ÚvodČeská nejKulturníČeská mše vánoční Jakuba Jana Ryby – symbol českých Vánoc
Kulturní

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby – symbol českých Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už víc než dvě stě let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?
Slavná Česká mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby (1765–1815) se stala doslova symbolem českých Vánoc. Poprvé zazněla v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitálu pod Třemšínem, kde byl Ryba váženým a oblíbeným učitelem a varhaníkem. Rožmitálští říkají, že slyšet a především prožít „Rybovku“ v Rožmitále je skutečný zážitek a že se stačí zaposlouchat do úvodních tónů starorožmitálských varhan a jako by viděli samotného Rybu a další sice neznámé, ale milé tváře předků, kteří před dvěma sty lety s pokorným srdcem a zbožnou myslí velebili svými hlasy narození Krista.

Vánoční půlnoční mše v Rožmitálu pod Třemšínem mívají opravdu kouzelnou atmosféru: autentický totiž není jen farní kostel Povýšení sv. Kříže, v němž byl Ryba regenschorim, ale i původní varhany z roku 1750, na něž hrával. Pamětní deska na stěně kostela, kterou sem v roce 1990 umístila Společnost J. J. Ryby, připomíná, že tóny a slova, jimiž skladba dosáhla nesmrtelnosti, jako šťastná hvězda ozářily mateřský jazyk a hudebnost lidu, utěšily v krušných dobách a posílily víru v boha i naději v budoucnost národa.

Jak se jedné prosté skladbě – a dodejme že Rybově první a poslední ryze české mši a současně jen zlomku z více než tisíce jeho skladeb církevních i světských, menuetů, tanců, árií, pastorel, mší a dalších děl – podařilo stát skutečným symbolem českých Vánoc? Možná to bylo kvůli veršům plným prosté a nenucené zbožnosti, radostné a svěží atmosféře, a také díky srozumitelné linii klasické vánoční hry, zasazené do českého prostředí. Když sledujeme pastýře, kteří se chystají do Betléma oslavit Ježíškovo narození, před očima máme plastický obraz krajiny, kterou důvěrně známe. Kdepak daleký Betlém, tenhle příběh se přece odehrává u nás, třeba v okolí Rožmitálu, na zasněžených lukách lemovaných hustými brdskými lesy: „…Hvězdy jsou dnes krásnější, obloha je jasnější, / měsíc krásně plápolá, světlý je sad obora, / denice již vychází, z hájů volá zvěř, / cvrlikáním přelibým ptáčků zvučí keř, / rozléhá se les… Slyším za horou tam zvuk, moldánkový jemný hluk…“
 

Tichá noc a další vánoční koledy a písně

  • Jednou z nejkrásnějších vánočních písní planety je ukolébavka pro novorozeného Ježíška Stille Nacht, heilige Nacht / Tichá noc, svatá noc. Poprvé zazněla o půlnoci na Štědrý den roku 1816 v kostelíku sv. Mikuláše v rakouském Oberndorfu u Salzburku. Vznik skladby, kterou zná skutečně celý svět, provází příběh o myších, které v kostele prokousaly varhanní měchy. Mladý kaplan Joseph Franz Mohr spolu s místním učitelem a varhaníkem Franzem Xaverem Gruberem proto napsali melodii pro dva hlasy a kytaru, protože jiný nástroj k dispozici zkrátka neměli. Píseň se líbila každému, kdo ji zaslechl, zakrátko zlidověla a rozletěla se do světa. Byla přeložena do 300 jazyků, právě ona na Vánoce 1914 za první světové války zazněla nad flanderskými zákopy a v roce 2011 se dokonce dočkala zápisu na seznam UNESCO. Malebný Oberndorf sice je oblíbeným turistickým cílem, ale kostelík sv. Mikuláše se nedochoval. Slávu zdejší koledy proto připomíná kaple Tiché noci, která stojí na jeho místě, hned vedle pak vzniklo muzeum.
  • V Čechách a na Moravě se Tichá noc objevila někdy v druhé polovině 19. století, ale podle průzkumů prý o Vánocích dáváme přednost prastarým českým koledám. Ty nejstarší vznikly už v předhusitské době, například Narodil se Kristus Pán. Z období baroka pochází koleda Půjdem spolu do Betléma, Já bych rád k Betlému anebo Pásli ovce valaši. V 17. století obohatil české Vánoce Adam Václav Michna z Otradovic písní Chtíc aby spal, která podobně jako později Tichá noc rychle zlidověla. Naopak k nejmladším patří koleda Nesem vám noviny, často mylně považovaná za lidovou. V roce 1847 ji napsal autor náboženských písní Tomáš Bečák.
  • V polovině 19. století se zrodil další z vánočních hitů: Jingle Bells / Rolničky, Rolničky: písnička, kterou prý „jen tak“ složil americký učitel James Lord Pierpont z Medfordu pro bostonskou nedělní školu pro Díkuvzdání. Mimochodem, Medford byl tehdy proslavený závody na saních.
  • Vazbu na české země má anglická koleda Good King Wenceslas / Dobrý král Václav; vychází z jarní koledy Tempus adest floridum ze 13. století a autorem textu je John Mason Neale, který přeložil báseň Václava Aloise Svobody. Koleda vypráví o svatém Václavovi, kterak pomáhá chudým.
  • K nejstarším mezinárodně známým vánočním koledám patří Adeste Fideles; autora neznáme a musíme se spokojit s informací, že vznikla někdy v 17.–18. století. V Česku ji proslavila pohádka Anděl Páně a určitě si na ni vzpomenete: Ó, vzhlížejme vzhůru k andělskému kůru, / co troubí co zpívá své Gloria. / Pán kázal jíti za hvězdou, co svítí. / Tak spějme přes ty pláně tam ku nebeské bráně, / kde bdí nad synkem Páně Maria.
  • Bylo by nefér zapomenout na další oblíbené vánoční hity. Z těch domácích je zejména mezi dětmi a kočkomily (…nereptáme, aspoň máme něco pro kočku…) oblíbená píseň Vánoce, Vánoce přicházejí (Jaromír Vomáčka & Zdeněk Borovec) nebo Už se zase těšíme na Ježíška (Lubomír Lipský & Jiří Malát). Zapomenout nesmíme ani na Purpuru, ochotně vonící na plotně (Jiří Suchý & Jiří Šlitr).
  • Ze zahraničních děl se na předních příčkách v hlasování o nejoblíbenější vánoční písně objevuje britský popový hit Last Christmas od Wham, Happy Xmas od Johna Lennona a White Christmas natočená Bingem Crosbym. Anebo Let It Snow (Sammy Cahn & Jule Styne), nesmrtelný vánoční hit, kde o Vánocích nepadne ani slovo.
Věda a historie není nuda: První světová válka a české stopy v konfliktu, který změnil svět

Věda a historie není nuda: První světová válka a české stopy v konfliktu, který změnil svět

První světová válka změnila svět a ovlivnila i vznik samostatného Československa. Proč se konflikt velmocí, který měl trvat pár měsíců, vlekl čtyři roky? Jakou roli v něm sehráli Češi a kde najdete české stopy ve světových válečných dějinách? Historie a věda rozhodně nejsou nuda – přesvědčte se o tom sami s Kudy z nudy.

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Advent a Vánoce 2025

Advent a Vánoce 2025

Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte adventní a vánoční trhy v historických centrech našich malebných měst.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem Památky

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Místo v lese u obce Voltuš nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku připomíná místo tragického skonu českého hudebního skladatele a pedagoga Jana Jakuba Ryby (1765–1815). Autor České mše vánoční si zde dne 8. dubna 1815 podřezal žíly břitvou.

Významné dny naší historie: co se stalo v prosinci?

Významné dny naší historie: co se stalo v prosinci?

Výročí bitvy u Slavkova a prvního vydání Rychlých šípů, založení společnosti Laurin & Klement a také premiéry České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a Janáčkovy opery Věc Makropulos podle stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka: to je jen pár zajímavých výročí, která si na Kudy z nudy připomínáme v prosinci.

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr (15. února 1924, Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969, Praha) nebyl jen hudební skladatel, klavírista, zpěvák a herec, ale také knižní ilustrátor, sportovec a komik s kamennou tváří, zkrátka renesanční osobnost se vším všudy.

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Česká mše vánoční provází Vánoce od roku 1796, kdy poprvé zazněla při štědrovečerní bohoslužbě v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitálu pod Třemšínem. Za varhany tehdy usedl samotný autor Jakub Jan Ryba (26. října 1765, Přeštice – 8. dubna 1815, Voltuš), učitel a varhaník, autor téměř 1 400 duchovních a světských skladeb. Právě podle něj se také České mši vánoční říká Rybovka.

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý (* 1. října 1931, Plzeň) je český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel. Je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Divadla Semafor, v roce 2022 v anketě Český slavík vstoupil jako první do Síně slávy.

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Město leží v jihozápadní části Brd na úpatí vrchu Třemšína (827 m). Měli byste navštívit kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, kde jako ředitel kůru a kantor působil J. J. Ryba, autor České mše vánoční, projít se alejí Johanky z Rožmitálu a nahlédnout také do rožmitálských muzeí.

Repete Fest 2025

Repete Fest – koncerty, animované short filmy, výstavy, divadlo, workshopy a mnoho dalších zážitků! Od 25. do 27. 7. 2025 v Rožmitále pod Třemšínem.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Vernisáž výstavy Quilty a textilní ornament

Zahájení výstavy Quilty a textilní ornament na zámku Rožmitál pod Třemšínem. Součástí výtavy bude módní přehlídka a hudební doprovod na harfu.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Brdský cyklobus Rokycany – Teslíny

Od května 2025 jezdí nový cyklobus do Brd. Jeho trasa vede z rokycanského autobusového nádraží přes Kamenný Újezd, Hrádek, Mirošov, Skořice, Trokavec, Vísky, Číčov, Borovno do Míšova a na Teslíny, kde končí.
Věšín, Středočeský kraj

Brdský pohár – soutěž chladnokrevných koní 2025

Brdský pohár, závod koní s bohatým doprovodným programem, se koná 2. srpna 2025.
Příbram, Středočeský kraj

F.A.F. festival amatérského filmu

Festival amatérského filmu v Atommuzeu v Míšově v Brdech.
Míšov, Plzeňský kraj

Škola šermu

Škola šermu je dobrodružný příměstský tábor pro kluky i holky ve věku od 9 do 13 let. Akce se odehrává ve fantastickém světě, děti prožijí příběh vyprávěný formou námi divadel, ale také se samy zapojují ať už řešením hádanek nebo bojem s atrapami zbraní.
Březnice, Středočeský kraj

Dobrodružné toulky světem Pavla Čecha

Interaktivní výstava současného českého výtvarníka Pavla Čecha se nachází v prostorách bývalé jezuitské koleje v Březnici.
Březnice, Středočeský kraj

Brdský cyklobus Rokycany – Teslíny

Od května 2025 jezdí nový cyklobus do Brd. Jeho trasa vede z rokycanského autobusového nádraží přes Kamenný Újezd, Hrádek, Mirošov, Skořice, Trokavec, Vísky, Číčov, Borovno do Míšova a na Teslíny, kde končí.
Míšov, Plzeňský kraj

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Místo v lese u obce Voltuš nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku připomíná místo tragického skonu českého hudebního skladatele a pedagoga Jana Jakuba Ryby (1765–1815). Autor České mše vánoční si zde dne 8. dubna 1815 podřezal žíly břitvou.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Voltušská vyhlídka nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš se nachází Voltušská vyhlídka. Otevírá se z ní krásný pohled na Rožmitálské údolí. Vidět je odsud kopec Hradec u vesnice Pňovice. Za hezkého počasí spatříte v dálce i Milín.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Železná panna v lese u Rožmitálu pod Třemšínem

Litinová socha Panny Marie, zvané Železná panna, se nachází ukryta v lese u Rožmitálu pod Třemšínem v jihovýchodních Brdech. Váže se k ní příběh mladého hraběte, který zde byl nešťastnou náhodou při lovu postřelen.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Cvokařské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

Jediné muzeum v ČR a možná i v Evropě, či dokonce ve světě věnované zaniklému řemeslu cvokařskému. Muzeum najdete v Aleji Johanky ve Starém Rožmitálu, městské části Rožmitálu pod Třemšínem. Otevřeno je denně mimo zimní měsíce, od slušné hodiny ranní do soumraku. Vstup je volný a nutný.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Přijďte navštívit původně gotický blatný hrad přestavěný na renesanční zámek, který byl léta uzavřený pro veřejnost. V roce 2018 se po letech konečně otevřel veřejnosti a již druhý rok je zámek možné navštívit v rámci pravidelných komentovaných prohlídek nebo v rámci kulturních akcí.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Původnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vystavěn v roce 1729. Hrával zde také Jakub Jan Ryba, ale původní varhany se nedochovaly.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Glamping Brdy

Vraťte se do dětských let a užijte si luxusní kempování v glampingových stanech uprostřed chráněné oblasti Brdy. Stany nabízí vše potřebné pro vaši relaxaci, včetně venkovní sauny a dřevěného koupacího sudu.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Zámecká hospoda Rožmitál pod Třemšínem

Jednou z historických památek na seznamu kulturních památek správního obvodu Příbrami je Zámecká hospoda v Rožmitálu pod Třemšínem. Zámecká hospoda je památkově chráněný objekt historicky spjatý se zámkem, původně připomínaný již v 16. a 17 století jako zámecká kovárna.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Penzion Panský dům v Rožmitále pod Třemšínem

Penzion Panský dům nabízí ubytování v příjemném prostředí blízko chráněné krajinné oblasti Brd.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Hotel U bílého lva

V malebném městečku Rožmitál pod Třemšínem se nachází Hotel U bílého lva, který nabízí kromě ubytovacích služeb stylovou restauraci, vinárnu a možnost posezení na vnitřní terase.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Ubytovna a restaurace U Stadionu

V krásném sportovním areálu u stadionu v Rožmitále pod Třemšínem se nachází ubytovna a restaurace s celoročním provozem. Užijete si zde příjemný pobyt s aktivním vyžitím vás i vašich dětí.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Rekreační středisko Hutě Resort

Hutě Resort je sportovní, rodinné, skupinové i individuální rekreační středisko v jihovýchodním cípu CHKO Brdy. Kvalitní zázemí u nás najdou sportovci, rodiny s dětmi, příznivci outdoorových aktivit, cyklisté.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Mobilheimy v kempu Dlouhá Míle u Rožmitálu pod Třemšínem

Mobilheimy Dlouhá Míle se nachází u Rožmitálu pod Třemšínem, v obci Hoděmyšl. Kromě ubytování v mobilheimech nabízí kemp i Parkování a stání karavanů, grill bar a bezplatné Wi-Fi.
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Kemp Brdy Věšín

Středisko leží uprostřed krásných brdských lesů v ekologicky čistém prostředí. Je vhodné pro sportovce, zájmové skupiny, turistiku a v neposlední řadě pro sběratele hub.
Věšín, Středočeský kraj