ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí
Památky

#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí

  • 17. srpna 2020
Unikátní památka gotického stavitelství nad řekou Otavou, král mezi hrady jihozápadních Čech, dost možná i král všech českých hradů a také nejrozsáhlejší hradní zřícenina u nás: to všechno je Rabí, rozsáhlý hradní areál zasazený v malebné krajině Pošumaví. Navíc byl posledním místem, které spatřil Jan Žižka z Trocnova: při husitském obléhání v roce 1421 tu totiž přišel o druhé oko.
Sluncem zalité hradby zářící jako zlato, na pozadí strmé kopce: hrad Rabí a horská pásma Šumavy a pevnost Alhambra v Granadě v pozadí s pohořím Sierra Nevada
Rabí
Alhambra
Mohutný hrad Rabí, který kdysi chránil rýžoviště zlata na řece Otavě a obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi, zřejmě založili kolem roku 1300 páni z Rýzmberka. Dvakrát jej obléhali a dvakrát dobyli husité: právě díky nim se Rabí dostalo i na stránky řady učebnic dějepisu jako místo, kde Žižka přišel o druhé oko.
 

Dali Rabí jméno krkavci, vrabci nebo zlatokopové?

Získalo Rabí své jméno podle krkavců (německy Raben), zlatokopů zvaných rabíři anebo Vrabího, tedy Vrabčího vrchu? Nevíme, zato s jistotou můžeme tvrdit, že hrdá bílá pevnost, která se už osm staletí tyčí nad údolím Otavy, patřila k největším a nejlépe opevněným hradům ve střední Evropě. V dobách největší slávy dosahovalo Rabí rozlohy kolem 10 tisíc metrů čtverečních a cesta podél mohutných hradebních zdí a obranných bašt s dělostřeleckým opevněním měřila zhruba tři kilometry.

Podobně jako spisovatel Karel Čapek popsal věž českokrumlovského zámku jako „nejvěžovatější“ ze všech věží, o Rabí můžeme směle prohlásit, že je nejhradovatějším hradem u nás. Mohutná 26 metrů vysoká obytná věž (donjon) sice nemá tak krásně zdobené fasády jako věž v Českém Krumlově, ale na kontě má jiné rekordy: třeba že kdysi prý byla po karlštejnské druhá největší v Čechách a z jejího ochozu se rozhlédnete po celém Prácheňském kraji.
 

Co uvidíte a zažijete na Rabí?

Působivým komplexem několika nádvoří, hradních paláců a rozlehlých sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou vás provedou dva okruhy. Pozornost přitahuje zejména hradní sál s expozicí středověkých kamnových kachlů, modely hradu v různých historických obdobích, sklepení s vězeňskými kobkami a 60 metrů hluboká hradní studna, ručně vylámaná do skalního podloží. Z temné hlubiny prý kdysi nebylo slyšet jen hučení vody, ale také příšerné skřeky, navíc se tam zjevovaly nejrůznější obludy. Kdysi prý do studny a spletitého systému podzemních štol vypustili kachnu, které na krk uvázali červenou stužku. Říká se, že vyplavala na hladinu rybníka u nedalekých Žichovic.

Čekání na prohlídky si můžete zpestřit třeba obdivováním dravců ve vnějším hradním příkopu (až do konce letních prázdnin denně kromě pondělí v 11, 13.30 a 15.30), prohlídkou výstavy v podzemí hradního kostela anebo vyzkoušením svých dovednosti ve střelbě z luku nebo praku. Na hradě se také konají koncerty, divadelní představení či hudební festivaly, občas tu své umění předvádí řemeslníci.
 

Víte že aneb Rabí a Alhambra

  • Kolem Žižky se točí ještě jedna legenda: při dobývání Rabí prý husité v dálce spatřili tvrz v Chanovicích a chtěli ji vyplenit, jenže v členité kopcovité krajině plné kamenitých pahorků, lesů a úvozových cest ji nenašli. Kdesi u Rabí prý dodnes leží velký žulový balvan, kde Žižka při čekání na návrat svých průzkumníků vyseděl důlek.
  • Impozantní hrad se objevil v celé řadě filmů: Rabí poznáte například v Markétě Lazarové, v Radúzovi a Mahuleně, Božské Emmě nebo třeba ve francouzských Bídnících v hlavní roli s Gérardem Depardieu.
  • Hledáte romantické cíle výletů v okolí? K nejlepším patří novogotická vodárna v obci Rabí (stojí na svahu nad silnicí směrem do Budětic, GPS 49.2827239N, 13.6135478E), židovský hřbitov, zřícenina kaple Všech svatých, skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v obci Čepice nebo Čímické jezírko, zatopený vápencový lom jihozápadně od Žichovic. Koupání zde není oficiálně povoleno, majitel lomu netoleruje především hlučné mejdany, táboření a podobné činnosti, ale na procházku se sem vydat můžete.
  • Určitá podobnost spojuje Rabí se španělskou Alhambrou. Kdyby maurští básníci znali Pošumaví, možná by díky lesům v okolí Rabí také přirovnávali k „perle vsazené do smaragdu“. Středověký komplex paláců, pevností a zahrad maurských panovníků Granady se stavěl především v letech 1284 až 1354. Rozkládá na ploše 142 000 metrů čtverečních, mezi nejzajímavější místa patří Lví dvůr / Patio de los Leones nebo Síň Abencerrajů / Sala de los Abencerrajes, spojená s krvavou legendou o vyvraždění rodiny Abencerrajů na hostině krále Boabdila.
Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí Památky

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.

Netopýři na hradě Rabí Památky

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou Příroda

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Bývalý vápencový lom v Rabí Příroda

Bývalý vápencový lom v Rabí

Lom nedaleko obce Rabí na Šumavě sloužil od středověku k těžbě vápence. Vápno se tu pak vypalovalo v primitivních pecích a jamách. Okolí lomu nabízí nádherné výhledy, vstup do lomu je na vlastní nebezpečí.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj