla nepřekonatelnou překážkou pro těžkou i lehkou jízdu. Díky vozům na vysokých kolech byli bojovníci výš než pěšáci a na stejné úrovni jako jezdci na koních, a lépe se jim útočilo.

K první husitské bitvě, při níž Jan Žižka z Trocnova použil vozovou hradbu, došlo v posledních dnech roku 1419 nebo začátkem ledna 1420 u osady Nekmíř nedaleko Plzně. Údajně naposled použili čeští bojovníci husitskou vojenskou taktiku včetně vozových hradeb v bitvě u Schönbergu roku 1504, během níž císař Maxmilián Habsburský v čele svých rytířů a lancknechtů zaútočil na české žoldnéře vracející se do Čech.

Vyobrazení vozové hradby můžete vidět například v Praze, v Maroldově panoramatu s vyobrazením bitvy u Lipan. Husitské vozy a model vozové hradby je k vidění i v Památníku Jana Žižky v Trocnově nebo v Husitském muzeu v Táboře.
Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno Památky

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. Od roku 2024 do 1. 4. 2026 je památník pro rekonstrukci uzavřen.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Je to tak, vojenská taktika a neporazitelnost husitských bojovníků inspirovala vývojáře slavné videohry Age of Empires 2 k jejímu rozšíření o české reálie. Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale výcvik vojáků k pokoření soupeře a strategie bitev se prakticky nezměnily. V DCL (k Age of Empires II: Definitive Edition) nazvaném Dawn of the Dukes si můžete zahrát za český národ, a to v duchu husitských válek a pod vedením Jana Žižky. S bílým lvem ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v misích představuje příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Než začnete hrát, nechejte se inspirovat touto hrou k výletu – podívejte se na slavná místa husitské historie, ať máte ve hře co budovat a porovnávat!

Věda a historie není nuda: Prašné věže, prachárny a tajemství střelného prachu

Věda a historie není nuda: Prašné věže, prachárny a tajemství střelného prachu

Stejně jako oheň je i střelný prach dobrý sluha a špatný pán. Kdy a jak se dostal do českých zemí, jak se vyráběl a kde se skladoval? S Kudy z nudy se vydáme na výlety do prašných věží, pracháren a na místa, která by dnes vypadala jinak, nebýt právě střelného prachu. A pozor, bude to bouchat!

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice Kultura

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

Film Jan Žižka, vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie. Historický velkofilm se točil na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník a v jejich okolí. Natáčelo se také v lomu Velká Amerika, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. Ve snímku o českém vojevůdci Janu Žižkovi se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí

#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí

Unikátní památka gotického stavitelství nad řekou Otavou, král mezi hrady jihozápadních Čech, dost možná i král všech českých hradů a také nejrozsáhlejší hradní zřícenina u nás: to všechno je Rabí, rozsáhlý hradní areál zasazený v malebné krajině Pošumaví. Navíc byl posledním místem, které spatřil Jan Žižka z Trocnova: při husitském obléhání v roce 1421 tu totiž přišel o druhé oko.

Maroldovo panoráma Památky

Maroldovo panoráma

Největší obraz v České republice. Spojte návštěvu obrazu s dobrodružstvím pro celou rodinu, stáhněte si aplikaci od Skrytých příběhů a zachraňte Maroldův obraz před zkázou!

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky Památky

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Pomník bitvy u Nekmíře Památky

Pomník bitvy u Nekmíře

Pomník bitvy u Nekmíře připomíná první použití jednoho z husitských bojových vynálezů – vozové hradby. Jan Žižka zde v roce 1419 porazil vojska Bohuslava ze Švamberka.

Jan Žižka 600 let

Hrdina a boží bojovník nebo padouch, mordýř a násilník? V Galerii Stará radnice v Táboře bude k 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky otevřena výstava Jan Žižka 600 let. Výstava potrvá od 26. 4. 2024 do 11. 5. 2025.
Tábor, Jihočeský kraj

Loutkohrátky

Odpoledne plné loutkových představení.
Tábor, Jihočeský kraj

Vladimír Nosek – Na hranici světla

Jindřichohradecký výtvarník se dlouhodobě věnuje hlavně koláži a akrylu. V koláži kombinuje různé geometrické a abstraktní tvary.
Tábor, Jihočeský kraj

Hubert Huber – Neue Medien

Koncem října se v Galerii U Radnice představí německý malíř, grafik a sochař Hubert Huber. Na jaře letošního roku pobýval v Táboře a vy nyní na výstavě uvidíte výsledky jeho pobytu. Hubert Huber se vyjadřuje v jednoduchých a čistých formách.
Tábor, Jihočeský kraj

Velikonoční jarmark v Táboře

Velikonoční jarmark se již tradičně odehraje na Žižkově náměstí.
Tábor, Jihočeský kraj

Zažijte Tábor

Kulturně-zábavný program na zahájení turistické sezóny.
Tábor, Jihočeský kraj

Jazzový Tábor 2025

V historickém centru Žižkova náměstí se rozezní báječný jazz.
Tábor, Jihočeský kraj

Havelský trh v Táboře 2025

Každoroční tradiční podzimní trh pro širokou veřejnost na Žižkově náměstí.
Tábor, Jihočeský kraj

Galerie Ambit v Husitském muzeu v Táboře

Galerie Ambit je v sezóně 2024 uzavřena.
Tábor, Jihočeský kraj

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.
Tábor, Jihočeský kraj

Holečkovy sady v Táboře

Holečkovy sady byly založeny ve 30. letech 19. století a jsou významnou urbanistickou součástí historického jádra města Tábor
Tábor, Jihočeský kraj

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.
Tábor, Jihočeský kraj

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Výstavy výtvarného umění v působivých prostorách renesančního měšťanského domu v jihočeském Táboře. Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008 a prezentuje zde převážně současná umělecká díla.
Tábor, Jihočeský kraj

Adrenalin – paraglidingové tandemové lety v jižních Čechách

Také jste snili nebo přemýšleli nad tím, jaké by to bylo jen tak roztáhnout ruce a tiše plachtit nad krajinou? Viděli jste vysoko nad sebou padáky plující po obloze a tiše snili o tom, odpoutat se od země a podívat se na svět shora? Proměňte sen ve skutečnost!
Tábor, Jihočeský kraj

Městské hradby v Táboře

Hradební systém kolem centra Tábora je dodnes jeho chloubou. Vznikl kolem poloviny 15. století. Dnes jsou městské hradby chráněnou památkou.
Tábor, Jihočeský kraj

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře

Na náměstí v Táboře stojí socha Jana Žižky z Trocnova. Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora.
Tábor, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace U Zeleného stromu

Stylová restaurace v historickém centru Tábora se specializací na tradiční českou kuchyni s lehkými přesahy do okolních zemí.
Tábor, Jihočeský kraj

Obývák coffee & cocktail bar v Táboře

Obývák Káva a Bar se specializuje na přípravu kvalitních míchaných nápojů, kávy z vlastní pražírny a dalších nápojů a jídel.
Tábor, Jihočeský kraj

Restaurace Goldie v Táboře – vychutnejte si elegantní a klidnou atmosféru

Restaurace Goldie hotelu Nautilus láká na vynikající jídlo a širokou nabídku nápojů. Ochutnejte pestrou paletu českých i mezinárodních specialit. Vysoké stropy a velká okna vytvářejí elegantní a klidnou atmosféru s nádherným výhledem na Žižkovo náměstí v Táboře.
Tábor, Jihočeský kraj

Restaurace Škochův Dům

Restaurace Škochův dům v Táboře nabízí v příjemném prostředí široký výběr nápojů, kávy, koktejlů a hlavně vyhlášenou minutkovou kuchyni, která spolu s denní nabídkou, převážně tradičních českých hotových jídel, jistě uspokojí všechny návštěvníky.
Tábor, Jihočeský kraj

Pivnice Výčep v Táboře

Výčep s pivem z pivovaru Obora a pochutinami z okolí Tábora. Přijďte si sem vychutnat Tábor! K pivu vám rádi nabídnou pochutiny z místního řeznictví Liška či mléčné farmy Bláhův dvůr.
Tábor, Jihočeský kraj

Hotel Nautilus v Táboře

Dopřejte si nezapomenutelný pobyt v překrásném čtyřhvězdičkovém hotelu Nautilus v Táboře, kde je každý pokoj jedinečný. Pokoje jsou vyzdobeny uměleckými předměty místních umělců a spolu s citlivě umístěným osvětlením tvoří nezaměnitelnou kulisu pro překrásné ubytování.
Tábor, Jihočeský kraj

Café Budík Tábor – kavárna plná budíků

Velmi stylová kavárna v romantické uličce naproti Muzeu čokolády nabízí kromě zákusků a kávy také galerii téměř tisícovky budíků.
Tábor, Jihočeský kraj

Restaurace Beseda

Restaurace Beseda se nachází přímo na Žižkově náměstí v Táboře a kromě kvalitní gastronomie a příjemného posezení nabízí i pivo z místního pivovaru.
Tábor, Jihočeský kraj